چهارشنبه 12 می 10 | 19:52

در اردوهای جهادی چمران‌ها و ابوترابی‌ها را برای کشور تربیت کنید

یکی از ابعاد مهم این حرکت اثری است که برروی خودشما دارد؛ اساسا اشتباه است که طلبه یا دانشجو در دوران تحصیل خود به اردوهای جهادی نرفته باشد.البته منظور از اردوهای جهادی این چنین کار سازماندهی شده ای نیست بلکه مثلا دانشجو با کارهایی از چنین دست از جمله از تباط با محرومین و کمک به آنان و امور مثل ساخت مسجد و حمام و … آشنا باشد و این شرایط را از نزدیک حس کرده باشد.


حجت السلام و المسلمین علیرضا پناهیان مسوول اتاق فکر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها درنشست “رسم هجرت” که در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به سابقه اردوهای جهادی گفت: آثار مهم حرکت اردوهای جهادی را می توان به سه بخش تقسیم کرد و از سه بعد مهم به آن نگاه کرد؛ از جهاتی حرکت شما ارزش بیشتری از اردوهای راهیان نور دارد.

وی افزود: اردوهای راهیان نور آثارشان تک بعد ی تر است حرکت شما در اردوهای جهادی است، ما الان به حرکت شما بیش از حرکت ارزشمند راهیان نور نیازمندیم.

وی ادامه داد: بهترین مبلغان در ترویج کنندگاه این حرکت خود شما دانشجویان هستید که باید این نعمت را به دست دیگران سپرده و در جانها جریان دهید.

پناهیان اظهار داشت: یکی از ابعاد مهم این حرکت اثری است که برروی خودشما دارد؛ اساسا اشتباه است که طلبه یا دانشجو در دوران تحصیل خود به اردوهای جهادی نرفته باشد.البته منظور از اردوهای جهادی این چنین کار سازماندهی شده ای نیست بلکه مثلا دانشجو با کارهایی از چنین دست از جمله از تباط با محرومین و کمک به آنان و امور مثل ساخت مسجد و حمام و … آشنا باشد و این شرایط را از نزدیک حس کرده باشد.

وی توضیح داد: اگر غیر از این باشد دانشجو موجودی تک بعدی و سلطه پذیر بار می آید که به طور کامل به درد مردم نمی خورد و نمی تواند شخصیت خود را کامل کند؛ اگر شما در اردوهای جهادی روحتان پرورش نیابد در آینده در کارهایتان یا با خطا مواجهه می شوید یا خیانت خواهید کرد.

مسوول اتاق فکر نهاد رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اهمیت وجود واحدهای درسی درخصوص کارهای جهادی در دانشگاه ها گفت: یقین داشته باشید در آینده در دانگاه ها با واحدهای درسی برای تئوریزه کردن این کار و آثار آن در تربیت جوانان را مواجه خواهیم بود و خواهید دید در رشته های علوم تربیتی در خصوص این اقدامات بحث و بررسی صورت می گیرد و در آن شرایط انسانهای با سواد کسانی خواهند بود که آثار کار شما را در ک کرده باشند و کسانی که حداقل در رشته های علوم تربیتی آثار کار شما را درک نکنند از سواد کافی برخوردار نخواهد بود.

وی در ادامه اظهار داشت: شما می توانید آثار و تبعات این اردو را در خودتان افزایش دهید مثلا در این اردو سعی کنید تفاوتهای چشم گیری در کارهایی که در زندگی روزمره خود داشتید اعمال کنید و با تغییر ورحیه و تثبیت آثار چنین اردوهای جهاد را وارد روح خود کنید.

پناهیان تصریح کرد: امام زمان به انسان های فوق العاده خوب نیاز دارد؛ در این اردوهای جهادی شما می توانید چرخه تولید تعریف کرده و تولید انسان هایی نظیر ابوترابی و چمران را به تولید انبوه برسانید برای خودتان برنامه و آداب تعریف کنید تا این آداب باعث شوند کیفیت اردوهای جهادی هرچه بیشتر بالا روند.

وی ادامه داد: بعددوم این اردوها این است که شما انقلاب و پیام آن را به روستا ها ببرید؛ شما برای اینکه بتوانید پیام انقلاب را انتقال دهید باید خودتان یک عنصر انقلابی باشید و انقلاب در وجود شما زنده باشد.
لازم نیست دل آنها را برای نظام جمهوری اسلامی نرم کنید ما به دنبال این نیستیم که کسی نظام جمهوری اسلامی را قبول داشته باشد ما آدمهای انقلابی می خواهیم امام و مقام معظم رهبری که برای نظام بمیرند. انقلاب آتش بگیرد.شما نیز اگر دلتان برای نظام آتش بگیرد شعله های این آتش دل مردم را در همان روستا طلایی خواهد کرد.

وی توضیح داد: انقلابی هیچ گاه غر نمی زند، بوی پیراهن یوسف، فرد انقلابی را بینا می کند، انقلابی عشق می ورزد نه عشق به میهن بلکه به چیزی بالاتر از میهن عشق می ورزد. شما نیز باید عرق انقلابی گری داشته باشید،در دل مردم رفته و دل آنها رابه نظام گرم کنید؛ بچه های روستایی به راحتی تحت تاثیر منش و اخلاق شما قرار می گیرند آنان با چشمانشان شما را می بلعند و کعبه خود قرار می دهند. کدام یک از بچه های شهر این چنینی احساسی نسبت به شما دارند؟

پناهیان اضافه کرد:بعد سوم این اردوها اثر گذاری در فرهنگ جامعه است؛ فرهنگ کار مدیریت و فرهنگ اداری در جامعه ما باید تغییر کند. اگر فرهنگ کار عوض شود فرهنگ جامعه نیز تغییر می کند.

وی ادامه داد: الان دبیرستان های ما بیکاری و تنبلی را در وجود جوانان ما نهادینه می کنند، دانشگاه های ما نیز همینطور هستند و گمان می کنند که صرف دانشگاه رفتن شغلی است که دانشجو به آن اشتغال دارد.

مسوول اتاق فکر نهاد رهبری درد انشگاه ها با اشاره به کار خالصانه دانشجویان در اردوهای جهادی گفت: با تمام احترامی که برای کارمندان قائلم اما معتقدم شما در اردوهای جهادی خیلی مفید تر از کارمندان کار می کنید.
وی افزود: به دنبال تغییر فرهنگ کاری در جامعه باشد، استانداری ها ، فرمانداری های همه باید از شما یاد بگیرند؛ باید الگوی کاری به آنها بدهید. تنها راه تغییر مدیریت در فرهنگ جامعه اردوهای جهادی است اما لازمه آن این است که حرکت جهادی خود را درعرصه های دیگر افزایش دهید.

پناهیان تصریح کرد:یکی از عرصه های مهمی که نیازمند حرکت جهادی شماست عرصه سینما و رسانه است که باید عده ای جهادگر وارد آن شده و دست به کار شوند.

در هر روستایی که وارد می شوید همانند شهید آوینی از آنچه می بینید مستندی تهیه کنید و به این ترتیب با این حرکت جهادی وارد عرصه سینما و رسانه شوید و آنجا را نیز آباد کنید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.