چهارشنبه 12 می 10 | 19:55

انقلاب اسلامی سفره نیست؛ یک جبهه است

شهید مطهری با استناد به منابع دینی از جمله نهج البلاغه می فرمایند این انقلاب یک انقلاب تک بعدی نیست که ماهیتی طبقاتی و مارکسیستی داشته باشد. انقلابی هم نبوده که نهضت فقیر علیه غنی باشد.بلکه این انقلاب ماهیت معنوی دارد و آزادی خواهی و معنویات طلبی را در خود جای می دهد.از نظر شهید مطهری مذهب مساوی معنویت نیست و معنویت نیز فقط مساوی شعائر مذهبی نیست.


حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عصر امروز سه شنبه، در همایش پس از 30سال سیرت و صورت انقلاب اسلامی که در سالن کهربای دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد گفت: انقلاب هایی در تاریخ بشر بوده اند که تک بعدی بوده و برای یک هدف خاص اقتصادی و یا معنوی ظهور کرده اند.

وی افزود: انقلاب ما انقلابی تک ماهیتی نیست، این انقلاب نه یک انقلاب طبقاتی است و نه انقلابی است که فقط ماهیتی آزادخواهانه حقوق بشری و معنوی داشته باشد.

وی با طرح این سوال که انقلاب ما چه تفاوتی با انقلاب های دیگر دارد ،ادامه داد: از نظر شهید مطهری انقلاب ما ویژگی های انقلاب های دیگر را داراست اما منحصر در آنها نیست.انقلاب ما مثل نهضت نفس استثماری بود اما هدف آن نفت و منافع اقتصادی نبود. انقلاب ما در بسیاری از ویژگی ها همانند انقلاب های دیگر بود اما باز هم چیزی از فراتر از آنها بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد:شهید مطهری با استناد به منابع دینی از جمله نهج البلاغه می فرمایند این انقلاب یک انقلاب تک بعدی نیست که ماهیتی طبقاتی و مارکسیستی داشته باشد. انقلابی هم نبوده که نهضت فقیر علیه غنی باشد.بلکه این انقلاب ماهیت معنوی دارد و آزادی خواهی و معنویات طلبی را در خود جای می دهد.از نظر شهید مطهری مذهب مساوی معنویت نیست و معنویت نیز فقط مساوی شعائر مذهبی نیست.

رحیم پور ازغدی با اشاره به خطر انقلاب باصورت بی سیرت توضیح داد: خطر مهم خطر خِلت ایدئولوژیک است این مسئله از قبل هم وجود داشت و در دوران پیش از انقلاب نیز درگیر آن بودیم.شهید مطهری حفظ شعارهای انقلاب تاکید دارند و در خصوص تحریف اصول انقلاب نیز هشدارمی دهند.

وی اضافه کرد: آنچه که قابل تحمل نیست.این است که از شفافیت ایدئولوژیک فرار کنیم همان چیزی که قبل از انقلاب بین اسلام و مارکسیست ودر دهه دوم و سوم انقلاب بین اسلام و لیبرالیسم اتفاق افتاد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه اظهار داشت: در زمان اوایل انقلاب برخی اصرار داشتند که شعارهایی همچون اتحاد، مبارزه آزادی بین مارکسیست ها، لیبرالیست ها و مذهبیون یکی باشد اما شهید مطهری فرمودند، این شعارها از نظر ظاهر یکی هستند اما آزادی و عدالت درمنظر ما مسلمانان جایگاه متفاوتی نسبت به لیبرال ها و مارکسیست ها دارد.

وی تاکید کرد: نباید اجازه داد در جامعه ما خلت ایدئولوژیک بوجود آمده و با لعاب های مذهبی ایده های ایدئولوژیک در جامعه گسترش یابند.

وی تصریح کرد: شهید مطهری نسبت به افرادی که با منطق دیالکتیک خود اسلام را نیز دیالکتیک می خوانند هشدار داده و خطاب به آنها می گویند؛ مبادا با این گونه سخنان خود فضای جامعه را آلوده کنید.

رحیم پور ازغدی افزود: شهید مطهری از ابتدا روی نام گذاری نظامی که پس از انقلاب بوجود می آمد تاکید داشت و می فرمود؛ مراقب ترمینولوژی انقلاب باشید.

وی اضافه کرد: دموکراسی غربی با دموکراسی شرقی متفاوت است در دموکراسی غربی هر کاری می شود انجام داد همانگونه که در انگلیس قانون ازدواج هم جنس بازان به تصویب رسید.اما در متن اسلام آزادی و عدالت وجود دارد و در این موارد نیز باید با آیات قرآن استناد کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سهمیه بندی های برخی از افراد در خصوص انقلاب گفت: سهمیه بندی در انقلاب یکی از مواردی است که سیرت انقلاب را بر باد می دهد یکی از اشتباهات پس از انقلاب این بود که برخی افراد می گفتند، سهم ما را بدهید و به لحاظ شهدا، مقدار مالی که در راه انقلاب داده ایم، باید از این سیستم سهم داشته باشیم.

وی ادامه داد: برخی می گویند فلانی در جنگ بوده در انقلاب بود تلاش کرده پس سهم او را بدهید اما نکته این جاست که اصلا سهمی وجود ندارد چون انقلاب سفره نیست، فقط یک جبهه است.

رحیم پور ازغدی تصریح کرد: اگر نگاهی به وصیت نامه های شهدا بیاندازید می بینید که آنها به هیچ وجه برای اهداف مادی وارد جبهه نشده اند بلکه 99درصد شهدای جبهه و انقلاب همگی خاستگاه‌شان مسجد بوده و به نام خدا ،قیامت و شهادت وارد صحنه شده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: از نظر سیرت یک انقلاب مهم نیست که شما روحانی هستید یا دانشجو بلکه مهم این است که آیابه شعار ها و ارکان انقلاب معتقد و ملتزم هستید؟

رحیم پور ازغدی افزود: در 22بهمن انقلاب تمام نشد بلکه 22بهمن آغاز گر انقلاب بود و اکنون باید بر اساس دیدگاههای اسلامی نه کپی برداری از غرب، به سراغ اصلاح نظامهای اجتماعی مان برویم.

وی تصریح کرد: استقلال ، آزاد و پیشرفت در متن اسلام با نظریه های لیبرالیستی و مارکسیستی بسیار متفاوت است همانگونه که امام با اسلام منهای روحانیت و اسلام به اضافه ی تمامی روحانیان مخالف بودند و تاکید می کردند که اسلام منهای روحانیت نا سالم و اسلام به اضافه روحانیت صالح هدف واقعی اسلام است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: برخی از روشنفکران می گفتند ایران امروز همانند اروپای قرن 15 و 16است که مردم همچنان به مذهب خود متعقد هستند، البته این مردم مذهبشان اسلام از نوع شیعه است که این نوع مذهب یک نوع مذهب انقلابی است اما رهبری این مردم نه در دست امام بلکه باید در دست ما باشد.

وی تصریح کرد: اما شهید مطهری فرموند اسلام هدف است و فرق ما با شما این است که شما اسلام را وسیله ای برای رسیدن حکومت برمردم مذهبی می دانید اما اسلام خود حقیقت است و نباید از ادبیات اسلامی به صورت مصلحتی استفاده کرد.

رحیم پور ازغدی خاطر نشان کرد: شهیدمطهری در خطاب به اینگونه افراد می فرماید؛ شما آقایان که هر روز صبح منتظر انتقال مذهب و شبها منتظر خلع ید از امام (ره) هستید مقداری دیر از خواب بلند شده اید این روحانی، روحانی نیست که با تقبل الله گفتن شما خام شود آنچه شما در آینه نمی بینید او در خشت خام می بیند و شما بهتر است به فکر خدمت دیگر برای بشریت باشید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.