پنج‌شنبه 29 آوریل 10 | 12:55

امضای شکایت‌نامه علیه تهدید هسته‌ای اوباما

صلح و امنيت آرمان‌هاي اساسي بشريت‌ است، آرمان‌هايي كه ملل متحد مي‌كوشد در عرصه بين‌المللي تحقق بخشد. اما تحقق اين آرمان‌ها در گرو استقرار عدالت است…چنين اظهارات غير مسئولانه‌اي نقض فاحش تعهدات ايالات متحده، براساس حقوق بين‌الملل، به ويژه بند 4 ماده 2 و نيز ماده 39 منشور ملل متحد و قطعنامه 984 شوراي امنيت‌ مي‌باشد…


كانون دانشگاهيان ايران اسلامي در اعتراض به تهديد هسته اي اوباما عليه ايران، سايت www.ir-uni.ir را جهت امضا شكايت نامه‌اي در اين ارتباط خطاب به بان كي مون، دبير كل سازمان ملل متحد راه‌انداري كرد.

متن اين شكوايه به شرح زير است:

عاليجناب بان كي مون
دبير كل سازمان ملل متحد

سلام

صلح و امنيت آرمان‌هاي اساسي بشريت‌اند، آرمان‌هايي كه ملل متحد مي‌كوشد در عرصه بين‌المللي تحقق بخشد. اما تحقق اين آرمان‌ها در گرو استقرار عدالت است، كه در برگيرنده «احترام به حقوق بشر بنيادين، كرامت و ارزش انسان، حقوق براي همة ملل اعم از كوچك و بزرگ، و تعهدات ناشي از پيمان‌ها و ساير منابع حقوق بين‌الملل، و كمك به ترقي اجتماعي و بهبود استانداردهاي زندگي با آزادي بيشتر» است.

منشور ملل متحد براي نيل به اين هدف‌ها مقرر كرده است كه «اعضاي ملل متحد در روابط بين‌المللي خود از تهديد به زور يا استعمال آن عليه تماميت ارضي يا استقلال سياسي هر كشوري خودداري نمايند».

برخلاف اين پيشينه، در ششم آوريل 2010، دولت آمريكا سند بررسي مواضع هسته‌اي خود را منتشر كرد، كه حاوي اتهامات بي‌اساس عليه برنامه هسته‌اي صلح‌آميز جمهوري اسلامي ايران است. به دنبال انتشار اين سند، رئيس جمهور و وزراي امور خارجه و دفاع آمريكا، بر پايه اين پيش فرض سراسر غلط كه ايران به دنبال تسليحات هسته‌اي است و ان پي تي را نقض كرده است، اظهارات جنگ افروزانه‌اي را مطرح كردند كه در تضاد كامل با روح منشور و ان پي تي مي‌باشد.

در اينجا بايد اشاره كرد كه چنين اظهارات غيرمسئولانه‌اي نقض فاحش تعهدات ايالات متحده، براساس حقوق بين‌الملل، به ويژه بند 4 ماده 2 و نيز ماده 39 منشور ملل متحد و قطعنامه 984 شوراي امنيت‌ مي‌باشد. وانگهي، جمهوري اسلامي ايران نه تنها به همه تعهداتش در مورد منشور ان‌پي‌تي يايبند بوده است و همچنان پايبند خواهد بود، بلكه تحقق جهان عاري از تسليحات كشتار جمعي، از جمله تسليحات هسته‌اي را دنبال مي‌كند.

اما، ايالات متحده، به عنوان يكي از اعضاي هسته‌اي آژانس هيچ گامي را در جهت اجراي ماده 6 ان پي تي برنداشته است؛ براساس اين ماده، هر يك از طرف‌هاي معاهده مي‌كوشند مذاكرات در مورد تمهيدات مؤثر در رابطه با توقف مسابقه تسليحات هسته‌اي را در اسرع وقت و خلع سلاح هسته‌اي را با حسن نيت بر اساس يك معاهده خلع سلاح عام و كامل تحت كنترل همه جانبه و مؤثر بين‌المللي دنبال كنند، بلكه علنا از رژيم صهيونيستي كه مكرراً منشور را نقض مي‌كند و از پذيرش ان‌پي‌تي سرباز مي‌زند و برنامه تسليحات هسته‌اي‌اش را توسعه مي‌دهد حمايت مي‌كند.

ما به عنوان اعضاي جامعه دانشگاهيان ايران، ضمن محكوم كردن اين روندها، خواستار اقدامات جدي و سازنده جنابعالي براي مخالفت صريح با تهديد به استفاده از تسليحات هسته‌اي و طرد آن هستيم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.