دوشنبه 03 می 10 | 11:49

طرح “کاهش روابط با انگلیس” به صحن علنی مجلس می‌آید

در راستای کاهش و کنترل سطح روابط با لندن کمیسیون امنیت ملی با ارسال نامه‌هایی به چهار وزیر از آنها خواسته شده که با توجه به نگاه خصمانه انگلیس به ایران، نوع تعاملات تجاری و اقتصادی کشورمان را با لندن در بخش‌های بین‌المللی و شرکت‌های خصوصی کنترل کنند


حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی، رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر کاهش رابطه با انگلیس، از اعلام نظر وزارتخانه های اطلاعات و امورخارجه درباره این موضوع به مجلس خبر داد.

وی با اشاره به طرح کاهش رابطه با انگلیس، گفت: این طرح هم اکنون در کمیسیون امنیت ملی قرار داشته و ما در حال پیگیری این طرح هستیم.

جمع‌بندی برای کاهش روابط با انگلیس

نمیاینده مردم بیرجند در مجلس تصریح کرد: هم‌اکنون وزارتخانه‌های امورخارجه و اطلاعات به همراه برخی دستگاه‌های دیگر نظر خود را در رابطه با طرح مذکور به کمیسیون امنیت ملی ارائه داده‌اند و زمانی که ما به جمع‌بندی کامل در این باره رسیدیم طرح را در صحن مطرح خواهیم کرد.

ابراهیمی با بیان اینکه تا حصول نتیجه نهایی جلسات و پیگیری‌های خود را ادامه خواهیم داد، تاکید کرد: البته ما از برخی دستگاه‌ها توضیحاتی درباره طرح کاهش رابطه با انگلیس خواسته‌ایم که در صورت ارائه این توضیحات، درباره طرح جمع‌بندی خواهیم کرد.

گفتنی است طرح کاهش روابط با انگلیس، اولین بار در اواسط دی ماه سال جاری توسط 35 نماینده مجلس مطرح و نمایندگان در تاریخ 23 دی‌ماه سال گذشته در آغاز جلسه علنی یک فوریت طرح التزام قطع رابطه کامل دولت ایران با انگلیس را در دستور کار خود داشتند که در این روز فوریت بررسی این طرح به تصویب نمایندگان رسید، پس از بررسی‌های اجمالی با نظر رئیس مجلس شورای اسلامی این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارسال شد.

باید با یک برنامه‌ریزی دقیق، انگلیس را از اعتبار جهانی ساقط کنیم

در همین زمینه، یک دانشجوی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه تعطیلی سفارت انگلیس در تهران، نتیجه مورد نظر را ندارد، تحفیر و ساقط کردن انگلیس در اذهان دولت ها و ملت ها را به مسئولین پیشنهاد کرد.

علیرضا فرقانی ‌دانشجوی علوم استراتژیک دانشگاه تهران در گفتگو با خبرگزاری فارس درباره طرح خود برای کاهش رابطه با انگلیس با عنوان “با انگلیس چگونه برخورد کنیم؟ ” اظهار داشت: زمانی که مجلس طرح تعطیلی سفارت انگلیس را مطرح کرد، معتقد بودم که تعطیلی این سفارت نتیجه مورد نظر را ندارد و باید با یک برنامه‌ریزی دقیق انگلیس را از اعتبار جهانی ساقط کنیم.

وی در تشریح این عقیده و نظر خود گفت: با تعطیلی سفارت انگلیس مشکلی حل نمی‌شود، چرا که انگلیس با هزار و یک روش دیگر و از طریق شرکت‌های اقتصادی و ورود خبرنگاران خارجی به ایران اهداف شوم خود در کشورمان را دنبال خواهد کرد و به همین دلیل انگلیس باید از اعتبار جهانی ساقط شود تا همه کشورهای دنیا و کسانی‌که خواسته یا ناخواسته در پازل انگلیس بازی می‌کنند، دیگر نسبت به این کشور اعتماد نداشته باشند.

فرقانی در پایان گفت: یعنی باید انگلیس را طی روندی تدریجی همچون‌ انگشت‌نگاری از اتباع انگلیسی، معتبر ندانستن مدارک دانشگاهی انگلیس، ملزم کردن تجار انگلیسی به کسب تاییدیه کشوری دیگر مانند سوریه برای وارد کردن کالاهای خود به ایران، محدود کردن پذیرش دیپلمات‌های انگلیسی در ایران، احضار و توبیخ سفیر انگلیس در ایران در صورت انجام کوچکترین عمل دولت انگلیس که در تنافی با منافع ایران و منافع دوستان و دوستداران ایران باشد و … در انظار و اذهان عموم ملت‌ها و دولت‌ها تحقیر و از اعتبار کاذب کنونی ساقط کرد.

  1. Tweets that mention تریبون مستضعفین » طرح “کاهش روابط با انگلیس” به صحن علنی مجلس می‌آید -- Topsy.com
    3 می 2010

    […] This post was mentioned on Twitter by teribon ir. teribon ir said: تریبون: طرح "کاهش روابط با انگلیس" به صحن علنی مجلس می‌آید http://www.teribon.ir/archives/5918 […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.