شنبه 15 می 10 | 10:34

آیا هاشمی به درخواست وزارت خارجه پاسخ مثبت می‌دهد؟

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از ابلاغ وزارت خارجه به برخی مسئولان برای فراخواندن فرزندانشان از خارج کشور خبر داد؛ موضوعی که بار دیگر نگاه‌ها را متوجه شخصیت‌های مطرح و خبرساز عرصه سیاسی کرده است.


کریم عابدی نماینده، مردم طبس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس خبر داد که اخیرا وزارت امور خارجه به سفرای کشورمان در اروپا ابلاغ کرد از تحصیل فرزندان خود در برخی از این کشورها هم چون انگلیس که با ما تخاصم دارند، جلوگیری کنند.
بنابر گفته عابدی “این وزارتخانه همچنین به مسئولین راهبردی نظام، نمایندگان و نیز وزراء توصیه کرد که فرزندان خود را برای تحصیل در دانشگاه‌های داخلی، از کشورهای اروپایی به ویژه انگلیس به ایران فرا بخوانند.”
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین از مکلف شدن وزارت علوم برای فراهم کردن زمینه تحصیل فرزندان برخی مسئولان که در خارج از کشور تحصیل می‌کردند، خبر داد و اضافه کرد: این وزارتخانه آمادگی دارد پس از مراجعت فرزندان برخی از مسئولان نظام به کشور، شرایطی را برای آنان فراهم کند تا در دانشگاه‌های کشور ادامه تحصیل دهند.

286 آقازاده‌ لندنی

اما ابلاغ وزارت امور خارجه به برخی مسئولان درباره فراخواندن فرزندانشان از خارج و ادامه تحصیل در داخل در شرایطی مطرح می شود که حضور “آقازاده ها” در کشور انگلیس(یکی از کشورهای مخالف جمهوری اسلامی و هدایت کنندگان فتنه سال گذشته) پررنگ‌تر از دیگر کشورهاست چنانچه عابدی پیش از این خبر داده بود که “حدود 286 نفر از آقازاده‌ها و فرزندان مسئولین” در لندن تحصیل می‌کنند.
در این میان، سفر برخی دیگر از آقازاده ها به انگلیس، در ابتدا “ماموریت های کاری” اعلام شد اما پس از گذشت مدتی و با طرح برخی اتهامات درباره آنان، عنوان شد که هدف سفر، ادامه تحصیل است که زمانبر خواهد بود.
این موضوع درباره مهدی هاشمی رفسنجانی، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، که پس از چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده آشوب های پس از انتخابات، تهران را به مقصد لندن ترک کرد، اتفاق افتاد.
اگرچه در ابتدا گفته شد که او به زودی به کشور بر می گردد اما در ادامه و با وجود هشدار وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، دادستان تهران به مهدی هاشمی درباره بازگشت فوری و پاسخگویی به اتهامات و حتی صدور حکم بازداشت وی از سوی قوه قضائیه، بزودی سفر فرزند آقای هاشمی رفسنجانی وارد نهمین ماه خود می شود.
حتی یک منبع آگاه اخیرا خبر داد که همسر مهدی هاشمی به همراه دو فرزندش به لندن رفته و با پیوستن به همسرش اعلام کرده است که او و خانواده‌اش قصد بازگشت به ایران را ندارند.

آیا هاشمی به درخواست وزارت خارجه پاسخ مثبت می‌دهد؟

بر همین اساس، بخشی از فعالان سیاسی و نمایندگان مجلس خواستار کمک آقای هاشمی برای برگرداندن پسرش و رسیدگی به اتهامات شده اند. آنان این روش را مناسب تر از بهره گیری از کمک پلیس بین الملل(اینترپل) برای دستگیری مهدی هاشمی می دانند.
با این حال رئیس مجمع تشخیص مصلحت تاکنون پاسخی به درخواست های فعالان سیاسی و دانشگاهیان نداده است.
اما با خبری که عابدی درباره ابلاغ وزارت خارجه به برخی مسئولان برای فراخواندن فرزندانشان از خارج کشور داده است، این موضوع رنگ جدی تر به خود گرفته است.
بنابراین باید دید که آیا آقای هاشمی که خود خبر تصمیم پسرش برای ادامه تحصیل در لندن را رسانه ای کرده است، به توصیه وزارت امور خارجه پاسخ مثبت خواهد داد و فرزند چهارمش را به ایران بر می گرداند یا اینکه درخواست ها دوباره متوجه “تعقیب مهدی هاشمی از طریق اینترپل” خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.