سه‌شنبه 14 ژوئن 11 | 14:42

انقلابهای عربی و حرکت سینه خیز به سمت آزادی قدس

دکتر عبدالله هلال

با به ثمر نشستن انقلابها ، دعوت به تظاهرات بر ضد دشمن صهیونیستی و انتفاضه سوم آغاز گشت. نه فقط فلسطینی. بلکه انتفاضه ای در همه کشورهای عربی. مطالبه آن الغای پیمان نامه هایی با دشمن بود که ملت های عرب هیچ نقشی در امضای آن نداشتند. بلکه حضور جماهیر عربی در مرزهای اشغالی بیانگر تاکید آنها بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی بود.


دکتر عبدالله هلال-ترجمه: محمد ولوی- نعمت آزادی در گوشه و کنار جهان گسترش پیدا کرد، اما این رشد تا به مرزهای عربی رسید، متوقف شد. جهانیان گمان می بردند که اعراب چیزی از نعمت آزادی ، ارزش و اهیمت آن نمی فهمند. این ایده حتی به داخل خود اعراب هم نفوذ پیدا کرد. حتی خود من هنگامی که اسرائیل در غزه حمام خون به راه انداخت و واکنش مایوسانه اعراب را دیدم، …

مقاله ای با عنوان “از عرب بودن خودم خجالت می کشم” به نگارش در آوردم. البته این امر بالطبع هم اکنون صادق نیست.

طبیعت آفرینشی که خداوند آن را خلق نموده است این است که انسان بالذات و بالفطره آزاد است. و برای دولت ظلم زمان هر قدر هم طولانی، محدود است و برای دولت صالح و عادل تا قیام قیامت حکومت باقی می ماند. و در نهایت حق به حق دار می رسد. وضعیت گذشته باعث شده بود که نوعی حالت تسلیم در ممالک عربی نسبت به استبداد تحمیل شده آمریکایی – اسرائیلی برای ما بوجود بیاید. و برای آنها کنترل از راه دور بر حکام ما آسان گشته بود. اقلیت طاغوت بر کل اعراب حاکم گشته بودند. حکام مستبدی که از ملل خود دور بودند و هیچگونه رقیب و ناظری نداشتند. با این حال همین افراد در مقابل اربابان خود خاضع بودند. با این استدلال که آنها بر عالم (یعنی آنها) سیادت دارند.

اما به فضل خدا این اتفاق مبارک و شبیه به معجزه رخ داد. امری که اکثریت مردم انتظار رخ دادن آن را نداشتند. یک انقلاب فراگیر اتفاق افتاد و ترسها فروریخت. طالبین شهادت برای بدست آوردن آزادی در اکثر کشورهای عربی فراگیر شدند. و تمامی جهانیان با حیرت به این اتفاق نگریستند. انقلابی که به معنای واقعی مطالبه آن آزادی است و فقط شامل دولتهایی نمی شود که مشکلات و فقر اقتصادی و عدم رفاه اجتماعی دارند و کشورهای ثروتمند نفتی را هم در برگرفت. کشورهایی که وجه تشابه آنان از شمال و جنوب و شرق و غرب، عدم آزادی بود. و برای این امت انقلابی طبیعی است که با برادران خود در مرزهای اشغالی فلسطین حاضر شود و در میادین آزادی شهرها همبستگی خود را با آنان اعلام کند.

و اعلام کند که ما امت واحدی هستیم که طغیان ، استبداد و استعمار خارجی پشتیبان آن ، ما را از یکدیگر جدا کرد. و طبیعی است که دشمن صهیونیستی و متحدان غربی آن نگران باشند. دیگر هیچ امیدی بین آنان برای خضوع در برابر دشمن و یا چرخش به سوی آن وجود ندارد و آنچه که اتفاق افتاد یک دستاورد بزرگ برای مسئله اول جهان اسلام و عرب ، یعنی قضیه فلسطین است. و این طبیعی است که پس از وزیده شدن نسیم آزادی و به دست آوردن حق آزادی ، تبدیل به نگرانی اول کشورهای عربی شود.

با به ثمر نشستن انقلابها ، دعوت به تظاهرات بر ضد دشمن صهیونیستی و انتفاضه سوم آغاز گشت. نه فقط فلسطینی. بلکه انتفاضه ای در همه کشورهای عربی. مطالبه آن الغای پیمان نامه هایی با دشمن بود که ملت های عرب هیچ نقشی در امضای آن نداشتند. بلکه حضور جماهیر عربی در مرزهای اشغالی بیانگر تاکید آنها بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی بود.

شکی نیست که برنده اصلی انقلابات عربی ، فلسطین است و غیبت ملتها و بهره برداری دشمن از طواغیت حاکم ، برگ برنده وی در اجرای قوانین نژاد پرستانه و تحمیل شکست های پیاپی بدون توجیه به اعراب بود. با بازگشت حریت به اعراب ، دیگر آمریکا نمی تواند مانع وحدت نظر دولت های عربی شود و یا حداقل از به دست آمدن توافقهای ایجابی بین آنها در آنچه خیر اعراب در آن است ، جلوگیری کند. و ما ملتی واحد با فکری واحد خواهیم بود. و در این صورت دشمن صهیونیستی نمی تواند هیچ جایگاهی در منطقه داشته باشد. و سیاست رسمی آن ناکارآمد خواهد گشت و شروع به سقوط خواهد کرد. حداقل آن این خواهد بود که نمی تواند به راحتی بر روی سیاست دسترسی به توافق با سران عرب حساب باز کند.

هر کس که تصور می کند که دشمن صهیونیستی می تواند به راحتی در درون مرزهای اشغالی فلسطین با این جو ضد صهیونیستی و تحریم اقتصادی زندگی کند ، اشتباه می کند. صهیونیستها معروف به علاقه به دنیا و زیور آلات آن هستند و بعید است که بتوانند در یک اقتصاد فلج شده به حیات خود ادامه دهند و حتی همزمان با مشکلات خطر از دست دادن جان یا جراحت در زندگی دست و پنجه نرم کنند. در این هنگام وقتی که یک صهیونیست می بیند آینده ای برای وی وجود ندارد ، پاسپورت خود را برداشته و با خانواده خود به وطن اصلی خود کوچ خواهد کرد. زیرا که دیگر نه آینده ای و نه انگیزه ای برای زندگی در این سرزمین برای وی وجود دارد.

برای موفقیت انقلابهای عربی در یاری رسانی به مسئله فلسطین ، نباید ابتکار عمل را فقط به دست ابتکارات و تلاشهای جوانان سپرد. هر چند شور و شوق جوانی لازم است و عشق به شهادت در راه خدا و مقدسات امری ستایش شده است ، اما نیاز است که به منظور وصول به هدف ، طراحی ها و نقشه راهی تهیه شود تا بتوان دشمنی را که دست بسته نمی نشیند تا این مسائل را تماشا کند ، مغلوب کرد. ایده راهپیمایی مسالمت آمیز از کشورهای مجاور به سمت مرزهای اشغالی بسیار مطلوب و زیبا است ، اما به آماده سازی و صبر نیاز دارد. کما اینکه نیاز است که نظر موافق و افکار جهانیان را نسبت به این قضیه انسانی به خود جلب کند.

حق آوارگان است که به خانه و کاشانه خود باز گردند. و شکی نیست که این موضوع پس از به ثمر رسیدن کامل آزادی و بلوغ انقلابهای عربی خود را در راس مطالبات نشان خواهد داد . اما هم اکنون که رژیم های سرکوب گر عرب تلاش می کنند تظاهر کنندگان مسالمت آمیز را به خاک و خون بکشند ، برای رژیم جنایتکار اسرائیل کار مشکلی نیست که با این توجیه کار مشابهی را نسبت به آوارگان متحصن در مرزهای اشغالی نشان دهد.

این امر مهم نیاز به یک آمادگی و برنامه ریزی و تدابیر جدی را می طلبد. باید افکار جهانیان را نسبت به این مسئله آگاه کرد و برای مثال هر ماه در تمامی پایتختهای جهان روزی را تعیین کرد که همگان به بیرون آمده و در دفاع از ملت فلسطین شعار سر دهند تا به جهانیان نشان داده شود که مسئله فلسطین مسئله ای انسانی است و آوارگان بر مبنای این حق می خواهند به موطن اصلی خود که از آنجا رانده شده اند بازگردند. این مقدمه ای مناسب برای عملیات اصلی است. روزی که کل کشورهای اطراف فلسطین بطور کامل آزاد شوند ، در آن روز دیگر دشمن صهیونیست جرات نمی کند میلیونها تظاهر کننده مسالمت آمیز را که حقوق خود را طلب می کنند مورد تجاوز قرار دهد. برای این امر نیاز به طرحریزی قبلی است.

متاسفانه ما مردمی هستیم که در مصرف تولیدات خارجی افراطی هستیم. یکی از ویژگیهای یاری رسانی ما می تواند عدم مصرف محصولات خارجی کشورهایی باشد که حامی جدی اسرائیل و یا تولید آن هستند. قطع روابط اقتصادی اعراب نتایج چشم گیری را به همراه خواهد داشت.

و در پایان اجتناب ناپذیر است برای ائتلاف آمریکایی – ضهیونیستی که با کاشتن بذر فتنه ، اختلاف و مداخله در انقلابهای عربی ، آنها را از مسیر اصلی خود منحرف کند و یا حتی آنها را به سرقت ببرد. ما باید این مسئله را درک کنیم که این ائتلاف هیچگاه هدایت نمی شود. و تمامی ابزارهای مکر و حیله و ریا را در حمایت از دشمن اسرائیلی به کار خواهد گرفت. بر انقلابیون عرب لازم است که حیله های غرب را درک کنند. و کمک ها و مساعدات به ظاهر دوستانه آنها را که سبب قدرت گرفتن عملا می شود ، رد کند.

شکی نیست که امروز وقت مناسبی است که یک تعاون و همکاری کامل عربی برای جلوگیری از باز شدن باب استثمار و سرمایه گذاری به نفع ملتهای عرب و جلوگیری از مقروض شدن آنها به کشورهای غربی ایجاد شود.

ای اعراب امروز روز امتحان فرا رسیده است. امتحانی که یا سبب خوار شدن شما خواهد شد و یا شما را به قله های کرامت خواهد رساند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: