سه‌شنبه 09 آگوست 11 | 10:42

ضرورت احضار سفیر انگلیس در پی نقض مکرر حقوق شهروندان

از وزارت امور خارجه ایران توقع می رود که با احضار سفیر انگلستان در تهران مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به نقض حقوق شهروندی و تکرار موارد مشابه را به اطلاع دولت متبوعه انگلیس برساند .


تریبون مستضعفین – روز پنجشنبه هفته گذشته پلیس لندن مارك دوگان جوان 29 ساله كه پدر چهار فرزند است را در داخل يك تاكسي با تيراندازي  به قتل رساند.

لحظاتی از قتل وی توسط پلیس لندن نگذشته بود که  با استفاده از اینترنت  و توییتر این قتل که رنگ و بوی نژادپرستی داشت اطلاع رسانی شد و پس از مدتی کوتاه جمعیت زیادی از مردم که خونشان با مشاهده تصاویر دوگان و فرزندان معصوم وی به جوش آمده بود به خیابان‌ها می‌ریزند و بیش از ۵۰۰ نفر از ساکنین تاتنهام هال که اغلب سیاهپوست هستند،با پلیس درگیر می‌شوند.

بیش از یکصد پلیس ضد شورش با شلیک گاز اشک آور سعی کردند جمعیت عصبانی را متفرق نمایند که موفق به این کار نشدند و ورود پلیس باعث شده تا درگیری‌ها گسترش پیدا کند.

هنوز نیز اوضاع تاتنهام به حالت عادي بازنگشته است. سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس به خبرنگار آسوشیتدپرس گفت: بیم آن می‌رود که خشونت‌های شنبه شب لندن در همین منطقه تکرار شود یا به مناطق دیگر هم سرایت کند.

حوادث شنبه شب شمال لندن تندترین ناآرامی خیابانی سال‌های اخیر در انگلیس بوده است و طی آن، یک کشته، 45 مامور پلیس و تعدادی از ساکنین  مجروح و بیش از 80 نفر دستگیر شدند. وقایع چند روز گذشته بیانگر یک وضعیت بحرانی در مرزهای جزیره است. به نظر می‌رسد وضعیت نقض حقوق بشر در انگلستان در چند سال گذشته روز به روز وخیم‌تر شده است. ضروری است که دولت انگلستان نسبت به این امر به مجامع بین‌المللی پاسخگو باشد.

سال گذشته نیز مطالبات صنفی دانشجویان انگلیسی با واکنش‌های خشن دولت و پلیس انگلستان مواجه شد.

از وزارت امور خارجه ایران توقع می‌رود که با احضار سفیر انگلستان در تهران مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به نقض حقوق شهروندی و تکرار موارد مشابه را به اطلاع دولت متبوعه انگلیس برساند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.