سه‌شنبه 09 آگوست 11 | 18:38

خریدن و مصرف آب معدنی و شکلات و نسکافه این شرکت اشکال شرعی دارد

اگر چه دلايل متعددی درباره صهيونيستی بودن شرکت نستله و حرام بودن خريد و مصرف محصولات آن به فتوای همه مراجع حکايت دارد، اما تعلل دولت در برخورد با واردات و توليدات اين شرکت، خريداران داخلي را به ترديد واداشته است.


بسياري از هموطنان ايراني که به علت تعلل دولت در برخورد با واردات و توليد محصولات شرکت نستله، از صهيونيستي بودن آن ناآگاهند، نبود دلايل متقن براي صهيونيستي بودن اين شرکت را دليل خريد محصولات آن ذکر مي کنند که در اين ميان و بويژه در فصل تابستان آب معدني آن و در فصل زمستان، نسکافه و کافي ميت اين کمپاني، خريدار بيشتري در ايران دارد.

گفته مي شود اين شرکت قصد دارد با توجه به افشاگري هاي اخير درباره صهيونيستي بودن آن، اقدام به تغيير نام تجاري خود در کشورمان کند تا از حساسيت برانگيز شدن و تحريم خريد محصولاتش، ممانعت نمايد.
متأسفانه بايد گفت آب معدني توليدي شرکت صهيونيستي نستله و نيز آب معدني دماوند که نستله، سرمايه گذار آن است پرفروش ترين نوع آب معدني در داخل کشور به ويژه در فصل گرما و ماه مبارک رمضان به شمار مي آيد.


شهريار بشارت، مدیرعامل شركت آب های معدنی دماوند چندي پيش ار سرمایه گذاری نستله به عنوان بزرگترین شركت صادركننده آب معدنی جهان در اين شرکت خبر داده بود.

وی با اشاره به اینكه ۴۰ درصد سهام شرکت دماوند متعلق به فرانسوی هاست، گفت: شركت نستله، تولید كننده مواد غذایی و لبنیات بوده و در عین حال مشهورترین آب جهان یعنی اویان را در اختیار دارد.

مديرعامل آب معدني دماوند در ادامه با افتخار اعلام کرده بود: آب معدنی این شركت، بازارهای منطقه را اشباع كرده و متعلق به شركت نستله، بزرگترین شركت مواد غذایی دنیاست که بیش از ۱۰۰ سال سابقه فعالیت دارد.
وي همچنين از تصمیم بزرگترین كارخانه مواد غذایی دنیا يعني «نستله» برای خرید یك شركت آب معدنی در ایران خبر داد و گفت: آنها به رشد بازار آب معدنی در ایران كمك كرده و رقابت ایجاد خواهند كرد.

اما در ادامه، برخي از دلايل صهيونيستي بودن اين شرکت را که عامل حرام بودن مصرف محصولات آن است، با هم مرور مي کنيم:

* نستله يك كمپاني تغذيه بين‌المللي است كه در سال ۱۸۶۶ ميلادي در سوييس توسط هانري نستله تأسيس شد و اكنون در ۱۰۰ كشور جهان، ۳۵۰ شعبه دارد.

* محصولات غذايي نسكافه، سرلاك، مگي، كافي ميت، آب معدني و … از جمله توليدات اين شركت در سطح جهاني است.

* نستله در سال ۱۹۹۸ ميلادي، جايزه جوبيلي (Jubilee Award) را از دست بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي، دريافت كرد. اين جايزه به بزرگترين شركت‌هاي تأمين كننده اقتصاد اسرائيل اعطا مي شود.

* نستله در سال ۲۰۰۰ ميلادي، مبلغ ۶/۱۴ ميليون دلار به صندوق غرامت هلوكاست واريز كرده است. بيانيه رسمي اين پرداخت در پايگاه اينترنتي اين شركت موجود است.

* اكنون نستله بيش از چهار هزار پرسنل در بيش از ۱۰ شعبه اصلي در سرزمين‌هاي اشغالي دارد كه يكي از مهمترين شعب آن، در شهرك صهيونيستي سديروت (واقع در مناطق اشغالي نوار غزه) به مساحت ۷۰۰ متر مربع مي‌باشد.

* شركت نستله، مالك بيش از نيمي از سهام شركت اسرائيلي Osem (از بزرگترين شركت‌هاي غذايي اسرائيل) است.

* مديرعامل شرکت نستله از ميهمانان ويژه محفل سالانه سران فراماسونري و صهيونيسم بين الملل است و امسال نيز “پيتر برابک لتما” مديرعامل اين شرکت در سوئيس نيز در گردهمايي بيلدربرگ که از ۹ تا ۱۲ ژوئن (پنجشنبه ۱۹ تا يکشنبه ۲۲ خرداد ۹۰) در هتل “سورتا هاوس” در “سنت موريتز” سوئيس برگزار شد، به علت خدماتي که به رژيم اسرائيل ارائه کرده است به عنوان ميهمان ويژه حضور يافت.

* آمريكا سالانه ۲۴ ميليون دلار را به ازاي سرمايه‌گذاري در اسرائيل به اين شركت اعطا مي‌كند.

* نام شركت نستله به دليل ارتباط وثيق اقتصادي با رژيم صهيونيستي، در ليست معتبر‌ترين نهادهاي بين‌المللي تحريم اسرائيل موجود است و تاكنون در نقاط مختلف جهان اين شركت توسط گروه‌هاي مختلف مسلمان و غيرمسلمان، به دليل كمك به رژيم صهيونيستي تحريم شده است.

* از جمله نهادهاي معتبر جهاني كه اين شركت را در محكوميت جنايات رژيم صهيونيستي تحريم كرده‌اند، يكي از بزرگترين اتحاديه‌هاي تجاري اروپا (UNSOIN) و يك نهاد مسيحي عمده به نام Christian Aid هستند كه هر دو غير مسلمان هستند.

* گروه‌ها و نهادهاي اسلامي مختلف نيز از چند سال پيش (پس از آغاز انتفاضه دوم) نستله را در ليست تحريم خود قرار داده‌اند.
ده‌ها گروه اسلامي در اروپا و آمريكا به منظور تحريم شركت‌هاي صهيونيستي، سايت اختصاصي اينترنتي تاسيس كرده‌اند كه در ليست اكثر آنها نام شركت نستله موجود است.

* از جمله نهادهاي بين‌المللي تحريم كننده نستله، اتحاديه عربي تحريم اسرائيل است كه پس از تحريم اين شركت با واكنش شديد مديرعامل نستله مواجه شد.

* در سال گذشته، جمعي از دانشجويان لبناني، با حضور فعالان بين‌المللي بايكوت اسرائيل از كشورهاي اروپايي، تجمعي در برابر دانشگاه بيروت به منظور اعلام تحريم اين شركت داشتند.

* نستله در ايران عملاً فعاليت‌هاي خود را از سال ۲۰۰۱ با خريد امكانات توليدي موجود از يك شركت داخلي (در محمديه قزوين) با توليد نسكافه، كافي ميت، مگي و … آغاز كرد.

* نستله فعاليت‌هاي تبليغي خود را طي مدت تأسيس خود به تدريج افزايش داده است؛ از خودروهاي ويژه‌ تبليغاتي توزيع محصولات تا عرضه‌ رايگان برخي محصولات در برخي محافل و مجالس فرهنگي مانند جشنواره فيلم فجر، آگهي‌هاي روزنامه‌ها، بيلبوردها، دانشگاه‌ها، اتوبوس‌ها و …

* امور مشتريان شركت نستله ايران از چند ماه قبل، اقدام به برگزاري كلاس‌هاي ويژه آشپزي خانم‌ها در فرهنگسراي تهران و ديگر شهرستان‌ها نموده است. طبق اعلام پايگاه اينترنتي نستله ايران، تاكنون به ۵۰۰۰ خانم ايراني آموزش داده است.

* شركت نستله در اسفند سال ۱۳۸۴، اقدام به برگزاري يك جشن و مسابقه بزرگ سراسري در ايران نموده است و برندگان اين مسابقه به تور كشور سوئيس فرستاده است.
* رئيس نستله ايران يك غيرايراني است و کارکنان آموزش ديده اين شركت ۱۸۰ نفر هستند.

تمامي اين مستندات، از منابع رسمي اين شركت يا طرف‌هاي قرارداد آنها از اسرائيل تهيه شده است.

به اعتراف اتاق بازرگاني سوييس، يکي از مهمترين شيوه‌هاي موفقيت که توسط نستله ارائه شده، اين است که مانند بسياري ديگر از شرکت ها، مصلحتش در اين است که به تجارت و بهره‌برداري در اسرائيل بپردازد. تلاش‌هاي اين شرکت و صادرات محصولات توليدي آن در سرزمين‌هاي اقتصادي در اوج زمان انتفاضه، رژيم جنايتکار صهيونيستي را از محاصره اقتصادي نجات داد. علاوه بر اين اين شرکت با انجام اقدامات خيريه براي شهرک‌نشينان اشغالگر يهودي، باعث ايجاد حس زندگي بهتر براي آنان گرديده است. لذا آنان را به ماندن در سرزمين‌هاي اشغالي اميدوار کرده است.

ماهيت و پيشينه
«در سال ۱۸۶۶ ميلادي، داروسازي به نام هانري نستله در شهر ويوي سوييس، با استفاده از ترکيب شير گاو، آرد و شکر، غذاي جايگزيني را براي نوزاداني که از شير مادر محروم بودند، فراهم کرد. او توليد اين محصول جديد را با نام «لاکتوز فارينا نستله» در سال ۱۸۶۷ شروع کرد.
امروزه نستله، شرکتي چند مليتي و از بزرگ‌ترين توليدکنندگان مواد غذايي و آشاميدني در جهان است؛ و دفتر مرکزي شرکت نستله در ويوي سوييس قرار دارد.»
نستله ايران به اذعان سايت اين شرکت، در تاريخ ۹ اسفند ۷۳ (۲۸ فوريه ۱۹۹۵) نزد اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غير تجاري به ثبت رسيد و در تاريخ ۹/۹/۲۰۰۱ ميلادي، موفق به اخذ مجوز هيئت وزيران شد و سرمايه گذاري ۰۰۰/۵۰۰/۴۲ دلاري آن در دو مرحله زير انجام پذيرفت.

شاخه هاي مختلف نستله
۱.خريد امکانات توليدي موجود از يک شرکت داخلي
۲. توليد شير خشک مخصوص شيرخواران به عنوان يک پروژه جديد
شرکت نستله ايران نماينده فروش انحصاري نستله سوئيس (اس – آ) و ادارات فروش و توزيع محصولات نستله را نيز بر عهده دارد. نستله سوئيس مالک اعظم سهام نستله ايران بوده و مديريت اين شرکت را نيز برعهده داشته و همچنين تعيين کننده بازارهاي هدف و ميزان صادرات براي نستله ايران مي باشد. تيم نستله ايران متشکل از ۱۸۰ نفر پرسنل حرفه‌‌اي آموزش ديده است. محصولات شرکت نستله درايران نسکافه،‌کافي ميت، ‌شير خشک بچه‌، سرلاک و مگي مي‌باشد. که دراين ميان مگي به سفارش نستله ايران در شرکت نستله ترکيه توليد مي شود.
طبق اعلام پايگاه اينترنتي نستله ايران، امور مشتريان نستله با ۵۰۰۰ نفر از خانم هاي ايراني ارتباط نزديک داشته و به آن‌ها آموزش مي‌دهد. همچنين اين شرکت از ۱۰ خودروي تبليغاتي براي توزيع و تبليغ محصولات خود استفاده مي‌کند.

تبليغات شرکت نستله در تهران به زبان رسمي و رنگ پرچم رژيم صهيونيستي

همچنين عرضه رايگان برخي محصولات در برخي محافل و مجالس فرهنگي مانند جشنواره فيلم فجر (سال ۸۵) آگهي‌هاي روزنامه‌ها، بيلبوردها، دانشگاه‌ها، اتوبوس‌ها، متروي شهري و… از جمله فعاليت‌هاي ديگر تبليغاتي اين شرکت به شمار مي‌آيد.

همچنين شرکت نستله در اسفند ۱۳۸۴، اقدام به برگزاري يک جشن و مسابقه بزرگ سراسري در ايران نموده است و برندگان اين مسابقه را به تور کشور سوييس فرستاده است.
به ادعاي پتير برابک، «رئيس شرکت نستله که د مصاحبه‌اي با نشريه اشپيگل در هفتم مه ۲۰۰۱ ميلادي عنوان کرده‌اند: «ما به عنوان بزرگترين توليد کننده مواد غذايي و انواع نوشيدني در جهان، تقريباً بر زندگي تمام مصرف‌کنندگان در سراسر جهان تأثير مي‌گذاريم.»، تأثير شرکت غذايي نستله بر زندگي مصرف‌کنندگان در جهان انکار ناپذير است.

شايد پذيرش اين واقعيت در وهله اوّل کمي مشکل بنمايد ولي بايد پذيرفت که اين شرکت واقعاً بر زندگي بسياري از مصرف‌کنندگان جهان تأثير مي‌گذارد اما در مورد نوع تأثيرگذاري، بايد ببينيم که سهامداران و صاحبان اين شرکت به چه ميزان به ارزش‌هاي انساني وفادارند.

“آقاي پيتر برابک(Peter Brabeck)، رئيس شرکت نستله، در سال ۱۹۹۸ ميلادي، جايزه جوبيلي (Jubilee award) را از دست بنيامين نتانياهو در جشن پنجاهمين سالگرد تأسيس اين غده سرطاني دريافت کرد. نام وي در ليست منتشرشده توسط (Website Virtual Israel) در ۱۴ اکتبر ۱۹۹۸ ميلادي در بخش صنايع غذايي ديده مي‌شود که صحت اين ليست توسط کميسيون حقوق بشر اسلامي (Islamic Human Rights Commision) به تأييد رسيده است. قابل توجه اينکه جايزه جوبيلي، جايزه‌اي است که رژيم اشغالگر قدس به اشخاص يا سازمان‌هايي که به منظور توسعه اقتصادي اين رژيم در خاک فلسطين اشغالي سرمايه‌گذاري مي‌کنند، پرداخت مي‌کند، که سهم نستله از اين جايزه ۲۴درصد از ۵/۶ ميليون دلار کمک‌هاي اسرائيل به شرکت‌هاي حامي اقتصادي اين رژيم در سال است.”
اين شرکت سرمايه‌گذاري در فلسطين اشغالي را در سال ۱۹۹۵ ميلادي با خريد ۱۰ درصد سهام شرکت توليد محصولات غذايي در اسرائيل (Osem) آغاز کرد. دو سال بعد سهام خود را با هزينه ۱۴۰ ميليون دلار از ۱۰درصد به ۵۰.۱درصد افزايش داد. در سال ۲۰۰۲ ميلادي طي قراردادي، مشمول معافيت مالياتي رژيم غاصب صهيونيستي شد. همچنين اين شرکت در سال ۲۰۰۰ ميلادي مليون‌ها دلار براي توسعه مراکز تحقيقات (R&D) خود در اسرائيل سرمايه‌گذاري کرد. شرکت اوسم در سال ۲۰۰۱ ميلادي حدود ۴۶۰ ميليون دلار فروش داشته است که ۱۵ درصد آن از صادرات بوده است.

شرکت اصلي نستله اکنون در سرزمين‌هاي اشغالي در شهرک سديروت است. شهرکي که در شمال غزه ساخته شده است. نيمي از يهوديان اين شهرک ظرف ۱۰ سال اخير به اين منطقه مهاجرت کرده اند. نستله در شهرک سديروت شرکتي به مساحت ۷۰۰ مترمربع احداث کرده و قرار است مرکز تحقيقاتي با زيربناي هزار و ۷۰۰ مترمربع در همانجا تأسيس نمايد. به طور کلي اين شرکت در مناطق اشغالي چهار هزار کارمند داشته و در مناطق مختلف اسرائيل ۱۱ شعبه دارد که همگي در مناطق اشغال شده قرار دارد.

همچنين شرکت نستله در سال ۲۰۰۰ ميلادي مبلغ ۶/۱۴ ميليون دلار به صندوق غرامت هولوکاست واريز کرده است. لازم به يادآوري نيست که اين صندوق که مبتني بر افسانه‌اي دروغين است يکي از منابع تأمين مالي رژيم صهيونيستي براي ادامه حيات خود است.

به اعلام اتاق بازرگاني سوييس، يکي از مهمترين شيوه‌هاي موفقيت که توسط نستله ارائه شده، اين است که مصلحت هر شرکتي در دنيا در اين است که به تجارت و بهره‌برداري در اسرائيل بپردازد. تلاش‌هاي اين شرکت و صادرات محصولات توليدي آن در سرزمين‌هاي اقتصادي در اوج زمان انتفاضه، رژيم جنايتکار صهيونيستي را از محاصره اقتصادي نجات داد. علاوه بر اين اين شرکت با انجام اقدامات خيريه براي شهرک‌نشينان اشغالگر يهودي، باعث ايجاد حس زندگي بهتر براي آنان گرديده است. لذا آنان را به ماندن در سرزمين‌هاي اشغالي اميدوار کرده است.
حال به صحبت‌هاي پيتر برابک باز مي‌گرديم؛ اين شرکت بر زندگي بسياري تأثيرگذار است ولي چگونه مي‌تواند ادعاي تأثيرگذاري مثبت بر زندگي انسان‌ها داشته باشد و حال آن‌که به دليل حمايتش از ظلم اسرائيل، مورد تحريم گروه‌هاي آزاده بسياري در سراسر جهان واقع شده است.

البته اين سواي شايعات و حقايقي است که سخن از تأثيرات منفي اين شرکت از بعد فني و توليدات مي‌گويند؛
“در سال ۱۹۷۷ بود که نستله به خاطر توزيع گمراه کننده شير خشک به جاي شير مادر ، در معرض تحريم جهاني قرار گرفت؛ دليل آن واضح بود. شير خشک موجب بيماري شيرخوار مي‌شد چراکه مواد مختلف طبيعي را که در شير مادر يافت مي‌شود دارا نبود، ونيز بخاطر قيمت بالاي آن، مادران ناگزير آن را با آب بيش از اندازه مخلوط مي‌کردند، که اين امر سبب سوءتغذيه طفل شيرخوار مي‌گرديد.

علاوه بر اين، آبي که جهت مخلوط کردن آن استفاده مي‌شود، در بسياري از نقاط جهان آب غير مناسب براي نوشيدن است. در ضمن اگر مادر دائماً به طفل خود شير خشک بدهد، شير او خشک خواهد شد؛ و اين در حالي بود که نستله، مقدار زيادي از اين شير خشک‌ها را- با رويکردي تبليغاتي -در بيمارستان‌ها به طور رايگان توزيع کرده بود و در نتيجه بسياري از کودکان از لذت مکيدن پستان مادر محروم و دچار سوء تغذيه شده بودند.
پس از چنين ماجرايي در سال ۱۹۸۴ ميلادي گروه‌هاي خواهان تحريم نستله، اين شرکت را مجبور کردند تا تحت نظارت سازمان بهداشت جهاني از تبليغات فريب آميز (چون افزودن نوشته شير مادر بر جعبه شير خشک) براي توليد شير خشک بپرهيزد. اما در ۱۹۸۸ ميلادي دوباره وضع به حالت قبل بازگست.

وزارت بهداشت و درمان ايران نيز، بيش از حدود ۲۰ سال پيش هيچ‌گونه مجوزي براي واردات محصولات شير خشک توليدي نستله صادر نکرده است و محصول اين شرکت به شکل غير قانوني وارد کشور مي‌شده است.”
“همچنين به گزارش پايگاه اينترنتي خبرگزاري فرانسه گروه طرفدار محيط زيست “صلح سبز” از شرکت غذايي نستله خواسته است از حق ثبت يک نوع قهوه تراريخته و ساير مواد غذايي اصلاح شده ژنتيکي صرف‌نظر کند. بر طبق اين گزارش، اين گروه طرفدار محيط زيست در آستانه نشست عمومي سالانه شرکت نستله، با انتشار بيانيه‌اي اين درخواست را داشته است. در اين بيانيه خطر چنين پروانه‌هاي ثبتي بر اقتصاد، بوم‌شناسي (اکولوژي) و سلامت، غير قابل قبول بيان شده است.
صلح سبز افزوده است: با اين حال پروانه ثبت نشان مي‌دهد نستله، همچنان به دلايل اقتصادي به دنبال مهندسي ژنتيک است و در تلاش است کنترل کامل توليد غذا را به دست گيرد.”

بر اساس گزارشي که نشريهي فوربس در ارديبهشت ۱۳۸۳ به نقل از سازمان جهاني کار منتشر کرد، نستله براي توليد شکلات از کارگران خردسال استفاده مي کند. در بررسي هاي بعدي مشخص شد بيش از ۲۵۰ هزار کودک آفريقايي در مزارع اين شرکت در غرب آفريقا کار مي کنند.

همچنين برخي نشريات خبري را منتشر کردند که: “هزاران کودک چيني بر اثر مصرف شير خشک «نستله» بيمار شده‌اند. مقامات بهداشتي چين، اعلام کرده‌اند که بر اساس استانداردهاي بهداشتي اين کشور، ميزان مجاز يد موجود در هر ۱۰۰ گرم شير خشک براي شيرخواران، ۲۰ تا ۱۵۰ ميکروگرم است؛ در حالي‌که در شير خشک‌هاي شرکت مذکور بيش از ۱۵۰ ميکروگرم يد موجود بوده است که مصرف آن منجر به ورم غده‌ي تيروئيد خواهد شد. بر همين اساس، شرکت نستله، از دولت و مردم چين عذرخواهي کرده است!”

نستله کودکان را مي‌کشد!
اين شعاري بود که ۳۰ سال پيش سوييس را تکان داد و از خواب بيدار کرد. خجالت‌آور بود که نهايتاً نستله فقط عليه پديد آورندگان اين شعار شکايت کرد و سعي نمود که صداي مخالفان را در گلو خفه کند. دنيا واکنش بزرگي به اين محاکمه نشان داد و خطرات سودجويي از طريق غذاي مصنوعي نوزادان، جواب خود را با بحث و جنجال مردم گرفت.

عواقب عمده‌فروشي شير خشک نوزادان و خطر بيماري ناشي از آن اولين بار ۷۰ سال پيش به آگاهي عموم مردم رسيد. “The Baby Killer” خبري را منتشر کرد که بر اساس حقايقي از تحقيقات در افريقا استوار بود و با کمک مثال‌ها و عکس‌هايي متأثر کننده عواقب منفي احتمالي اين محصولات را ارائه کرده بود. اين خبر مکرراً به چاپ رسيد و به زبان‌هاي مختلف ترجمه شد.

در همان سال گروهي کاري از سوئيس به نام “Dritte Welt Bern” به ترجمه آلماني اين مقاله همت گمارد و آن را با تيتري نو و تحريک کننده – نستله کودکان را مي‌کشد!- به چاپ رساند. اين گروه در مقدمه متذکر شده بود که عليرغم واکنش غير اخلاقي نستله، خود را ملزم مي‌داند که توجه عموم مردم سوئيس- سرزمين مادري نستله- را به نتايج اين تحقيقات معطوف کند.

از جمله سياست هاي مهم ديگر اين شرکت براي توسعه سودآوري خود، تلاش بارز جهت تغيير الگوي مصرف در مصرف کنندگان مي باشد.
فعاليت شرکت نستله و سياست توسعه فروش شير خشک براي اطفال، يکي از مشهورترين نمونه‌هاي نفوذ خارجي در الگوهاي مصرف خصوصاً در کشورهاي جهان سوم، است . اين شرکت براي ترويج فرآوردهاي غذايي خود و جايگزين کردن آنها به جاي شير مادر سياست فعالي را به مرحله اجرا درآورد. براي اين منظور روشهاي متفاوتي به کار گرفته شده است :
۱ـ توزيع مجاني و غالباً خانه به خانه ي بطريهاي شير و محصولات لبني (لاکتوژن)
۲ـ اجراي برنامه‌هاي تبليغاتي در بيمارستانها و زايشگاهها. اين برنامه‌ها توسط مأموران خاصي موسوم به «پرستاران شير» صورت مي‌گرفت، اين پرستاران يونيفورم سفيد مي‌پوشيدند و نتيجتاً به راحتي مي‌شد آنها را با کارکنان بيمارستان اشتباه گرفت.

۳ـ توزيع مجاني کارتهاي مربوط به وزن نوزادان با تبليغ لاکتوژن. جمله‌اي با اين مضمون هم در اين کارتها نوشته شده بود که مادران تاحد امکان بايد کودکان را با شير خود تغذيه کنند. اما عملاً چند درصد مادران قادر به خواندن اين نوشته بودند؟
۴ـ تبليغات تلفيقي در بيمارستانها و راديو. در اينجا گفته مي‌شد که مصرف اين فرآورده‌ها، نيرو و قدرت به کودکان مي‌بخشد (براي مثال اين دو موضوع درنيجريه اهميت زيادي دارند). در جامائيکا تبليغ به اين شکل بود: «لاکتوژن باعث نيرومندي و سلامتي است.» يا «انرژي و قدرت مي بخشد.»

مصرف شير خشک همراه با برخي نمادها ، يعني «نو»، «بهتر» و نظاير آن بود. دکتر تي. ان ملت نليما در باب آگهي تبليغاتي که در سال ۱۹۷۴ ميلادي به مدت دو سال در راديوي کشور سيرالئون پخش مي‌شد، مي‌نويسد: «در آگهي، مادر از کودکش مي‌پرسيد که آيا لاکتوژن را دوست دارد؟ کودک با خنده شديدي پاسخ مي‌داد: اوم، ‌اوم… مادراني که اين آگهي را مي‌شنيدند معتقد مي‌شدند که لاکتوژن براي کودکان بهتر از شير مادر است. اينان نمي دانستند که در اين آگهي در واقع يک مونتاژ صداست.
يعني در آغاز، سؤال مادر از کودک ضبط شده و سپس صداي قهقهه و خنده کودک، که علت آن قطعاً چيز ديگري و احتمالاً همان شير مادر بود، به آن افزوده شده است.» در حال حاضر شير خشک در بسياري از کشورهاي جهان سوم مصرف بسيار وسيعي دارد.

خبرگزاري برنا نيز در ۱۰ آبان ۱۳۸۷ در خبري اعلام کرد: “در زمستان سال ۱۳۸۳، صدها پرنده، دام و حيوان خانگي در ونزوئلا مردند. کارشناسان علت مرگ را بيماري کبدي ناشي از مواد غذايي آلوده تشخيص دادند. اين مواد غذايي توسط نمايندگي نستله در اين کشور توزيع شده بود. مجلس ملي ونزوئلا نستله را مقصر شناخت و آن را به پرداخت غرامت محکوم کرد.”
اينها همه بيان‌گر گوشه‌اي از عدم تعهد اين شرکت در قبال زندگي و ارزش‌هاي انساني مي‌باشد و نشان مي‌دهد ادعاي آقاي برابک مبني بر تأثير مثبت اين شرکت بر زندگي بشر عوام‌فريبي و تبليغات پوچي بيش نيست.

حاميان صهيونيسم: ما تنها نيستيم!
نام شرکت نستله به دليل اين ارتباط وثيق اقتصادي با رژيم صهيونيستي در ليست معتبرترين نهادهاي بين‌المللي تحريم اسرائيل موجود است؛ و تاکنون در نقاط مختلف جهان، اين شرکت توسط گروه‌هاي مختلف مسلمان و غير مسلمان، به دليل کمک به رژيم صهيونيستي تحريم شده است.

از جمله نهادهاي معتبر جهاني که اين شرکت را در محکوميت جنايات رژيم صهيونيستي تحريم کرده‌اند، يکي از بزرگترين اتحاديه‌هاي تجاري اروپا (UNSION) و يک نهاد مسيحي عمده به نام (Christian Aid) هستند که هر دو غير مسلمانند. گروه‌ها و نهادهاي اسلامي مختلف نيز از چند سال پيش (پس از آغاز انتفاضه دوم) نستله را در ليست تحريم خود قرار داده‌اند. ده‌ها گروه اسلامي در اروپا و آمريکا، به منظور تحريم شرکت‌هاي صهيونيستي، سايت تخصصي اينترنتي تأسيس کرده‌اند که در ليست اکثر آن‌ها نام شرکت نستله موجود است.

از جمله نهادهاي بين‌المللي ديگر تحريم‌کننده نستله، اتحاديه عربي تحريم اسرائيل است که پس از تحريم، اين شرکت، ‌با واکنش شديد مدير عامل نستله مواجه شد. پاسخ رسمي شرکت نستله به تهديد تحريم اتحاديه عرب در تير ماه ۸۵ اين بود که: «قصد تسليم در برابر تحريم کشورهاي عربي را نداريم.»
سازمان‌هاي مدافع اعراب در بريتانيا، از جمله سازماني که (دوستان الاقصي) ناميده مي‌شود، براي تحريم محصولات نستله، به دليل فعاليت آن در اسرائيل، فراخوان داده بوده‌اند. اما هيچ کمپاني از جمله کمپاني نستله و اورئال پاريس، فعاليت‌هايشان را نه به خاطر فراخوان‌هاي قبلي و نه فراخوان اخير متوقف نکردند.
گاد پروپر، مدير عامل Osem در اين باره مي‌گويد: «نستله تسليم تحريم نمي‌شود. اين که کسي در سوريه تصميم به تحريم نستله گرفته باشد، به معناي آن نيست که تأثيري بر شرکت داشته باشد. من مطمئنم که شرکت تسليم نخواهد شد. اين موضوع از پاسخ رسمي شرکت به تحريم‌ها، هويدا است”.
وظيفه ما؟
حال سؤال اين است:
وظيفه ما در مقابل اين غول اقتصادي حامي ظلم چيست و چگونه مي‌توانيم با آن مقابله کنيم؟ و چگونه و چه زماني مي توانيم قانون حمايت از انقلاب اسلامي مردم فلسطين را به طور کامل اجرايي و عملي نماييم؟
… ماده ۸
هر نوع برقراري رابطه اقتصادي و تجاري و فرهنگي با کمپاني ها و مؤسسات و شرکت هاي وابسته به صهيونيستها در سطح جهان ممنوع مي باشد.
تبصره: وزارت امور خارجهي جمهوري اسلامي ايران موظف است ظرف مدت يک سال، در حد امکان ليست کامل شرکت ها و مؤسسات و کمپاني هاي صهيونيست را در سطح جهان شناسايي و به مجلس شوراي اسلامي و هيأت دولت ارائه دهد.
(قانون فوق در جلسه علني روز چهارشنبه نوزدهم ارديبهشت ۱۳۶۹ مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ۱۹/۲/۱۳۶۹ به تأييد شوراي نگهبان رسيده است.)
همچنين در تاريخ ۲۹ شهريور ۱۳۷۱ در يک قانون جامع و صريح، مجلس شوراي اسلامي قانوني با عنوان «قانون واحده اسلامي» به تصويب مي‌رساند که جاي هيچ گونه توجيه و سهل‌انگاري باقي نمي‌گذارد:
«ماده ۱ – عقد هر گونه قرارداد – چه مستقيم و چه از طريق واسطه با شرکتها يا اشخاص مقيم اسرائيل يا با افراد تبعه اسرائيل يا افرادي که براي اسرائيل يا به نفع آن کشور کار مي‌کنند صرف نظر از محل اقامت آنان، براي کليه افراد حقيقي يا حقوقي ممنوع مي‌باشد و به ويژه زماني که اين گونه قراردادها در‌ارتباط با معاملات بازرگاني، عمليات بازرگاني يا هر گونه مبادله‌اي بدون توجه به ماهيت آن منعقد مي‌شود. شرکتها و مؤسسات ملي و خارجي که در‌اسرائيل داراي منافع، شعب يا نمايندگي هستند نيز بايد از انجام هر گونه معامله با شرکتها و اشخاص فوق‌الذکر خودداري کنند.»

سخن آخر:
امام خميني(س): “مسلمين بايد از استعمال کالاهاي اسرائيلي خودداري کنند و رابطه با اسرائيل و عمّال آن، چه رابطه ي تجاري، چه رابطه ي سياسي حرام و مخالفت با اسلام است.”

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: