چهارشنبه 15 ژوئن 11 | 14:56

لاشه های سیاسی در شماره جدید «پنجره»

تازه‌ترین شماره هفته نامه پنجره با موضوعاتی همچون سیاسیون فراری از کشور، حکمت علوی، سیره حکومت‎داری حضرت علی(ع)، ژانر سینمای سیاسی و ده‌ها مطالب خواندنی و متنوع دیگر، منتشر شد. این هفته پرونده ای ویژه در رابطه با مسئله امر به معروف همراه با حجت الاسلام فرزاد فروزش و حجت الاسلام احمد پناهیان داریم. این شماره با عکس روی جلدی از بعضی چهره های اپوزیسیون خارج نشین و تیتر “لاشه های سیاسی”، روی پیشخوان روزنامه فروشی‌ها قرار گرفته است.


تازه‌ترین شماره هفته نامه پنجره با موضوعاتی همچون سیاسیون فراری از کشور، حکمت علوی، سیره حکومت‎داری حضرت علی(ع)، ژانر سینمای سیاسی و ده‌ها مطالب خواندنی و متنوع دیگر، منتشر شد. این هفته پرونده ای ویژه در رابطه با مسئله امر به معروف همراه با حجت الاسلام فرزاد فروزش و حجت الاسلام احمد پناهیان داریم.

به گزارش روابط عمومی هفته‌نامه پنجره، نود و پنجمین شماره هفته‌نامه خبری-تحلیلی پنجره با عکس روی جلدی از بعضی چهره های اپوزیسیون خارج نشین و تیتر “لاشه های سیاسی”، روی پیشخوان روزنامه فروشی‌ها قرار گرفته است.

باشگاه اهل قلم
باشگاه اهل قلم این هفته، همراه با نوشتارهایی از محسن اسماعیلی، عماد افروغ، یوسفعلی میرشکاک و سید محمد روحانی است. در این مقالات به موضاعاتی همچون سیره حکومتی و حقوقی امام علی (ع)، عدالت و تاریخ اقتصاد پرداخته شده است.

خدمت و خیانت
کارنامه عمر کوتاه اما پر ثمر انقلاب اسلامی، سرشار است از خدمت‎ها و خیانت‎ها؛ خدمت‎های بسیاری که انقلاب به همه ایرانیان ارجمند عرضه داشته و زمینه عزت و سربلندی روزافزون‎شان در سراسر گیتی را فراهم آورده و خیانت عده‎ای معدود نان به نرخ روز خور که همه‎‎چیزشان و از جمله شهرت و اعتبارشان را از ایران و انقلاب دارند، اما وفاداری به انقلاب را به ثمن بخس فروخته و به کوچکترین چراغ سبز اجنبی، روی خوش نشان دادند. خدمت و خیانت پرونده است درباره فراری های سیاسی از کشور.
در پرونده سیاسی این هفته پنجره همراه با حجت الاسلام احمد سالک، حمیدرضا مقدم فر، حامد علی زاده و … شده ایم.

تيغ حلم و آب علم
«هرگاه علی جایگاه و حقیقت خویش را برای مردم آشکار کند، هر آینه مردم دسته‎دسته در برابر او به سجده خواهند افتاد، شافعی مرد و عاقبت نفهمید علی (علیه‎السلام) پروردگار است، یا پروردگارش مال اوست.» این جمله محمد بن ادریس رئیس مذهب شافعی، تنها گوشه ای از عرض ارادت، پیروان سایر مذاهب و ادیان به امام علی (ع) است. سخن گفتن از مردی که دانشمندان و نامداران عالم در عظمت آن درمانده اند، کاری بس دشوار است.
در پرونده اندیشه این هفته پنجره به مناسبت سالروز میلاد امام علی (ع) نگاهی مختصر به سیره و حکت علوی داشته ایم.
از همین رو در پرونده این شماره پنجره، با حضور چهره هایی همچون آیت‎الله دکتر احمد بهشتی، سید محمدرضا شریعتمدار جزایری، دکتر ان‎شاءالله رحمتی و دکتر نجف لک‏زایی به این موضوع پرداخته ایم.

علمدار عدالت
امیرالمومنین علی (ع) در دوران کوتاه خلافت خود، بزرگترین حکمت ها را بر بشریت برجای گذاشت. از ایشان در این دوران نامه ها، خطبه ها، قضاوت های شگفت انگیز و … بسیار زیادی بر جای مانده است. علمدار عدالت، پرونده‎ای است درباره سیره حکومت‎داری شاه مردان، امیر مؤمنان علی (علیه السلام) و مقایسه آن با مکتب خلفا.
در این پرونده با سید کاظم ارفع، مهدی دزفولی، دکتر اصغر قائدان، یعقوب پناهی و … همراه هستیم.

دردسرهای یک فرزند ناخلف
این روزها بازار بحث و نظر پیرامون سینمای سیاسی داغ است. چه از سوی آنان که داعیه‎دار احیای این‎گونه فراموش شده‎ هستند، چه آن‎ها که میدان را مهیا، اما سینماگران را فاقد جسارت لازم برای پرداختن به سیاست دانسته و چه آن‎ها که هنوز دروازه‎های ورود به این میدان را مسدود می‎دانند. هرکس متر و معیاری برای قضاوت درباره وضعیت سینمای سیاسی در ایران دارد. در کنار برداشت‎های متنوع از «سینمای سیاسی» جالب این‎جاست که هریک در پس ذهن خود، آن‎قدر که به «روایت سیاسی از سینما» می‎اندیشند، «سیاست به روایت سینما» را مدنظر ندارند و تماما با متر و معیار و حتی در موارد بسیاری با ادبیات «سیاسی» درباره این موضوع «سینمایی» اظهارنظر می‎کنند. از همین منظر نیز اظهارنظرها گاه رنگ و بوی مجادله می‎گیرد. با وجود این فضا، «سینمای سیاسی» اما همچنان مهجور مانده و چشم به راه توجه است؛ توجهی که همواره از آن دریغ شده. در چنین فضایی تدوین پرونده‎ای «سینمایی» درباره «سینمای سیاسی» سهل و ممتنع می‎شود؛ سهل از آن جهت که هر کس حرفی برای گفتن در این باب دارد و ممتنع از‎ این جهت که از میان این‎همه «حرف»، رصد کردن یک «دغدغه» چندان آسان نیست. به هر حال این دومین شماره‎ است که پرونده‎ای با محوریت سینمای سیاسی گرد آورده‎ایم.
در پرونده هنری این هفته همراه با محمود اربابی، محمد آقاسی، محسن علی‎اکبری، سعید مستغاثی و … هستیم.

چارسو
چارسوی پنجره این هفته نیز همچون همیشه متنوع است. در این شماره میزبان جعفر ابراهیمی (شاهد)‎، شاعر خوب کشورمان هستیم. چارسو با پیشنهاداتی خواندنی از دنیای شعر، ادبیات و کتاب به سراغ شما آمده است. در انتها نیز مثل هر هفته پیامک‎های رسیده را هم می‎بینیم و می‎خوانیم.

علاوه بر پرونده‎هایی که اشاره شد در بخش مجله خبری پنجره، خبر‌ها، گزارش‎ها و تحلیل‎های کوتاه و متنوعی در حوزه‌های مختلف، منتشر شده و یادداشت خواندنی گوناگونی نیز درباره مسائل مبتلا به ایران و جهان، به قلم صاحب‎نظران شناخته شده، به مخاطبان ارائه شده است.

نود و پنجمین شماره هفته نامه خبری- تحلیلی پنجره به را با آثار و گفتاری از: محسن اسماعیلی، عماد افروغ، احمد سالک، فرزاد فروزش، احمد پناهیان، جواد محدثی، یوسفعلی میرشکاک، مهدی فضائلی، حمیدرضا مقدم فر، محمدعلی بهمنی، مالک کایا، جعفر ابراهیمی، فریدالدین حداد عادل، حسین فتاحی، محسن علی اکبری و… از کیوسک‌های روزنامه فروشی و مراکز عرضه محصولات فرهنگی در سراسر کشور تهیه کنید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: