دوشنبه 13 ژوئن 11 | 13:59

وظايف اعضای شورای انقلاب فرهنگی در نامه سال ۸۶ رهبر انقلاب

مقام معظم رهبري در حكم انتصاب اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، پيوست شرح وظايف اعضاي اين شورا را در سال 86 ابلاغ كردند كه طبق آن اين شورا با راه‌اندازي شوراهاي تخصصي در حوزه فرهنگي و علمي كشور به منويات رهبري پاسخ داد.


حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در تاريخ هفدهم خردادماه با صدور حكمي اعضاي جديد شوراي عالي انقلاب فرهنگي را منصوب كردند.

حكم انتصاب پيشين مقام معظم رهبري مبني بر انتصاب اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال 86 صادر شد كه در اين حكم، معظم‌له به پيوست، شرح وظايف اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي را در 8 بند ابلاغ كردند كه مفاد آن به شرح ذيل است:

بند 1: از كليه اعضاي شورا انتظار مي‌رود ضمن حضور فعال‌تر در جلسات شوراي عالي و شوراي تخصصي، نهايت همكاري را با دبيرخانه شورا در جهت اجراي شايسته وظايف شورا معمول نمايند.

بند 2: شايسته است شورا عمده وقت خود را صرف امور اساسي، كلان و راهبردي فرهنگي كشور نموده و ضمن پرهيز از ورود به امور جزئي و اجرايي مگر در حد ضرورت، نسبت به فعال‌سازي شوراهاي تخصصي و دستگاه‌هاي مربوطه و ارجاع آن امور به آن‌ها اقدام نمايد.

بند 3: ضروري است، به منظور تقويت و ارتقاء شورا و خصوصاً دبيرخانه و مجموعه‌هاي وابسته، نسبت به بازنگري جامع و همه‌جانبه و وظايف، ساختار و تشكيلات شورا اقدام گردد. در اين جهت اقداماتي از قبيل: كاهش بار تشكيلاتي و حذف و يا ادغام واحدها و شوراهاي تخصصي و اقماري ناكار آمد، ارتقاء كيفيت نيروي انساني و توان كارشناسي شورا، حذف فعاليت‌هاي تكراري و موازي و بالا بردن سرعت و دقت در امور، اولويت دارد.

بند 4: شايسته است ارتباط و تعامل شوراي دبيرخانه با نخبگان علمي و فرهنگي كشور تقويت شده و در جهت ارتقاء مشاركت نخبگان در فعاليت‌هاي شورا و خصوصاً حضور فعال آن‌ها در شوراهاي تخصصي و بخش‌هاي كاركناني دبيرخانه اقدامات لازم معمول گردد.

بند 5: ضروري است سازوكارهاي لازم به منظور هماهنگي و مديريت كلان دستگاه‌هاي فرهنگي، اجرايي شدن، مجموعه مصوبات و همچنين پيگيري و نظارت مستمر بر اجراي تصميمات شورا توسط دستگاه‌هاي مربوط از سوي شورا در اسرع وقت تدوين گردد.

بند 6: از نظر اينجانب، سه موضوع “مهندسي فرهنگي “، “تهيه نقشه جامع علمي كشور ” و اجرايي نمودن آن و همچنين “تحول و نوسازي در نظام آموزشي و علمي كشور ” اعم از آموزش و پرورش و آموزش عالي، اولويت‌هاي اصلي فعاليت شورا به شمار مي‌روند و لازم است شورا در حد كفايت نسبت به اختصاص ظرفيت‌هاي خود به اين سه موضوع اقدام نمايد.

بند 7: از شورا انتظار مي‌رود ضمن تعيين سهم و نقش خود در جهت تحقق چشم‌انداز 20 ساله نظام و برنامه‌ريزي جامع در ارتباط با بخش‌هاي علمي و فرهنگي آن، پيگيري جدي‌تري را در موضوع نهضت توليد علم و كرسي‌هاي نظريه‌پردازي، نقد و مناظره معمول دارد.

بند 8: شايسته است با عنايت به ابعاد جديد تهاجم فرهنگي و برنامه‌ريزي گسترده قدرت‌هاي سلطه‌گر در استفاده هدفمند از روش‌ها و ابزارهاي نو جهت مقابله فرهنگي با انقلاب اسلامي، شوراي عالي انقلاب فرهنگي، ضمن ساماندهي و هدايت جبهه فرهنگي انقلاب در مقابل جبهه فرهنگي معارض، به رسالت حياتي خود در مواجهه فعال و مبتكرانه با تهاجم فرهنگي و خصوصاً جلوگيري از ترويج ابتذال و فساد اخلاقي در كشور عمل نمايد.

مقام معظم رهبري در حكم انتصاب اعضاي جديد شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه در 17 خردادماه سال جاري اعلام شد، به پيوست، شرح وظايف اعضاي اين شورا را ابلاغ داشتند.

شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه به دستور امام‌خميني(ره) در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي و براي اسلامي كردن دانشگاه‌ها تشكيل شد تاكنون نهادهاي علمي و فرهنگي همچون بنياد ملي نخبگان، فرهنگستان‌ها، جهاد دانشگاهي، بنياد بازي‌هاي رايانه‌اي و … را تشكيل داده است كه از ديگر نمودهاي فعاليت اين شورا مي‌توان به راه‌اندازي مركز مطالعات راهبردي دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به رياست فضائلي اشاره كرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: