جمعه 05 آگوست 11 | 11:02

«مجری میلیاردی» در «رسانه ملی»

فردوسی‌پور سال گذشته برای «نود»، دقیقه‌ای 60 هزار تومان دریافت می‌کرده که قرار بوده این مبلغ به دقیقه‌ای 100 هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کند که در این صورت، در طول یک سال مبلغی حدود یک میلیارد تومان عایدی او از این برنامه می‌شود که در این صورت باید به او لقب «مجری میلیاردی» داد.


بالاخره بعد از چند هفته حرف و حدیث هدایت شده و بازارگرمي مسبوق به سابقه درباره برنامه تلویزیونی «نود» این برنامه همزمان با آغاز لیگ يازدهم دیشب روی آنتن شبكه 3 رفت.

در طول سالیان اخیر، بارها این برنامه محل منازعه اهالی فوتبال با صدا و سیما شده اما سازمان به‌طور قاطع پشت سر مجری- تهیه‌کننده این برنامه همواره ایستاده است ‌طوری که از حاشیه امن ایجاد شده، مجری برنامه توانست به هرکسی و هر چیزی بتازد و پاسخگو هم نباشد.

این ولنگاری اما موجب اختلافاتی در خود سازمان صدا و‌سیما هم شد و برخی منتقدان معتقد بودند تهیه‌کننده «نود» باید قدری هم پاسخگو باشد اما گوش شنوایی موجود نبود. اینگونه بود که فردوسی‌پور در برنامه زنده مدیران شبکه را بارها و بارها یک بار برای دادن وقت بیشتر، بار دیگر برای فلان آیتم و … تهدید کرد؛ امری که در طول تاریخ سیما بی‌سابقه است.

شما تصور کنید مجری برنامه در تعارض با پخش شبکه 3، ناگهان روی آنتن، مدیر شبکه آقای پورمحمدی را خطاب قرار می‌دهد و از او می‌خواهد که درخواستش را حل کند! مدیران منتقد می‌گویند اگر این نوع اتفاقات که توسط فردوسی‌پور باب شده تبدیل به رویه در سازمان شود، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

در عین حال، همیشه این بحث مطرح بوده که تهیه‌کننده‌ای که سازمان امتیاز آنتن زنده را در اختیارش گذاشته و پول هنگفتی هم از سازمان دریافت می‌کند، آیا نباید پاسخگو هم باشد؟

اصولا یک برنامه تلویزیونی تا چه میزان می‌تواند محل ایجاد نزاع میان اهالی فوتبال شود؟ حد یقف «زرد» بودن کجاست و حریم خصوصی افراد چگونه باید رعایت شود؟

برای مثال چندی پیش که گروه حوادث «وطن امروز» گزارشی را درباره سارقان منزل فردوسی‌پور و میزان پول نقد، دلار، یورو و جواهرات به سرقت رفته وي منتشر کرد، در حالي كه مستندات آن بر اساس اظهارات خود شاکی در دادسرا تهیه شده بود، این مجری جنجالی که كمتر حریمی برای ورزشکاران قائل است، در تماس‌های متعدد با روزنامه تلاش داشت به نوعی روند اطلاع‌رسانی «وطن امروز» تغییر کند! همه استدلال فردوسی‌پور این بود که اگر من اینقدر پول نقد در خانه‌ام داشته‌ام… «بابا! وضع ما اینقدرها هم خوب نیست»… .

این خود نشان می‌دهد که وقتی چنین حساسیتی درباره مطلب منتشره صفحه حوادث یک روزنامه وجود دارد بسیار بسیار بیشتر باید درباره یک برنامه تلویزیونی حساسیت وجود داشته باشد اما متاسفانه اینگونه نیست. یکی از بازیکنان لیگ برتر چندی‌ پیش به «وطن امروز» می‌گفت: فردوسي‌پور كه بي‌محابا به قرارداد، سقف قرارداد و درآمد و همه چيز ما کار دارد، خودش به عنوان تهیه‌کننده چقدر از تلویزیون دریافت می‌کند؟

اين سخن بيراه هم نيست. بنا بر اطلاعات دریافتی، فردوسی‌پور سال گذشته برای «نود»، دقیقه‌ای 60 هزار تومان دریافت می‌کرده که قرار بوده این مبلغ به دقیقه‌ای 100 هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کند که در این صورت، در طول یک سال مبلغی حدود یک میلیارد تومان عایدی او از این برنامه می‌شود که در این صورت باید به او لقب «مجری میلیاردی» داد. اما آیا مجری – تهیه‌کننده برنامه «نود» در ازای این پول هنگفت دریافتی از بیت‌المال، در برابر منتقدان «پاسخگو» خواهد بود یا با دیکتاتوری تمام‌عیار با حمایت سازمان به روش و منش خود ادامه می‌دهد و این برنامه را همچنان به عنوان «تریبون شخصی» در «رسانه ملي» نگه می‌دارد؟

 1. سعید
  5 آگوست 2011

  من یک بار از نزدیک ایشان را دیده ام
  ببینید فرق نمی کند چقدر پول می گیرد
  چرا که حتما ارزش گرفتن این پول را دارد
  چون اگر ارزش نداشت حتما چنین پولی به او نمی دادند تا انجا که من می دانم آشنای خاصی هم ایشان ندارند
  آدم متخصص زحمت می کشت تا متخصص شود
  بعنوان مثال اگر یک پزشک برای جراحی 2 میلیون تومان در یک ساعت می گیرد تخصص دارد یک مهندس ممکن است برای انجام یک تعمیر که 2 دقیقه بطول می انجامد پول زیادی بگیرد بنظر من حق دارد چون برای ان چند دقیقه سالها زحمت کشیده و مطالعه کرده
  یک عالم دینی هم بهرحال از تدریس درامد دارد و حقش هم هست زیاد هم باید دراورد برای اینکه زحمت کشیده و عالم شده شما کدام عالم دینی را می شناسید که محتاج باشد کدام دکتر را می شناسید که محتاج باشدالبته از نوع تخصصهای بالا بنابراین در دنیا هر که بیشتر متخصص در کارش باشد بیشتر درامد دارد فرقی نمی کند دکتر باشد و یا مهندس و یا عالم دینی و یا مجری تلویزیون همه استحقاق درامد بالا را داشته اند.

 2. سینا
  7 آگوست 2011

  لیاقتشو داره بیشتر از اینها بگیره

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: