سه‌شنبه 14 ژوئن 11 | 13:43

یک کلمه بگویید: آقا! خانم! این منکر است

بعضی گفته‏اند که باید احتمال تأثیر وجود داشته باشد. من می‌‏گویم احتمال تأثیر همه جا قطعی است؛ برای مردم، حرف اثر دارد. بنابراین، پاسخ من این شد که بهترین روش برای شما که از من سؤال کردید، «زبان» است.


تریبون مستضعفین- امر به معروف و نهی از منکر فریضه‌ای است که کمتر در جامعه ایران مورد توجه قرار گرفته است و افراد علت عدم انجام این واجب الهی را اغلب «عدم تأثیرپذیری» و «ندانستن بهترین شیوه برخورد» می‌دانند. رهبر معظم انقلاب در همین موضوع مطالب قابل تأمل و عملیاتی دارند که بازخوانی آن‌ها می‌تواند بسیار مفید و آموزنده باشد و ریشه گناه را در جامعه بخشکاند.

مرحله اول: بايد معروف و منكر را بشناسيد
منكر را بايد بشناسيد. چيزهايی ممكن است به نظر شما بعضی منكر بيايد در حالی كه منكر نباشد. بايد معروف و منكر را بشناسيد

مرحله دوم: نگویید به من چه!
نگویید به من چه؛ او هم نمی‌تواند بگوید به تو چه؛ اگر هم گفت، شما اعتنا نکنید.

مرحله سوم: تجربه کنید
من چند سال است که گفته‌‏ام امر به معروف و نهی از منکر. البته عدّه‏ای این کار را می‌‏کنند؛ اما همه نمی‌‏کنند. همه تجربه نمی‌‏کنند، می‌‏گویند آقا چرا اثر نمی‌‏کند؛ تجربه کنید.

مرحل چهارم: یک کلمه بگویید: آقا! خانم! برادر! این منکر است
منکری را که دیدید، با زبان تذکّر دهید. اصلاً لازم هم نیست زبان گزنده باشد و یا شما برای رفع آن منکر، سخنرانی بکنید. یک کلمه بگویید: آقا! خانم! برادر! این منکر است.

مرحله پنجم: نفر پنجاهم هم بگوید!
شما بگویید، نفر دوم بگوید، نفر سوم بگوید، نفر دهم بگوید، نفر پنجاهم بگوید؛ کی می‌‏تواند منکر را ادامه دهد؟

مرحله ششم: حالا دو تا فحش هم به شما بدهد برای خاطر امر خدا تحمل کنید
مثلا یک نفر دارد کار خلافی می کند می گویند آقا شما این کار را نباید می کردی. این مطلب را بگو و برو. می گوید او برمی‌گردد دو تا فحش به من می‌دهد. خیلی خوب حالا دو تا فحش هم به شما بدهد برای خاطر امر خدا تحمل کنید.

مرحله هفتم: برخورد قانونی و خشن حکومت با منکر بزرگ
نهی از منکر برای مردم، فقط زبانی است. البته برای حکومت، این‏طور نیست. اگر منکر بزرگی باشد، برخورد حکومت احیاناً ممکن است برخورد قانونی و خشن هم باشد

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: