یکشنبه 17 جولای 11 | 14:00

رهبر معظم انقلاب: یکی از توفیقات بزرگ الهی خدمت در مسجد مقدس جمکران است

به نظر ما یکی از توفیقات بزرگ الهی، خدمت در مسجد مقدس و مبارک جمکران است. این نعمت را ، این خدمت را باید قدر بدانند. کسانی که این توفیق را پیدا کردند، چه برادران چه خواهران، قوام حیات معنوی انسان به تذکر و توسل خشوع و ذکر است که در مساجد الهی، در جایگاه های عبادت، این برای انسان فراهم است. مخصوصا آن مسجدی و آن مراکز و مساجدی که اثری و نشانه ای از اولیاء الله در آنها است.


بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در دیدار خدمتگزاران مسجد جمکران 1389/8/6

بسم الله الرحمن الرحیم

جمع خدمتگزاران مسجد مقدس جمکران در اینجا تشریف دارند. به نظر ما یکی از توفیقات بزرگ الهی، خدمت در مسجد مقدس و مبارک جمکران است. این نعمت را ، این خدمت را باید قدر بدانند.

کسانی که این توفیق را پیدا کردند، چه برادران چه خواهران، قوام حیات معنوی انسان به تذکر و توسل خشوع و ذکر است که در مساجد الهی، در جایگاه های عبادت، این برای انسان فراهم است. مخصوصا آن مسجدی و آن مراکز و مساجدی که اثری و نشانه ای از اولیاء الله در آنها است.

جایی که انسان می داند یا ظن به این دارد که مورد توجه اولیاء الهی است، طبعا معنویت آن مکان بیشتر است و مسجد مبارک جمکران جزو این گونه جایگاه ها و مراکزی است که توجه به خدای متعال و تذکر و خشوع و تضرع در آن برای انسان فراهم تر است. خوشبختانه امروز این مرکز مورد توجه مردم است: قدیم اینجور نبود: سال هایی که ما در قم بودیم، شب های چهارشنبه یا شب های جمعه تعداد معدودی افراد می رفتند در همان مسجد که یک محل کوچک و محدودی بود، زیارتی می کردند و خیلی به ندرت کسانی آنجا می ماندند، خیلی محدود بود.

خود ما که چند سال در قم بودیم، چند مرتبه بیشتر توفیق پیدا نکردیم برویم مسجد جمکران. رایج نبود، متداول نبود، دلها اینجور مجذوب و آکنده شده به سمت معنویات نبود. حاکمیت، حاکمیت فضای معنوی نبود. این بود که یک مرکز به این عظمت، به این قداست که مورد توجه بزرگان بوده است، مورد توجه رجال الغیب و عباد الله و امناء الله بوده، اینجور از چشم مردم در واقع پنهان بود. کسی توجه ای نداشت، بزرگان علما اینجا می آمدند زیارت می کردند.

مرحوم فیض کاشانی رضوان الله تعالی علیه، فرزند ایشان مرحوم علم الهدی رضوان الله علیه می نویسد: یک جایی که من در خدمت پدرم، آمدیم مسجد جمکران را زیارت کردیم، اینجا بودیم دل داده بودند اهل معنا و اهل توجه و تذکر به این محل، لیکن توده مردم، عامه مردم، حتی ما طلبه ها بی توجه بودیم، غافل بودیم.

یکی از عیوب حاکمیت دستگاه های سیاسی غیر دینی و غیر معنوی، همین غفلت است. مردم غافل می مانند از ارزش هایی که دم دست آنها است و می توانند استفاده کنند. وقتی حاکمیت مسلط بر جامعه و محیط بر جامعه، یک حاکمیت معنوی بود، الهی بود، دینی بود. یک خاصیت طبیعی آن همین است که معنویات رواج پیدا می کند، جلوی چشم قرار می گیرد، دلها به طرف آن جذب می شود. این چیزی است که امروز اتفاق افتاده است، نه اینکه امروز گناه نیست! نه اینکه آدم بد وجود ندارد! آدم بی توجه و غافل وجود ندارد! چرا! لیکن فرق است بین اینکه فضای عمومی جامعه فضای معنوی باشد، معنویت به عنوان یک ارزش مطرح باشد در جامعه، یا نه به کلی مغفول عنه باشد معنویات، یا ضد ارزش باشد. این است که باید این فضا را باید قدر دانست.

حالا شماها، آن برادران و خواهرانی که در جمع شما در اینجا حضور دارید، در آن مسجد به نحوی به خدمتگزاری مشغول هستند، این را قدر بدانند و همه چیز را در این مکان مقدس، در جهت همین ذکر و توجه و تذکر اینها قرار بدهند. همه چیز، همه برنامه ها، همه اقداماتی که انجام می شود، خود خدماتی که شما به مردم می دهید، چون شیطان بالاخره در همه جا هست! در محیطهای معنوی هم شیطان حضور پیدا میکند. اینجورنیست وقتی یک جایی مسجد شد، حرم شد، شیطان بگوید: من دیگر اینجا وارد نمیشوم! نه خیر!
شیطان هرجایی که من و شما هستیم، شیطان همان جا هم هست، در طواف کعبه هم شیطان هست.

بدترین فسق ها واهانت ها گاهی اوقات در مقدس ترین مراکز انجام گرفت. در طواف حرم کعبه شریف، چه گناهانی در راه منی و عرفات، چه فسق هایی که تاریخ اینها را ثبت کرده. این شعری که ماها در مطول می خوانیم یا در مغنی به نظرم (…)، که آن عمر بن ابی ربیعه شاعر معروف عرب این شعر را گفته، این مال همین محل رمی جمار و محل اینها است دیگه.

در مسجد جمکران هم شیطان وجود دارد. نه اینکه نیست شیطان! مراقب شیطان باشید. مواظب باشید! هم شیطان به مردم آسیب نرساند، هم به خود شما آسیب نرساند. این مراقبت ها همان چیزی است که در ادبیات قرآنی و اسلامی، اسمش تقوا است. تقوا یعنی همین. یعنی انسان دائم مواظب خودش باشد، مراقب خودش باشد. اگر این مراقبت شد ، تاثیر شیطان، نفوذ شیطان کم بشود، تیغ شیطان کند می شود.

اگر این مراقبت نشد و غافل شدیم، می افتیم دست شیطان، هر کاری خواست با ما می کند. مثل جسم بی جان و بی هوشی که می افتد دست آدم هوشمند، به هر طرف که بخواهد آن را برمی گرداند. غفلت اگر کردیم، شیطان با ما این کار را می کند. شیطان در نماز هم می آید، شیطان در طواف هم می آید، شیطان در دعا هم می آید، شیطان در حال توسل هم می آید، خیلی باید مراقب بود.

به هر حال ما از زحمات برادران و خواهرانی که در جمکران مشغول زحمت هستند، جناب آقای وافی که این خدمات را برعهده گرفتند، خیلی متشکریم. ان شاء الله خداوند به همه شما کمک کند، تاییدتان کند. و شما که آنجا هستید، برای ماها هم دعا کنید. دعا کنید. دعا کنید خدای متعال به ما هم توفیق بدهد توسل پیدا کنیم، تضرع پیدا کنیم، ما هم حال خشوع و تضرع را ان شاء الله داشته باشیم.

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.