سه‌شنبه 04 می 10 | 11:51

دولت آمريکا بايد روش شکست خورده خود را تغيير دهد

احمدی نژاد با طرح این سوال که آیا واقعا فکر می کنید اگر ایران اورانیوم را بفرستد و سوخت ۲۰ درصدی بگیرد مسایل حل می شود و اظهارات خانم کلینتنون علیه ایران پایان می یابد، گفت: خانم کلینتون دشمن ایران است و مواضع او برای همگان کاملا روشن است؛ با متهم کردن ایران، مشکلات خانم کلینتون حل نمی شود.


“محمود احمدی نژاد” رئیس جمهور کشورمان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی پی. بی. اس آمریکا با اشاره به اینكه بدبینی نسبت به آقای اوباما در ایران خیلی زیاد شده است، اظهار داشت: آقای اوباما نباید تسلیم فشارها شود او باید تصمیم بگیرد و عمل کند چرا که او رییس جمهور آمریکا است.

وی با تاكید بر اینكه وجود تسلیحات اتمی بزرگترین خطری است که جهان را تهدید می کند، افزود: جمهوری اسلامی ایران برای خلع سلاح، جلوگیری از اشاعه و ساخت دنیایی سرشار از آرامش راهکارهای عملی دارد و دارای تحلیل روشنی از علت نا امنی است.

احمدی نژاد درجواب سوال چارلی رز مجری مشهور شبكه تلویزیونی آمریكا درخصوص مبادله سوخت، متذکرشد: راکتور تهران برای تولید رادیو دارو، نیازمند سوخت 20 درصدی است طبق قانون این نیاز را از آژانس مطالبه كردیم اما آنها بر خلاف قوانین، اعلام كردند كه این درصد سوخت را معادل دریافت سوخت کمتر غنی شده تامین خواهند كرد؛ بعدها هم شروطی گذاشتند که درست نبود زیرا فروشنده نباید شرط بگذارد، اما آنها شرط گذاشتند و حتی در تبلیغات خود چنین مطرح كردند که می خواهند اورانیوم را از ایران خارج کنند تا ایران بمب نسازد!

رئیس جمهور تصریح کرد: ما آماده مبادله سوخت هستیم اما مبادله باید با توافق باشد.

وی در ادامه گفت: ما فکر می کنیم راه حل های میانه ای را می توان برای این موضوع پیدا کرد و پیشنهاداتی در این خصوص ارایه كرده ایم که باید در جریان گفت و گوها جزئیات آن معین شود.

احمدی نژاد با تاكید بر اینكه توافق باید دوجانبه باشد تصریح کرد: ایران با مبادله سوخت مشكلی ندارد به عبارتی موافقیم که در قبال سوخت 3 و نیم درصدی، سوخت 20 درصدی دریافت كرده و حق الزحمه آن را هم بپردازیم اما جزئیات فنی دارد که کارشناسان باید مورد بررسی قرار دهند.

رییس جمهور افزود: باید توجه داشت که ایران هم اکنون و پس از آنکه حاضر نشدند سوخت 20 درصدی را تامین كنند، شروع به تولید این میزان سوخت کرده است و درحقیقت با قبول مبادله بدنبال شروع همکاری و كمك هستیم.

وی یادآور شد: برخی چنین مطرح می كنند كه یا باید با ما معامله کنید و یا اینکه شما را تحریم می کنیم و از این وضعیت نظم نوین جهانی باید تاسف خورد.

احمدی نژاد در جواب سوالی در خصوص اظهارات ضد ایرانی کلینتون گفت: خانم کلینتون صحبت های زیادی می کنند و ما حتما نباید درباره اظهارات ایشان واکنش نشان دهیم؛ ایشان باید برای ادعای خود درباره ا ینكه ایران با آژانس همکاری نکرده است، سند و مدرك ارائه دهد.

رییس جمهور اضافه كرد: طبق مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ عضوی نمی تواند علیه عضو دیگری مدعی شود.

وی متذکر شد: آژانس بین المللی انرژی اتمی 6 سوال قانونی از ایران پرسید و به هر شش سوال آن پاسخ دادیم و تاییدیه آنها را هم گرفتیم.اما آژانس می خواهد به ادعاهای بدون سند آمریکا هم جواب دهیم و ما هم تعهدی به آژانس نداده ایم که هر دولتی، هر ادعایی رامطرح کرد، جواب دهیم.

احمدی نژاد با طرح این سوال كه آیا واقعا فکر می کنید اگر ایران اورانیوم را بفرستد و سوخت 20 درصدی بگیرد مسایل حل می شود و اظهارات خانم کلینتنون علیه ایران پایان می یابد، گفت: خانم کلینتون دشمن ایران است و مواضع او برای همگان کاملا روشن است؛ با متهم کردن ایران، مشکلات خانم کلینتون حل نمی شود.

رییس جمهور خاطر نشان كرد: برای حل مشکل، باید ریشه اصلی مشكل را شناسایی و درمان كرد و این موضوع نیازمند پایبندی به قانون و عدالت است و با هیاهو مشكلی حل نخواهد شد.

وی در جواب سوالی درباره همکاری ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: همه تاسیسات اتمی ایران زیرنظر آژانس است اما آیا حتی یکی از تاسیسات آمریکا هم تحت نظارت آژانس هست؟

رییس جمهور افزود: ایران از خلع سلاح جهانی استقبال و صراحتاً اعلام کرده ایم كه مخالف بمب اتم هستیم؛ البته وظایف قانونی خود را در زمینه استفاده صلح آمیز هسته ای هم انجام داده ایم؛ آن را حق قانونی خود می دانیم و آماده ایم راهكار خلع سلاح را هم نشان دهیم.

وی در ادامه اظهارداشت: چطور می شود کشوری که بمب دارد و از آن استفاده کرده، خطر ندارد اما آن کشوری که ندارد و برخی ادعا می کنند که ممکن است به سمت آن حرکت کنند، خطر معرفی می شود؛ این گونه ادعاها را جامعه بین المللی نمی پذیرد.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: آمریکا 10 هزار بمب اتم داد، کدام كشور خطر دارد، آمریکا و یا ایران که مدعی هستند ممکن است در آینده بتواند یك بمب بسازد معلوم است این حرفها موضوع سیاسی است. واضح و روشن است كه خطر اصلی آن کشوری است که اکنون بمب اتم دارد.

رئیس جمهور کشورمان گفت: البته باید توجه داشت كه جامعه بین المللی فقط آمریکا و متحدانش نیستند ، کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و گروه های مختلف منطقه ای و بین المللی از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران حمایت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: ایران نمی خواهد بمب اتم درست کند و این در مذهب و جزو اعتقادات ما است.

احمدی نژاد درادامه به نفوذ آمریکا بر آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره و تصریح کرد: آژانس تحت فشار دولت آمریکا قرار دارد و بخاطر همین است كه تاكنون حتی یک گزارش از خطر و وجود بمب های اتمی آمریکا نداده است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال مجری این شبکه تلویزیونی که پرسید “ایران و آمریکا هر دو کشورهای قدرتمندو بزرگ هستند چطور می توانند با هم همکاری کنند”، اظهار داشت : اعتماد با گفت و گو ایجاد می شود؛ به نظر من مشکل اصلی در این خصوص برخی مسایل داخلی آمریکا است كه اگر این مسایل حل شود، مشکل دو کشور هم حل خواهد شد.

وی افزود: کسانی در درون دولت آمریکا حضور دارند كه نمی خواهند روابطی بین دو کشور ایجاد شود؛برخی از اعضای شورای امنیت هم همینگ نه هستند؛ اینها عده ای تندرو هستند که منافع خود را در درگیری می دانند.

احمدی نژاد با بیان اینكه موضوع هسته اي ايران يك موضوع سياسي است و مطلقا يك موضوع حقوقي نيست، گفت: اگر درباره برنامه هسته اي ايران بنا بر همکاري باشد بايد صادقانه عمل شود و دولت آمريکا روش خود را عوض کند؛ چرا که اين روش شکست خورده است.

رییس جمهور اضافه کرد: آقای اوباما شاید آخرین فرصت تاریخی برای آمریکا باشد که بتواند روابط خود را با جهان اصلاح کند.

وی خاطر نشان كرد: ما فرصت های زیادی به آقای اوباما دادیم اما گروهی هستند که می خواهند آقای اوباما را به جای همکاری با ایران وارد مسیر صدور قطعنامه علیه ایران کنند.

احمدی نژاد افزود: اوباما با شعار ایجاد تغییر روی كار آمد و باید متوجه باشد كه بلافاصله بعد از اینكه وارد شرایطی شود که شبیه دوران بوش باشد، در حقیقت دوران او تمام شده و شکست خورده است.

رییس جمهور با تاكید بر اینكه اوباما و هیچ کشوری نمی تواند به ایران ضربه و آسیبی وارد كند تصریح كرد: ملت ایران از درگیری استقبال نمی کند اما در عین حال به تحریم 30 ساله آمریکا هم عادت کرده ایم؛ به عبارتی ما نگران تحریم نیستیم چرا که اساسا تحریم قابل اعمال نیست؛ در دنیای تجارت آزاد، تحریم معنایی ندارد.

وی با تاكید بر اینكه ملت ایران از تقابل و درگیری استقبال نمی كند و آن را مذموم می داند اظهار داشت : ملت ایران بدنبال دنیای پر از صلح و دوستی و عدالت است .

احمدی نژاد تصریح کرد: ما از آمدن اوباما استقبال کردیم و گفتیم اگر بخواهد تغییری ایجاد کنند، کمک می کنیم.

رئیس جمهور افزود: ما اصولا با بمب اتم مخالفیم و نمی سازیم؛ اگر بخواهیم بسازیم مطمئن باشید آنقدر شجاعت داریم که اعلام كنیم و از کسی هم نمی ترسیم؛ وقتی می گوییم نمی سازیم یعنی نمی سازیم.

وی گفت: عده ای با طرح موضوعات غیرمنطقی و بازی های سیاسی نمی توانند كمكی به حل مشکلات بكنند.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره تهدیدهای نظامی رژیم صهیونیستی علیه ایران خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی به حساب نمی آید و اساسا در معادلات ایران جایی ندارد؛ چه کسی می خواهد حمله کند، جنگی در کار نیست و ما به جنگ فکر نمی کنیم؛ ما به صلح، دوستی و همکاری فکر می کنیم.

  1. Tweets that mention تریبون مستضعفین » دولت آمریکا باید روش شکست خورده خود را تغییر دهد -- Topsy.com
    4 می 2010

    […] This post was mentioned on Twitter by teribon ir. teribon ir said: تریبون: دولت آمريکا بايد روش شکست خورده خود را تغيير دهد http://www.teribon.ir/archives/6003 […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.