شنبه 08 می 10 | 12:05

پلیس انگلیس سرکوب می‌کند؛ بی‌بی‌سی فارسی سکوت

با وجود پوشش خبری گسترده رسانه‌های مختلف خبری از حوادث و ناآرامی‌های انگلیس که در پی هرج و مرج در مراکز اخذ رای رخ داده است، تلویزیون دولتی انگلیس در این‌باره ترجیح داده تا سکوت محض را در برنامه خود قرار دهد. “بی‌بی‌سی” برخلاف سایر تلویزیون‌ها و شبکه‌های خبری دنیا که اخبار لحظه به لحظه تجمعات معترضان به نحوه برگزاری انتخابات و بروز تقلب در آن را پوشش می‌دهند، تاکنون اخبار مربوط به آشوب‌های خیابانی و درگیری پلیس با مردم را پوشش نداده است.


در پی اعتراضات گسترده مردم انگلیس نسبت به نحوه برگزاری انتخابات در این کشور که به تجمع و ایجاد درگیری در حوزه‌های اخذ رای کشیده شده است، پلیس انگلیس دست به سرکوب معترضین زده است.

اخراج مردم از حوزه‌های رای‌گیری

در روز برگزاری انتخابات، روزنامه “وال استریت ژورنال” از ممانعت مسئولان اجرایی از اخذ رای از مردم خبر داد.

بنابر این گزارش، برخی از رای دهندگانی که به دلیل شلوغی در شعب اخذ رای موفق به دریافت برگه رای قبل از ساعت 10 نشده بودند، اجازه رای دادن نیافتند. حتی به آنهایی که تا آن ساعت در صف‌های رای‌گیری حضور داشتند و آماده بودند تا رای خود را در صندوق بیندازند هم اجازه داده نشد تا رای بدهند.

یکی از رای دهندگان در واکنش به این اقدام برگزار کنندگان انتخابات گفت: “زمانی که برای رای دادن به شعبه اخذ رای مراجعه کردم از رای من جلوگیری کردند. برای من رای دادن خیلی مهم نبود ولی با مواجه با این وضعیت بسیار ناراحت شدم . من قبل از این به سیستم دموکراتیک در انگلیس و آمریکا افتخار می‌کردم ولی اکنون بسیار ناامید شدم.”

همچنین صدها هزار نفر از شهروندان انگلیسی با حضور شبکه‌های اجتماعی نظیر “فیس‌بوک” و “توئیتر” نسبت به روند برگزاری انتخابات در این کشور به شدت انتقاد کردند.

سرکوب معترضین به روند غیرقانونی انتخابات

خبرگزاری آمریکایی “آسوشیتدپرس” خبر داد که پلیس انگلیس تجمع انگلیسی‌های معترض به نحوه برگزاری انتخابات را سرکوب کرد.

ده‌ها انگلیسی که به زور آنها را از حوزه‌های انتخاباتی اخراج کرده بودند و به آنها اجازه شرکت در انتخابات داده نشده بود در شرق لندن تجمع کردند که پلیس واکنش تندی را نسبت به این افراد نشان داد.

معترضین، نحوه برگزاری انتخابات و جلوگیری از رای دادن مردم را “یک رسوایی بزرگ” برای این کشور نامیده‌اند. از سوی دیگر در برخی از مناطق انگلیس نظیر شفیلد، مردم به مقامات اجازه نمی‌دادند که صندوق‌های رای را منتقل کنند.

همچنین ویدئو هایی در سایت‌های اشتراک فیلم مانند “یوتیوب” بارگذاری شده که هرج و مرج و عصبانیت مردم را در شعب اخذ رای در سراسر انگلیس نشان می‌دهد. این ویدئو‌ها در سراسر دنیا خبر ساز شده‌اند.

گوردون براون: برای بازگشت اعتماد مردم، باید رفراندوم برگزار کنیم

اعتراضات گسترده مردمی به روند برگزاری انتخابات، نخست وزیر انگلیس را هم به اعتراف درباره ضعف سیستم انتخابات این کشور وادار کرد.

گوردون براون در اظهارات بسیار شگفت‌انگیزی که نشان‌دهنده عمق بحران سیاسی در این کشور است به موارد بسیار مهمی اشاره کرد که اکنون محور اصلی بحث و تبادل نظر عمده رسانه های خبر دنیا است. براون گفته است: “باید برای بازگرداندن اعتماد مردم انگلیس به سیاست و دست یافتن به یک سیستم منصفانه‌تر انتخاباتی رفراندوم برگزار شود.”

وی همچنین اوضاع فعلی این کشور را “مبهم” و “پیچیده” دانسته است.

این اظهارات نخست‌وزیر انگلیس درحالی مطرح شده که روزنامه انگلیسی “دیلی میل ” در گزارشی، به شواهدی از بروز تقلب در انتخابات انگلیس پرداخت و نوشت که تقلب در قلب دموکراسی روی داده است.

سکوت محض “بی‌‌بی‌سی” در برابر آشوب‌های خیابانی

با وجود پوشش خبری گسترده رسانه‌های مختلف خبری از حوادث و ناآرامی‌های انگلیس که در پی هرج و مرج در مراکز اخذ رای رخ داده است، تلویزیون دولتی انگلیس در این‌باره ترجیح داده تا سکوت محض را در برنامه خود قرار دهد.

“بی‌بی‌سی” برخلاف سایر تلویزیون‌ها و شبکه‌های خبری دنیا که اخبار لحظه به لحظه تجمعات معترضان به نحوه برگزاری انتخابات و بروز تقلب در آن را پوشش می‌دهند، تاکنون اخبار مربوط به آشوب‌های خیابانی و درگیری پلیس با مردم را پوشش نداده است.

این رویه درحالی از سوی بی‌بی‌سی اتخاذ شده که فیلم این درگیری‌ها توسط مردم با دوریبن‌های شخصی گرفته شده و در سایت‌های اشتراک فیلم نظیر یوتیوب قرار داده شده است.

برچسب‌ها: ، ،
 1. lion2007
  9 می 2010

  سلام:اين را به طرفداران دمكراسي آمريكا نشين وخانم عبادي وخوش خيالهاي سبزي زده بگوييد

 2. ح
  10 می 2010

  من شنیده بودم در انگلیس قدرتمندان با هم بر سر قدرت کنار می آیند بعد انتخابات سوری برگذار میکنند ،ولی مثل اینکه این دفعه با هم کنار نیامدن مردم رو قاطی دعواشون کردن
  البته در آمریکا بهتره چون پولدارها رئیس جمهور انتخاب میکنن در مناطق ضعیف دنیا هم آمریکا رئیس جمهور تعیین میکنه
  اما رسانه ها اونها هم از قدرتمندان و سیاسیون پول میگیرن به قول معروف باید مدح اونها رو بگن نه بادمجان رو

 3. erfan
  13 آگوست 2011

  خطاب به سران انگليس :
  چاه مكن بهر كسي اول خودت دوم كسي

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.