پنج‌شنبه 16 ژوئن 11 | 12:45

از ضعف آنتن‎دهي تلويزيون درتهران تا سودای رقابت با رسانه‎هاي جهاني

تلويزیون جمهوری اسلامی در تهران آنتن نمی دهد. این جمله شاید اغراق آمیز به نظر برسد و البته بیست سال قبل شاید اینطور بود. اکنون و در عصر ارتباطات و پیشرفت های عظیم فنی که شنیده می شود شاید در آینده گرفتن ماهواره به دیش نیاز نداشته باشد، نگارنده به عنوان فردی ساکن حوالی میدان امام حسین(ع) در تهران گواهی می دهم برای گرفتن شبکه دو در تهران نیاز به خرید و امتحان آنتن های متعدد دارید.


انتقادات زیادی از برنامه ها و عملکرد صدا و سیما شده و می شود که عمدتا معطوف به تولیدات آن اعم از فیلم و سریال و غیره است. ضعف در این حوزه ها می تواند علل متعددي مانند رویکردها، سیاستگذاریها و ذهنیت مسوولان صدا و سیما و نوع حمایتهای آنها داشته باشد. با این حال یک حوزه هست که کمتر مورد اشاره و انتقاد قرار گرفته و ارتباط بسیار مستقیمی با این مسوولان دارد.

این انتقاد یک انتقاد فنی است که مردم به طور روزمره با آن مواجهه دارند اما در سخنرانیها و همایشهای رئیس و مسوولان صدا و سیما کمتر از آن حرفی می شنویم: تلويزیون جمهوری اسلامی در تهران آنتن نمی دهد. این جمله شاید اغراق آمیز به نظر برسد و البته بیست سال قبل شاید اینطور بود. اکنون و در عصر ارتباطات و پیشرفت های عظیم فنی که شنیده می شود شاید در آینده گرفتن ماهواره به دیش نیاز نداشته باشد، نگارنده به عنوان فردی ساکن حوالی میدان امام حسین(ع) در تهران گواهی می دهم برای گرفتن شبکه دو در تهران نیاز به خرید و امتحان آنتن های متعدد دارید. این مشکل فراگیر است و در حالی که انتظار می رود پس از اینهمه سال تلويزیون لااقل در تهران بتواند، بدون آنتن شبکه های ایران را بگیرد فروشنده به شما آنتن های بیست هزار تومانی پیشنهاد می کند و تنها با التماس و زجر می توانيد این شبکه ها را صاف بگیرید.

در این میان صدا و سیما راه حلی ابداع کرد و سیستمی دیجیتالی مستقر کرد و آنتن هایی دیجیتالی روانه بازار کرد تا مشکل را حل کند. این آنتن ها در قیاس با آنتن ماهواره ای که هزار کانال را می گیرد گران اند و کوچکترین بارش باران یا باد و ابر می تواند شبکه ها را کلا قطع کند یا فریز کند یا تنها صدای آنها را پخش کند.

در شهرستانهایی که این سیستم مستقر شده مشکل بیشتر است. علاوه بر آن این سیستم از روی کانال ویدئوی تلويزیون قابل دریافت است و استفاده کننده باید در آن واحد از دو کنترل، یکی کنترل تلوزیون و دیگری کنترل کننده رسیور استفاده کند. در این میان صدا و سیما حتی در ارائه کانالها خساست به خرج می دهد و به دلیلی که معلوم نیست تنها یک کانال استانی را پخش می کند.

افرادی را می شناسم که به دليل عدم دریافت شبکه های ایران آنتن ماهواره خریده اند که مثل آیینه همه شبکه های ایرانی اعم از سراسری و استانی را به نمایش می گذارد. در این میان مهمترين نقطه مزیت صدا و سیما فوتبال است که از ماهواره قابل دریافت نیست و بیننده را مجبور می کند از آنتن داخلی ایران هم استفاده کند. اینکه صدا و سیما نتواند در کوتاه مدت با انبوه سریالهای خارجی مقابله کند یک بحث است و اینکه بعد از اینهمه سال از جنگ و بعد از آنهمه همایش و سخنرانی و پخش آنهمه خبر از پیشرفتهای فنی و علمی با این وضعیت آنتن بدهد بحثی است دیگر.

ما در حالي ادعا داریم که می خواهیم در سطح جهان با رسانه های بیگانه مبارزه کنیم كه در داخل از لحاظ پوشش شبکه های داخلی و آنتن دهي حتي در تهران چنین وضعی داريم. مدیران صدا و سیما باید در مورد این مساله جزئی، روشن و مشخص توضیح بدهند و بدانند که توجیهات فنی پیچیده وافی به مقصود نخواهد بود چون همه می دانند در چه عصری به سر می بریم و تنها باید علت کوتاهی خود را توضیح بدهند.

چون گهگاه چشممان به جمال مبارک ماهواره هم روشن می شود به عنوان تتمه این نکته را اضافه کنم که شبکه پرس تی وی از اغلب شبکه های خارجی صدای ضعیف تری دارد و بیننده مجبور است صدای گیرنده را تا آخر باز کند.

  1. ناشناس
    13 سپتامبر 2013

    اصلا انتن دیجیتال در کاشان بدرستی پشتیبانی نمیشود

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: