شنبه 13 آگوست 11 | 21:15

جنگ‌افروزی آمريکا برای حفظ کاپيتاليسم

جاشوا بلاکني، مقاله‌نويس “روزنامه‎نگار و کارمند آزاد” در Veterans Today مي‌گويد که آمريکا براي حفظ کاپيتاليسم به تداوم جنگ‌ها روي آورده است.


بلاکني روز پنجشنبه (20 مرداد) در گفت‌وگو با بخش امريکاي شبکه پرس تي‎وي با اشاره به اقتصاد جنگ مداوم طي 50 سال گذشته در امريکا گفت: “ما اکنون در شرايطي هستيم که دولت ما جنگ‌ها را به عنوان يک راه حل مي‌انگارد؛ چرا که آن‎ها با با اين فرض که ما در خارج دشمن‌هايي داريم، انگيزه ايجاد و توده‌ها را براي کاهش استاندارد زندگي بسيج مي‌کند.”

وي افزود: “من فکر مي‌کنم شاهد چيزي باشيم که بسيار به آن‎چه که نازي‌ها کردند شبيه است؛ آن‎ها سعي کردند کاپيتاليسم را با جنگ مداوم حفظ کنند.”

بلاکني همچنين گفت: “امريکا اقتصاد جنگ مداوم را در جنگ جهاني دوم گسترش داد. آن‎ها به کره و ويتنام رفتند و بعد به 11 سپتامبر ختم شد.”

اين مقاله‎نويس “روزنامه‎نگار و کارمند آزاد” 11 سپتامبر را “آشکارا يک حادثه نمايشي” عنوان کرد.

مخارج ارتش امريکا در سال 2010 با افزايش 2.8 درصدي به 698 ميليارد دلار رسيد که اين رقم شش برابر بيشتر از هزينه‌هاي ارتش چين عنوان شده است.

اين در حالي است که ارتش چين در جايگاه دوم ارتش‌هاي پرهزينه جهان قرار دارد و ارتش کشورهاي انگليس، فرانسه و روسيه به ترتيب در رديف سوم تا پنجم فهرست پرهزينه‌ترين ارتش‌هاي جهان قرار دارند.

يک سازمان تحقيقاتي گزارش داده است که ارتش امريکا با وجود بحران اقتصادي و رشد کسري بودجه در اين کشور، پرهزينه‌ترين ارتش جهان است.

گزارش مؤسسه بين‌المللي تحقيقات صلح استکهلم حاکي از آن است که امريکا از سال 2001، مخارج ارتش خود را به ميزان 81 درصد افزايش داده است.

همچنين، گزارش ديگري بيانگر آن است که عمليات بسيار پرهزينه ارتش امريکا در عراق و افغانستان در سال 2011، در مقايسه با سال گذشته به ميزان سه درصد به مخارج هنگفت ارتش اين کشور افزوده است.

افزايش بي‌رويه مخارج ارتش امريکا در حالي روبه گسترش است که دولت باراک اوباما رئيس جمهور اين کشور با هدف جبران کسري بودجه، هزينه‌‌هاي عمومي از جمله نظام بيمه سلامت براي افراد بالاي 65 سال و افراد ناتوان و کم‌توان جسمي را کاهش داده است.

گزارش‌ها از صرف بيش از يک تريليون دلار از ماليات‌هاي ماليات‌دهندگان امريکايي در جنگ‌هاي عراق و افغانستان از سال 2001 تا کنون خبر مي‌دهد.

نتايج نظرسنجي‌ها در امريکا نيز از افزايش حمايت‌هاي مردمي از کاهش مخارج نظامي اين کشور حکايت دارد.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: