دوشنبه 03 می 10 | 12:46

غفلت ۲۸ ساله از دو توصیه‌ رهبر انقلاب در خصوص شهید مطهری

یک توصیه به صاحبنظران و متفکران و نویسندگان دارم و آن این است که بیایند و کاری روی مجموعه آثار آقای مطهری بکنند همانطور در کشورهای غربی معمول است که وقتی فیلسوفی، محققی، و شخص بزرگی در میان آنها هست راجع به نظریات او می نشینند تفسیر و تحلیل و بحث می کنند، این کار در مورد استاد مطهری انجام بشود


به گزارش جهان، رهبر معظم انقلاب در سومین سالگرد شهادت ایت الله مرتضی مطهری دو توصیه مهم در رابطه با تالیفات و کتب شهید مطهری به مسئولان، تحلیلگران و روشن فکران داشتند تا بتوان از آثار این استاد شهید به عنوان فیلسوفی ارزشمند در مراکز آموزشی چون حوزه و دانشگاه بیشتر بهره برد.

ایشان با توصیه گنجاندن ایده های شهید مطهری در کتب درسی، می‌گوید: دو توصیه مهم می کنم یکی اینکه آثار مرحوم شهید مطهری را درسی و به عنوان کتاب درسی در دانشگاه‌ها، دانشسراها و دبیرستان‌ها از این آثار استفاده کنند. این آثار بسیارش آثاری است که برای خواندن تنهای یک نفر زیاد است و ممکن است قابل درک و فهم در مواقع بسیاری نباشد، مخصوصا آثار فلسفی ایشان مثل پاورقی های روش رئالیسم و عدل الهی و بعضی از کتاب های دیگر. ولذا این آثار می تواند به صورت کتاب درسی بیاید. یا اگر هم خود کتاب کاملا به صورت کتاب درسی یکجا درنمیآید از آن کتاب بخش‌هایی برداشته شده و یا خلاصه نویسی بشود. ایده آقای مطهری به صورت درس و کتاب های درسی گنجانده بشود.

رهبر انقلاب همچنین با توصیه به فهرست بندی آثار شهید مطهری عنوان می‌کند: توصیه دوم این است که کتابهای آقای مطهری را از اول تا آخر فهرست بندی کنند. با استفاده از کتابهای آقای مطهری فهرستی از مطالب ایشان استخراج کنند. چون ممکن است درباره مثلا توحید، یا درباره انسان یا درباره قیامت شهید مطهری در 10 جا بحث کرده باشند که این بحث ها می تواند مکمل یکدیگر باشد. کسانی همت کنند این بحث ها را استخراج کنند تا نظریه ایشان در باب انسان، تاریخ، توحید، یا ابعاد دیگر آن مشخص بشود. این توصیه من به جوانان و علاقمندان آثار ایشان است.

ایشان خطاب به صاحبنظران و متفکران و نویسندگان هم در این گفتگو که در ویژه نامه روزنامه کیهان در سال 61 منتشر شده، ادامه می‌دهد: اما یک توصیه هم به صاحبنظران و متفکران و نویسندگان دارم و آن این است که بیایند و کاری روی مجموعه آثار آقای مطهری بکنند همانطور در کشورهای غربی معمول است که وقتی فیلسوفی، محققی و شخص بزرگی در میان آنها هست راجع به نظریات او می نشینند تفسیر و تحلیل و بحث می کنند، این کار در مورد استاد مطهری انجام بشود. کما اینکه خوب است نسبت به مرحوم آیت الله طباطبایی هم انجام شود.

رهبر معظم انقلاب نظرات فلسفی آیت الله طباطبایی و شهید مطهری را کتابی برای تمام جهان ذکر و تصریح می کند: نظرات فلسفی آیت الله طباطبایی یا شهید مطهری باید از مجموع کتاب های ایشان استخراج شود. که این خودش می تواند یک کتاب بزرگ و مفیدی برای همه جهان باشد. این کار خیلی بهتر از ترجمه آثار استاد مطهری است. البته ترجمه آثار ایشان هم خیلی کار خوبی است اما بهتر از آن، اینست که صاحبنظرانی بنشینند و صرف وقت کنند و مجموع نظرات ایشان را در ابعاد مختلف مباحث فلسفی و اجتماعی غیره استخراج کنند و بصورت کتاب دربیاورند و ارائه بدهند. این بهترین بیوگرافی برای مرحوم شهید مطهری است.

یادآور می شود؛ این چند توصیه مقام معظم رهبری بعد از سال 61 بارها در جلسات خصوصی و عمومی از جانب ایشان بیان و مورد تاکید قرار گرفته است اما همچنان جای خالی دروس و کتب شهید مطهری در برنامه ریزی در حوزه‌های علمیه، آموزش عالی و وزارت آموزش و پرورش خالی است. البته اقداماتی در این خصوص انجام گرفته اما نه تنها به صورت رسمی و ملی بیان نشده بلکه گاه در مهجوریتی غیرقابل باور، اصلا دیده نشده است.

  1. Tweets that mention تریبون مستضعفین » غفلت ۲۸ ساله از دو توصیه‌ رهبر انقلاب در خصوص شهید مطهری -- Topsy.com
    3 می 2010

    […] This post was mentioned on Twitter by teribon ir. teribon ir said: تریبون: غفلت ۲۸ ساله از دو توصیه‌ رهبر انقلاب در خصوص شهید مطهری http://www.teribon.ir/archives/5944 […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.