جمعه 17 ژوئن 11 | 10:00

جستارهایی انتقادی در بنيادهای سكولاريسم

كتاب «آيين عرفي؛ جستارهايي انتقادی در بنيادهاي سكولاريسم» با نظارت علمي دكتر محمدتقي سبحاني و به كوشش دكتر مهدي اميدي از سوی گروه مطالعات اسلام و غرب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي منتشر شد.


تریبون مستضعفین – كتاب «آيين عرفي؛ جستارهايي انتقادی در بنيادهاي سكولاريسم» منتشر شد.

كتاب «آيين عرفي؛ جستارهايي انتقادی در بنيادهاي سكولاريسم» با نظارت علمي دكتر محمدتقي سبحاني و به كوشش دكتر مهدي اميدي از سوی گروه مطالعات اسلام و غرب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي منتشر شد.

این کتاب، مجموعه مقالات انتقادي جمعي از پژوهشگران گروه مطالعات اسلام و غرب در نقد ابعاد مختلف سكولاريسم در زمينه جامعه، علم، عقلانيت، روش، معنويت و اخلاق سكولار است و آنان کوشیده‌‏اند با مطالعه در ابعاد مختلف معرفتی، اجتماعی، اخلاقی و معنوی، ریشه‏‌ها و نشانه‌‏های آیین دنیوی سکولاریسم را در ساحت‏های نظری معلوم نموده، کاستی‏‌ها و پیامدهای آن را در حیات عینی جامعه دینداران برجسته سازند.

مقالات این کتاب در پي آن است كه تصويري جامع از سكولاريسم را فراروي مخاطبان قرار دهد و بر اين نكته تأكيد كند كه سكولاريته تنها با عرصه سياست و حقوق درگير نيست، بلكه با گذشتن از مرزهاي حيات جمعي، به عميق‌ترين لايه‌هاي زندگي و هويت فردي و اجتماعي رسوخ يافته و حتي ساحت‏هايي از دين و دين‏پژوهي را هم تحت نفوذ خود در آورده است. «جامعه سكولار، مؤلفه و شاخص‏ها»(امان‎الله فصیحی)، «درآمدي بر عقلانيت سكولار با تأكيد بر آراي ماكس وبر» (محمدجواد محسنی)، «اخلاق سكولار يا سكولاريسم اخلاقي» (محمد سربخشی)، «سكولاریسم معنوی؛ مناسبات سکولاریسم و معنویت در عصر جدید» (حبیب‏الله بابایی)، «روش سكولار» (مهدی امیدی)، «علم سكولار و علم ديني از منظر سيد حسين نصر و نقد آن (سید علیرضا صالحی ساداتی)» بخش‏‌هاي مختلف اين كتاب هستند.

پروژه «سكولاريسم» يكي از فعاليت‌هاي گروه مطالعات اسلام و غرب در چهار سال اخير بوده است تا مطالعات انتقادي دقيق‌تر و موثرتري از غرب سكولار را فراهم آورد. حاصل اين پروژه در سه كتاب و يك نرم‌‏افزار ارائه مي‌شود.

كتاب «آيين عرفي، جستارهايي انتقادی در بنيادهاي سكولاريسم» يكي از بخش‎هاي اين پروژه است كه در 512صفحه، قطع رقعی و قیمت 7000 تومان در بهار 1390 از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي قم منتشر شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: