چهارشنبه 15 ژوئن 11 | 15:53

كتاب «تمدن و تجدد در انديشه معاصر عرب» منتشر شد

كتاب «تمدن و تجدد در انديشه معاصر عرب» به كوشش حبيب‏الله بابايي از سوی گروه مطالعات اسلام و غرب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي منتشر شد.


تریبون مستضعفین – كتاب «تمدن و تجدد در انديشه معاصر عرب» منتشر شد.

كتاب «تمدن و تجدد در انديشه معاصر عرب» به كوشش حبيب ‏الله بابايي از سوی گروه مطالعات اسلام و غرب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي منتشر شد.

پیشگامی جریان روشنفکری در شناخت اندیشه‌‏های دنیای عرب، تفکر و تجدد عربی را در ایران به سرنوشت یک‌سونگری ـ آن‌چه در مورد «تجدد غربی در ایران» رخ داده است ـ مبتلا ساخته و محققان ایرانی را از واقعیت‏‌های پیرامونی در ساحت تفکر و تجدد، دور نگاه داشته است. این در حالی است که قرابت‌‏های فکری و فرهنگی میان ایران و دنیای عرب، و قرائت‏‌های بومی از تجدد غربی توسط اندیشمندان عرب‏‌زبان، می‌‏تواند آسیب‏‌های غریب و یا ظرفیت‏‌های جدیدی در پروسه نقد و تأسیس اندیشه ایرانی ـ اسلامی در پی داشته است.

كتاب «تمدن و تجدد در انديشه معاصر عرب» درآمدی است بر تفکرات معاصر عرب که در مواجهه با پیشامدهای فکری و فرهنگی غرب مدرن و در راستای پاسخ به پرسش زیست و هویت اسلامی در وضعیت معاصر صورت یافته است.

اين كتاب از پنج بخش‏ با عناوینی چون «تمدن در اندیشه نو اصلاح عربی» (حبیب‏الله بابایی)، «گرایش‏‌های بنیادگرایی در جهان عرب»(رضا حبیبی)، «سكولاریسم در انديشه جهان عرب»(رضا خراسانی)، «تفکر انتقادي در اندیشه معاصر عرب»(ذبیح‏الله نعیمیان) و «سنت‌گرايي در جهان عرب»(سعید خلیلویچ) تشکیل شده است.

كتاب «تمدن و تجدد در انديشه معاصر عرب» در 328 صفحه، قطع رقعی و قیمت 5000 تومان در بهار 1390 پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي قم به جامعه فکری و فرهنگی عرضه شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: