پنج‌شنبه 02 جولای 09 | 23:01

پيام تبريك رهبري براي انتخابات، رسمي نو يا عادتي هميشگي؟

بررسي پيام‌هاي رهبري در سلسله طولاني انتخابات‌هاي ملت نشان مي‌دهد كه ايشان هميشه بنا را بر اعتماد عمومي به مسئولان گذاشته‌اند. در حقيقت عقيده ايشان اينست كه انتخابات در نظام اسلامي داراي سلامت كلي _ در عين قائل بودن به احتمال تخلفات جزئي_ بوده و امكان ندارد كه مسئولان در راي مردم كه امانتي الهي است خيانت كنند. به همين دليل بعد از هر انتخابات منتظر اعلام نتيجه نهايي توسط شوراي نگهبان كه ممكن است تا 10 روز و بلكه بيشتر طول بكشد نمانده و نسبت به حضور مردم در صحنه واكنش نشان داده و به احساسات آنان پاسخ مي‌دهند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی

رهبر معظم انقلاب اسلامی

پس از گذشت یك روز از انتخابات 22 خرداد و حضور حماسی مردم در پای صندوقهای رای، رهبر انقلاب پیامی به مناسبت این حضور بیسابقه خطاب به ملت ایران صادر كردند. این پیام در حالی صادر میشد كه از طرف نامزدهای مغلوب در انتخابات، اعتراضات و ابهاماتی نسبتا جدی در افكار عمومی نسبت به نتیجه نهایی و پیروزی نامزد منتخب مطرح میشد. این امر باعث میشد تا با توجه به نحوه تعاملات سیاسی در نظام جمهوری اسلامی، عدهای بنا را بر این بگذارند كه نظر رهبری بر اینست كه كسی حق داشتن ابهام نسبت به نتیجه انتخابات را ندارد. عدهای دیگر هم پا را فراتر گذاشته و میگفتند این یك برنامه از پیش تعیین شده برای انتخاب دكتر احمدینژاد و به نوعی یك كودتای سیاسی است.

در حقیقت یكی از پایههای اصلی در پردازش تئوری مذكوراستناد به همین پیام رهبری بود. آنها میگفته و میگویند كه اولا چرا ایشان پیش از تایید نهایی شورای نگهبان و تنها پس از یك روز گذشتن از انتخابات پیام خویش را صادر كرده و دوما با اشاره به متن نامه میگویند كه رهبری جای هرگونه اعتراض قانونی و تغییر نتیجه انتخابات را به روی معترضین بستند. برای درك بهتر این استدلال بخشهایی از پیام مذكور در ذیل آورده شده است:

” انتخابات 22خرداد، با هنرنمائی ملت ایران، نصاب تازه‌ئی در سلسله‌ی طولانی انتخابهای ملّی پدید آورد. مشاركت بیش‌از هشتاد درصدی مردم در پای صندوقها و رأی بیست‌وچهار میلیونی به رئیس جمهور منتخب، یك جشن واقعی است كه به حول و قوه‌ی الهی، خواهد توانست پیشرفت و اعتلای كشور و امنیت ملی و شور و نشاط پایدار را تضمین كند.”

” اینجانب با فروتنی در برابر عزم و ایمان شما مردم عزیز، این موفقیت بزرگ را به حضرت ولیّ‌الله‌الاعظم روحی‌فداه و به روح امام بزرگوار و به یكایك آحاد ملت تبریك عرض میكنم و همگان را به قدردانی از این لطف الهی و شكرگزاری در برابر پروردگار حكیم و علیم توصیه مینمایم. گمان بر این است كه دشمنان بخواهند با گونه‌هائی از تحریكات بدخواهانه، شیرینی این رویداد را از كام ملت بزدایند. به همه‌ آحاد مردم و بویژه جوانان عزیز كه سرزنده‌ترین نقش‌آفرینان این حادثه‌ی شورانگیز بودند، توصیه میكنم كه كاملاً هشیار باشند. همواره باید شنبه‌ی پس‌از انتخابات، روز مهربانی و بردباری باشد. چه طرفداران نامزد منتخب و چه هواداران دیگر نامزدهای محترم،‌ از هرگونه رفتار و گفتار تحریك‌آمیز و بدگمانانه پرهیز كنند. رئیس جمهور منتخب و محترم، رئیس جمهور همه‌ی ملت ایران است و همه و از جمله رقیبان دیروز باید یكپارچه از او حمایت و به او كمك كنند. بی شك این نیز امتحانی الهی است كه موفقیت در آن خواهد توانست رحمت خداوند متعال را جلب كند.”

اما برای قضاوت راجع به این استدلال باید دید كه روش ایشان در انتخابات‌های پیشین چه بوده است؟ به دلیل آن كه برای نگارنده نیز این سوال پیش آمده بود به آرشیو سایت اطلاع‌رسانی ایشان مراجعه كرده و روش ایشان پس از دو انتخابات یعنی 2 خرداد 76 و 18 خرداد 80 را رصد نمودم.

نكته جالب اینجا بود كه ایشان بلافاصله و پس از گذشت یك روز از هر دوی این انتخابات‌ها پیامی خطاب به مردم صادر نموده بودند كه در ادامه پس از توضیحی كوتاه پیرامون شرایط هركدام از انتخابات‌ها بخش‌هایی از آن پیام‌ها آورده شده است.

انتخابات 2 خرداد 76 از دو نظر شبیه انتخابات 22 خرداد 88 بود. در انتخابات هم مشاركت مردم بسیار بالاتر از چند انتخابات قبلی‌اش بود و هم اینكه كسی انتظار پیروزی نامزد منتخب را آن هم با چنین رای بالایی نداشت.

بنابراین بازخوانی بخش‌هایی از پیام رهبری در 3 خرداد 76 می‌تواند به ما كمك كند:

“صحنه‏ى زیبا و پرشورى كه در روز جمعه‏ى دوم خرداد و در پاى صندوقهاى رأى آفریدید، حقیقتاً یك حماسه‏ى تاریخى بود. آگاهى و هوشیارى سیاسى شما یك بار دیگر به كمك خداوند، درست در لحظه‏ى مقتضى، كار خود را كرد و از ایران اسلامى چهره‏یى با نشاط، مصمم، و سرشار از ایمان و آگاهى به دنیا نشان داد و بحمداللَّه كشور را در برابر توطئه‏ى دشمنان و وسوسه‏ى بدخواهان تا مدتها بیمه كرد. “

” اكنون با حضور بسیار گسترده‏ى شما ملت عزیز در این آزمایش الهى، و با اختصاص اكثریت قاطع آراء به رئیس جمهور منتخب مردم، ایران اسلامى از آزمایشى دیگر، موفق و سرافراز بیرون آمده و دوران تازه‏یى در تاریخ درخشان جمهورى اسلامى آغاز شده است. ملت عزیز ما باید در دل از خداوند متعال شاكر باشد كه او را به این حركت افتخار آمیز هدایت كرد و دشمنان او را ناكام ساخت. “

” به رئیس جمهور منتخب مردم، جناب حجةالاسلام آقاى حاج سیّد محمّد خاتمى، توفیق خدمتگزارى ملت عظیم‏الشأن ایران و تحمل این امانت بزرگ را صمیمانه تبریك مى‏گویم و ایشان را به وظیفه‏ى شكر و اهتمام و آمادگى متذكر مى‏گردم. و همچنین از سایر نامزدهاى محترم ریاست جمهورى كه با آمادگى و حضور خود در میدان این آزمایش الهى، بزرگترین كمك را به ایجاد رقابت انتخاباتى و انگیزه بخشیدن به مردم كردند، صمیمانه تشكر مى‏كنم. بى‏شك بدون حضور افكار و سلیقه‏ها و منشهاى متنوع در صحنه‏ى نامزدى ریاست جمهورى، این موج عظیم حضور ملى پدیدار نمى‏گشت و این افتخار براى ملت ایران به ثبت نمى‏رسید.”

در انتخابات 18 خرداد 80 هم می‌توان شباهت‌هایی را به انتخابات 22 خرداد 88 یافت. از جمله آن، اینكه این انتخابات هم انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری یك از نامزدها بود و جناح سیاسی رقیب تلاش زیادی برای شكست آن نامزد داشت. یكی از دیگر شباهت‌ها بحث تردید در نتیجه انتخابات بود.

افزایش چند میلیونی رای نامزد منتخب از دوره قبلی‌اش برای رقیب اصلی ایشان عجیب می‌نمود. هر چند كه آن‌ها نهایتا نتیجه انتخابات را پذیرفته؛ اما بنا به تحلیل‌هایی كه پیش از انتخابات برای خود داشتند فكر می‌كرده كه شانس پیروزی نسبتا خوبی دارند. به همین دلیل بررسی بخش‌هایی از پیام رهبری در 19 خرداد 80 هم خالی از لطف نمی‌نماید:

” حماسه‏ى حضور پرشور شما در انتخابات، صفحه‏ى تابناك دیگرى بر افتخارات بزرگ انقلاب افزود. یكبار دیگر آگاهانه و بهنگام، دفاع جانانه‏ى خود از نظام اسلامى را به همه نشان دادید و یاوه‏هاى دشمنان این مرز و بوم را باطل ساختید. یكبار دیگر بر وفادارى خود به قانون اساسى كه انتخاب رئیس جمهور را حق و تكلیف شما دانسته است پاى فشردید. یكبار دیگر بر سرپیچى خود از اراده‏ى مراكز استبكارى و مداخله‏جو اصرار ورزیدید و وسوسه‏ى شیطانى آنان را كه مى‏كوشیدند ملت را از حضور دركنار صندوقهاى رأى دلسرد كنند، نقش برآب كردید.”

” اكنون رئیس جمهور كه مدیر اجرائى كشور و مسئول پیشرفت مادى و معنوى است، با رأى و تشخیص شما انتخاب شده و نمونه‏ى اشكار مردمسالارى دینى در برابر چشم ملتهائى كه تشنه‏ى نظام اسلامى و مردمى‏اند، آشكار گشته است.”

” به رئیس جمهور محترم، توفیق دوباره‏ى خدمتگزارى به مردم و كشور عزیز را تبریم مى‏گویم و ایشان را به وظیفه‏ى شكر الهى و قدردانى از ملت و اهتمام به وظائفى كه قانون اساسى بر عهده‏ى ایشان نهاده است و تلاش بى‏وقفه در راه رفع مشكلات كشور متذكر مى‏گردم.”

بررسی پیام‌های رهبری در سلسله طولانی انتخابات‌های ملت نشان می‌دهد كه ایشان همیشه بنا را بر اعتماد عمومی به مسئولان گذاشته‌اند. در حقیقت عقیده ایشان اینست كه انتخابات در نظام اسلامی دارای سلامت كلی _ در عین قائل بودن به احتمال تخلفات جزئی_ بوده و امكان ندارد كه مسئولان در رای مردم كه امانتی الهی است خیانت كنند. به همین دلیل بعد از هر انتخابات منتظر اعلام نتیجه نهایی توسط شورای نگهبان كه ممكن است تا 10 روز و بلكه بیشتر طول بكشد نمانده و نسبت به حضور مردم در صحنه واكنش نشان داده و به احساسات آنان پاسخ می‌دهند.

* دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف

منابع:

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=5563

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=5558

http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=5557

همچنین برای اطلاع بیشتر میتوانید مقاله “سندرم توهم پیروزی را در لینک زیر مشاهده بفرمائید:

http://www.teribon.org/archives/200

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.