سه‌شنبه 04 می 10 | 12:27

سفری که دغدغه رهبر انقلاب را جامه عمل پوشاند

در این زمان رئیس جمهور کشورمان با درک و پیگیری مستمر استراتژی نظام در برجسته سازی گاف سیاسی – امنیتی دولتمردان آمریکایی در تهدید اتمی ایران و کره شمالی، با حضور در قلب دیپلماتیک دنیا این بار در نبود سران سایر کشورها نهایت بهره را برد و با قرائتی دیگر از پیام ها و مذاکرات اجلاس تهران، اعلام رسوایی آمریکا را که رهبری اصلاحات مناسبات و مراودات هسته ای را در سر می پروراند به گوش جهانیان رساند.


پس از سخنان ماه گدشته رئیس جمهور آمریکا در تبیین راهبردهای هسته ای این کشور و اعلام و تهدید تلویحی امکان استفاده از سلاح اتمی علیه ایران و کره شمالی، با توصیه های موکد رهبر انقلاب، اقدامات دیپلماتیک ایران در مواجهه با برنامه های هسته ای و دفاع از حقوق مسلم ملت، وارد مرحله تازه ای شد.

ایشان در دیدار اخیر خود با فرماندهان نیروهای مسلح با هدف بیان مظلومیت ملت ایران در برابر مدعیان دروغین خلع سلاح هسته ای با اشاره به تهدید تلویحی رئیس جمهور آمریکا مبنی بر حمله اتمی به ایران تاکید کردند: “این سخن بسیار عجیب است و دنیا نباید از آن بگذرد زیرا در قرن بیست و یکم که قرن ادعاهای حمایت از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم است، رئیس یک کشور تهدید به حمله اتمی می کند.معنای اینگونه سخنان این است که دولت امریکا، دولتی شرور و غیرقابل اعتماد است. امریکاییها در سالهای اخیر تلاش زیادی کردند تا بگویند جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای غیرقابل اعتماد است در حالی که اکنون مشخص است، غیرقابل اعتماد، آن دولتهایی هستند که بمب اتمی دارند و با بی حیایی دیگران را تهدید به بمب اتم می کنند بنابراین سخنان رئیس جمهور امریکا، رسوا کننده است.”

این بیانات که راهبرد دیپلماتیک هسته ای ایران را به سمت و سوی تشکیل سریعتر جبهه بین المللی علیه زورگویی ها و عربده کشی های دولت مستکبر آمریکا، سوق داد در جریان برگزاری اجلاس خلع سلاح تهران با پیام روشنگرانه معظم له و ادامه مذاکرات و توافقات اجلاس تکمیل شد.

در این زمان رئیس جمهور کشورمان با درک و پیگیری مستمر استراتژی نظام در برجسته سازی گاف سیاسی – امنیتی دولتمردان آمریکایی در تهدید اتمی ایران و کره شمالی، با حضور در قلب دیپلماتیک دنیا این بار در نبود سران سایر کشورها نهایت بهره را برد و با قرائتی دیگر از پیام ها و مذاکرات اجلاس تهران، اعلام رسوایی آمریکا را که رهبری اصلاحات مناسبات و مراودات هسته ای را در سر می پروراند به گوش جهانیان رساند.

در همین راستا رئیس جمهور در بخشی از سخنان روز گذشته خود در اجلاس اصلاحات ان پی تی واقع در نیویورک؛ محل سازمان ملل متحد تصریح کرد:داشتن بمب هسته‌اي نه تنها افتخارآميز نيست بلکه زشت و شرم‌آور است. شرم‌آورتر از آن تهديد به استفاده و به کاربردن آن است که با هيچ جنايت تاريخي قابل قياس نيست.

وی همچنین ادامه داد: دولت امريکا که متهم اصلي در توليد، انباشت، اشاعه، استفاده از سلاح هسته‌اي و تهديد به آن است اصرار دارد رهبري اصلاحات ان پی تی را در اختيار بگيرد. اين دولت در سياستهاي جديد هسته‌اي گفته‌ است که سلاح جديد نمي‌سازد و به کشورهاي فاقد سلاح هسته‌اي، حمله هسته‌اي نمي‌کند مگر اعتماد عمومي ملتها به ايفاي تعهدات از جانب دولت امريکا چقدر است؟ تضمين اجراي اين تعهد وعامل راستي آزمايي مستقل آن کدام است؟ يادآوري مي‌کنم که در چند دهه اخير بيشترين جنگ‌ها و درگيريهاي دولت امريکا با کساني بوده است که قبلا دوست او بوده اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در همين سياست‌هاي جديد نيز برخي از کشورهاي عضو آژانس و متعهد به ان پی تی تهديد به حمله هسته‌‌اي پيش دستانه شده‌اند، تاکید کرد: اين دولت همواره تلاش کرده است با طرح مباحث انحرافي از تمرکز افکار عمومي بر نقض تعهدات و اقدامات خلاف قانون‌اش جلوگيري نمايد و اخيراً نيز با طرح خطر تروريسم هسته‌اي تلاش دارد که ضمن توجيه حفظ، ارتقاء و تکميل زرادخانه هسته‌اي خود، افکار و اراده‌هاي جهاني را از خلع سلاح منحرف و به سوي موضوعات موهوم متوجه سازد، در حالي که تسليح تروريست ها به سلاح اتمي صرفا از ناحيه دولتهايي متصور است که سازنده و استفاده کننده از بمب اتم بوده وسابقه طولاني درحمايت از تروريستها دارند.
احمدی نژاد با طرح این مساله که آمريکا در اين سياستها حتي حمله عليه کشورهاي داراي سلاح هسته‌اي را مسکوت گذاشته است تا فشار تبليغاتي را بر ملتهاي مستقل هدف متمرکز نمايد، افزود: آنان در سياستهاي جديد همچنين گفته اند که سلاح ها را توسعه نمي دهند ولي ارتقاء کيفي مي دهند. ارتقاء به معناي افزايش قدرت کشتار و تخريب است و اين خود به معناي اشاعه است. به علاوه همين سياستها نيز قابل راستي آزمايي نيست چراکه هيچ نظارتي از ناحيه مراجع مستقل بر برنامه هاي اتمي امريکا و متحدانش وجود ندارد.

وی در بخشی از سخنان خود به محقق نشدن خلع سلاح هسته‌اي و عدم اشاعه توسط آژانس بين المللي انرژي اتمي طي چهل سال اخير اشاره کرد و برخي سیاستها و اقدامات چند دولت خاص و ناکارآيي و عدم توازن در ارکان ان پی تی را عامل اصلی آن دانست.

رئیس جمهور کشورمان ، برتري جویي، استفاده از سلاح هسته‌اي به عنوان ابزار بازدارندگي، تهديد به استفاده از سلاح هسته‌ای، استفاده ابزاري و يک جانبه از شوراي امنيت و آژانس بين المللي انرژي اتمي، اعمال معيارهاي چندگانه، يکسان معرفي کردن سلاح اتمي با انرژي اتمي و در نهایت عدم توازن در مواد ان پی تی و ماموریت های آژانس از جمله این سیاست و موارد مسبب ناکارایی ان پی تی برشمرد.

وی براي تحقق هدف انساني خلع سلاح هسته‌اي و جلوگيري از اشاعه و همچنين استفاده عمومي و صلح آميز از انرژي هسته اي، یازده پيشنهادات زيل را ارائه کرد:

-اصلاح و تکميل ان پی تی

-تشکيل يک گروه مستقل بين‌المللي براي تهيه دستور العمل اجرايي ماده 6 ان پی تی و برنامه‌ريزي و نظارت کامل بر خلع سلاح اتمي و جلوگيري از اشاعه با اعطاي اختيارات کامل از سوي کنفرانس

-ارائه تضمين هاي جامع امنيتي و الزامآورِ حقوقي، بدون تبعيض و بدون شرط تا حصول خلع سلاح کامل از ناحيه دارندگان سلاح هسته اي

-توقف فوري هرگونه تحقيق و توسعه ونوسازي سلاحهاي هسته اي و تاسيسات مربوطه و طراحي راستي آزمايي توسط گروه مندرج در پيشنهاددو

-تدوين دستورالعمل الزامآور حقوقي براي ممنوعيت کامل توليد، انباشت، ارتقاء، اشاعه، حفظ، نگهداري و استفاده از سلاح هسته اي

-تعليق استفاده کنندگان و تهديدکنندگان به سلاح هسته‌اي از عضويت در شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

-قطع هرگونه همکاري هسته‌اي با کشورهاي غير عضو معاهده ان پی تی و تدوين اقدامات تنبيهي موثر عليه کشورهايي که به همکاري خود با غير اعضاء ادامه مي دهند

-احتساب تهديد به حمله و يا هرگونه استفاده از سلاح هسته اي يا حمله به تاسيسات هسته اي به عنوان نقض صلح و امنيت بين المللي و لزوم واکنش سريع سازمان ملل

-اجراي هرچه سريعتر و بدون قيد و شرط قطعنامه کنفرانس 1995 درباره منطقه عاري از سلاح هسته‌اي در خاورميانه

-برچيده شدن سلاح‌هاي هسته‌اي در پايگاههاي نظامي امريکا و متحدانش مستقر در ساير کشورها از جمله آلمان، ايتاليا، ژاپن و هلند

-تلاش جمعي براي اصلاح ساختار شوراي امنيت

هنگامي که آقاي محمود احمدي نژاد، سياست هاي دوگانه و جنگ طلبانه آمريکا و برخي هم پيمانانش را به چالش کشيد، تعداد معدودي از نمايندگان کشورهاي غربي اقدام به ترک سالن اجلاس کردند که با نگاه تمسخر آميز نمايندگان ساير کشورها روبرو شد.
گفتني است احمدي نژاد در اجلاس بازنگري ان.پي.تي 11 پيشنهاد مهم مطرح کرد که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.
بعد از سخنراني رييس جمهوري اسلامي ايران در اجلاس نيويورک نمايندگان بسياري از کشورها در تلاش هستند تا با آقاي احمدي نژاد ديدار و گفت وگو کنند.

  1. Tweets that mention تریبون مستضعفین » سفری که دغدغه رهبر انقلاب را جامه عمل پوشاند -- Topsy.com
    4 می 2010

    […] This post was mentioned on Twitter by teribon ir. teribon ir said: تریبون: سفری که دغدغه رهبر انقلاب را جامه عمل پوشاند http://www.teribon.ir/archives/6023 […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.