پنج‌شنبه 29 آوریل 10 | 17:00

کرسی های آزاد اندیشی جلسه ی مناظره نیست

آزاد انديشي اي كه مجزي از عقلانيت و حقيقت باشد، از يك سو به دليل اينكه منطبق بر معيارهاي عقلي و حقيقي نيست، نمي تواند به پيشبرد جلسات و رسيدن به يك نتيجه ي مطلوب كمك كند و از سوي ديگر نبودن محورهاي عقلاني باعث از بين رفتن معيارهاي اخلاقي نيز مي گردد كه بايد از آن دوري جست.


با گذشت چند سال از تأكيدات مقام معظم رهبري در خصوص كرسي هاي آزاد انديشي ، با كليد خوردن اولين جلسه ي آن در دانشگاه تهران كار خود را آغاز كرد.
استقبال از اين جلسه كه با حضور اساتيد دانشگاهي به عنوان سخنور درتالار ابن سينا دانشكده ي علوم سياسي دانشگاه تهران برگزار شد، نشان از وجود تمايل و دغدغه در بدنه دانشگاه براي ورود به اين موضوع مهم دارد.

وجود اين جلسات در دانشگاه اساسا زمينه را براي ايجاد دانش و انديشه بومي در حوزه هاي مختلف علوم فراهم آورده و بستري است براي اينكه كشور را به جايگاه صادر كننده ي علم ارتقاء دهد.

در اين ميان نحوه ي برگزاري اين جلسات و نيز نوع مطالب بيان شده در آن از اهميت قابل توجهي برخوردار است.

بيان نظرات و انديشه هاي حساب شده و مستدل با عقبه ي فكري- تجربي به گونه اي كه آرائی نو را در درون خود متبلور سازد، مي تواند در موفقيت اين جلسات ثمر بخش باشد.

نبود نظر و انديشه ي جديد و يا اساسا نبود خودِ انديشه كه ماهيت اين جلسات را تعيين مي كند، قطعا در نتيجه بخش بودن آن هيچ كمكي نخواهد كرد، چرا كه هدف از برگزاري اين جلسات رسيدن به توليد علم بر اساس نيازها و ضرورت هاي جامعه است و اگر بخواهد بدون ارائه ي انديشه اي نو و نیز بحث و چالش پيرامون مسائل گذشته انجام گيرد، هيچ تفاوتي با مناظره ها و مباحثاتي كه از قبل نيز برگزار مي شده، نخواهد داشت.

وجود استدلال و نوآوري و تطابق نظرات بيان شده با واقعيت ها مي تواند به عنوان معيارهاي يك انديشه ي نو و تأثير گذار قرار گيرد.

جنس انديشه و نظرات بيان شده بايد از محتوا و نيز مقبوليت عرف جامعه برخودار بوده به گونه اي كه پذيرش آن در جامعه به راحتي وبا اطمينان صورت گيرد كه از مصداق هاي آن، مي توان از انديشه ها و تفكرات آيت الله مطهري، علامه طباطبایی ابن سینا و … نام برد.

وجود انديشه در اصل، آزادي ناشي از آن را رقم مي زند به اين معنا كه اساسا بايد انديشه هاي موجود – انديشه با معيارهاي بيان شده- با بيان آزادانه و بحث و بررسي در آن، يك نتيجه ي مطلوب را از خود برون داد دهد، و نيز اينكه اين جلسات بايد موانع بروز انديشه هايي را كه مي تواند در پيشبرد كشور مؤثر باشند را از ميان بردارد، والبته اين طور هم نباشد كه هر كس هر چه مي خواهد در آن بيان كند.

در كنار وجود انديشه،برخورداري اين جلسات از قواعد، اخلاق و حقيقت به عنوان يك اصل بايد قرار گيرد.

آزاد انديشي اي كه مجزي از عقلانيت و حقيقت باشد، از يك سو به دليل اينكه منطبق بر معيارهاي عقلي و حقيقي نيست، نمي تواند به پيشبرد جلسات و رسيدن به يك نتيجه ي مطلوب كمك كند و از سوي ديگر نبودن محورهاي عقلاني باعث از بين رفتن معيارهاي اخلاقي نيز مي گردد كه بايد از آن دوري جست.

شكل و ساختار برگزاري اين جلسات خود به تنهايي يك عنصر مؤثر بر جريان برگزاري اين جلسات به شمار مي رود.

وجود يك هيئت علمي و يا هيئت منصفه در كنار حضور صاحبان انديشه در اين جلسات، به فهم موضوع و نيز تحليل از درستي و نادرستي مطالب بيان شده حداقل براي مستمعين حاضر در جلسه كه اساسا دانشجويان و دانشگاهيان هستند كمك شاياني خواهد كرد.

آنچه که در این بین از اهمیت بسزایی برخوردار است، پرداختن و اولویت دادن به موضوعاتی است که در صدر نیاز حرکت کشور و جامعه به سمت رشد و پیشرفت است، صاحب نظران و اساتید دانشگاهی باید با بررسی اجمالی و شناخت نیازهای اصلی جامعه و تمرکز بر روی آن، بهترین بهره برداری را در راستای اهداف نظام کنند.

محققان و صاحب نظران کشور در زمینه های مختلف علوم دستاوردهای چشم گیری را با ایده و نظر جدید کسب کرده اند، در این بین حوزه ای که مظلوم واقع شده است، حوزه ی علوم انسانی است.

عدم وجود منبع و زمینه ای درست برای دستیابی به علوم انسانی مورد نیاز جامعه اسلامی و نیز نبودن شناخت و نقد آن در بین صاحب نظران متأسفانه موجبات عقب ماندگی از رشد در این زمینه ی پر اهمیت را مهیا نموده است.

دور ماندن صاحب نظران در بیان نظریات خود در این حوزه و نیز عدم نقد و بررسی این نظریه ها در چارچوب دانشگاه، باعث گردیده تا همچون گذشته تغذیه کننده ی علوم شرقی و غربی باشیم؛ به هر حال یکی از موضوعات اساسی که می تواند مورد توجه صاحبان اندیشه درجلسات کرسی های آزاد اندیشی مورد توجه قرار گیرد، موضوع علوم انسانی و مسائل مربوط به آن است.

برگزاری “کرسی های آزاد اندیشی” زمینه ای است برای طرح بدون مانع اندیشه های صاحب نظران در همه ی حوزه های علوم با رویکرد ایجاد تولید علم در کشور که انتظار می رود روند این جلسات کمکی به این مهم در کشور باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.