شنبه 13 آگوست 11 | 16:07
در تظاهرات جمعه حاکميت؛

اردنی‌ها لغو سازش با اسرائيل را خواستار شدند

احزاب و جوانان اردنی با شرکت در تظاهرات گسترده ديروز (جمعه) تحت عنوان “تظاهرات جمعه حاکميت” مخالفت خود را با سياست هاي رژيم حاکم اردن اعلام و خواستار لغو پيمان سازش وادي عربه با رژيم صهيونيستي شدند


“رامي سحويل” عضو اتحاديه جوانان چپ گراي اردن شنبه در گفت و گو با شبکه خبري العالم اظهار داشت: آن چه روز جمعه در اردن اتفاق افتاد ، ادامه فعاليت هاي مستمر مردمي از ژانويه 2011 تاکنون است. خشم مردمي در بسياري از شهرها از جمله امان و اربد فراگير شده است به همين سبب گروه هاي اجتماعي و سياسي يکصدا به دولت اعلام کردند که مثلث فقر ، استبداد و وابستگي پيامد سياست هاي رژيم حاکم بر اردن است.

سحويل با تاکيد بر اين که دولت اردن براي سرکوب اعتراضات و تظاهرات مردمي براي اصلاحات از افراد مزدور استفاده مي کند ، لغو پيمان سازش وادي عربه با رژيم صهيونيستي را خواستار شد.

وي افزود: استفاده از مزدوران توسط رژيم اردن مساله تازه اي نيست اين مساله از قبل براي مردم شناخته شده است به طوري که نيروهاي امنيتي با لباس شخصي و غيرنظامي به مردم حمله ور مي شوند و اين مساله طي هفته ها و ماه هاي اخير بارها تکرار شده است.

سحويل اظهار داشت: روز جمعه نيز اين نيروها با حمله به مردم حتي در برخي از اماکن از چاقو استفاده کردند و اين لکه ننگين بر چهره رژيم فاسد اردن خواهد ماند.

عضو اتحاديه جوانان چپ گراي اردن خاطر نشان کرد که تحرکات مردمي در همه استان ها از ماه ها پيش شروع شده و توسط چندين جريان هماهنگ و ساماندهي مي شود.

وي يکي از مهم ترين مطالبات خيزش مردمي اردن را لغو پيمان سازش وادي عربه با دشمن صهيونيستي و باطل دانستن آن و همچنين بازنگري در سياست هاي رسمي کشور در خصوص وابستگي به استعمار اعلام کرد.

اردن در سال 1994ميلادي يك پيمان صلح با رژيم صهيونيستي (موسوم به وادي عربه) امضا كرد و پس از مصر دومين كشور عربي است كه با دشمن اول جهان اسلام پيمان سازش دارد.

سحويل گفت: معاهده هاي ننگين يکي از مهم ترين موانع در برابر اصلاحات در يمن هستند و با وجود آنها نمي توان به سمت دموکراسي و آزادي حرکت کرد.

وي افزود: بدون آن که راهبردي جديد يا لااقل مرحله اي تازه در قبال معاهده هاي امضا شده با دشمن صهيونيستي و مراکز سرمايه داري اتخاذ شود نمي توان تغييري درکشور ايجاد کرد زيرا اين معاهدات همانند معاهده هاي امضا شده با صندوق بين المللي پول وابستگي اردن را تثبيت مي کند.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.