دوشنبه 01 آگوست 11 | 12:37

«مختارنامه»؛ يكي از پنج سريال برتر تاريخ تلويزيون ايران

قسمت پایانی این مجموعه البته آنقدر جذاب بود که کاستی‌ها کمتر به چشم آمد، اما‌ای کاش آنگونه که در تاریخ آمده است، همراهی «ابراهیم بن مالک» با «مصعب بن زبیر» به تصویر کشیده می‌شد تا بیشتر عبرت آموز باشد…


این قصّه ز سوز جگر آمد…، مختارنامه…، چهل هفته به یاد ماندنی، مجموعه‌ای که با «الحمدلله رب العالمین» آغاز شد و با دراز شدن دست یاری به سوی همه انسان‌های آزاده و حق جویان به پایان رسید؛ که این دست یاری و «هل من ناصر» طلبیدن، ازلی و ابدی است.

قسمت پایانی این مجموعه البته آنقدر جذاب بود که کاستی‌ها کمتر به چشم آمد، اما‌ای کاش آنگونه که در تاریخ آمده است، همراهی «ابراهیم بن مالک» با «مصعب بن زبیر» به تصویر کشیده می‌شد تا بیشتر عبرت آموز باشد.

ای کاش نام این قسمت به‌جای «پرواز»، «عروج» می‌بود چرا که هر «عروجی»، «پرواز» هم هست ولی هر «پروازی» الزاما «عروج» نیست.

ای کاش شهادت مختار در مسجد کوفه، در حالت سجده در محراب و با همراهی تصویری لحظه ضربت خوردن امیرالمومنین صلوات الله و سلامه علیه و آله در سریال امام علی علیه السلام کامل می‌شد.

ای کاش طبق نقل تاریخی زمان شهادت مختار در ماه رمضان، این نکته در دیالوگ‌ها و هنگام انجام غسل شهادت مورد توجه قرار می‌گرفت و حتی تلویزیون هم برای پخش قسمت پایانی، روزهای نزدیک‌تر به سالگرد شهادت مختار را انتخاب می‌کرد.

ای کاش در فرازهای پایانی سریال، عکس‌العمل ابن زبیر را نیز در مکه می‌دیدیم تا به نوعی حوادث امروز جهان اسلام و بیداری اسلامی را تداعی می‌کرد.

و‌ای کاش….

«مختارنامه» بدون تردید یکی از پنج سریال بر‌تر تاریخ تلویزیون ایران است.

مخاطبان منتظر خواهند بود تا اثر بعدی داود میرباقری را به نظاره بنشینند، اثری که امیدواریم هرچه زود‌تر مراحل آن توسط این کارگردان و نویسنده صاحب سبک کلید بخورد تا در آینده‌ای نه چندان دور و در روزگار فقر تلویزیون از ظهور و بروز برنامه‌های شاخص، چشمان علاقه‌مندان را مسحور کند.

اگرچه اکثر روایت «مختارنامه» به یاد ماندنی بود، اما لحظاتی از آن بیشتر به یاد‌ها مانده و جاودانه گردیده است: تیتراژ بی‌نظیر ابتدای سریال که خود یک اثر مستقل هنری است و قابل تحلیل و نقد، آتش در کعبه، کابوس مختار، غوطه ور شدن دارالاماره کوفه در خون، یادآوری صحنه‌هایی از حماسه کربلا، شهادت مختار و بازی‌های ماندگار رضا کیانیان، فرهاد اصلانی، فریبرز عرب‌نیا و در راس همه آن‌ها هنرمندی داود میرباقری عزیز که هر کجا هست خدایا به سلامت دارش.

و البته این امیدواری که او بتواند در کار‌ها و آثار بعدی خود، به‌طور جدّی و از پیش برنامه‌ریزی شده، با حضور جوانان هنرمند مستعد و متعهد، تجربیات خود را در سر صحنه به آنان منتقل کند و در کنار آن، این موارد را به رشته تحریر هم درآورد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: