پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۲۵ مرداد ۹۰ | ۱۳:۵۵

«وحید جلیلی» امشب مهمان برنامه «راز» می‌شود

برنامه راز با حضور «وحید جلیلی» مدیر مسئول نشریه راه، به معرفی جبهه فرهنگی انقلاب می پردازد.


تریبون مستضعفین- برنامه راز با حضور «وحید جلیلی» مدیر مسئول نشریه راه، به معرفی جبهه فرهنگی انقلاب می پردازد.

برنامه راز که ماه رمضان سال گذشته به همت نادر طالب زاده آغاز به کار کرد، توانست پس از گذشت نزدیک به یک سال به یکی از پر بیننده ترین برنامه های صدا و سیما تبدیل شود.

این برنامه همواره با دعوت از کارشناسان و محققین خبره به بررسی ابعاد سیاسی و فرهنگی انقلاب پرداخته است.

«وحید جلیلی» مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، مهمان امشب – سه شنبه، ۲۵ مرداد – این برنامه است. برنامه امشب «راز» به معرفی جبهه فرهنگی انقلاب اختصاص دارد.

جبهه فرهنگی انقلاب

جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، مجموعه‌ای چهار بخشی متشکل ازنرم افزار (شامل آرمان‌ها، مضامین، اهداف، ماهیت و تعاریف)، عناصر مولد و فعالین (فکری، هنری، رسانه‌ای)، مدیران و نخبگان سیاسی-اجتماعی و مخاطب است. نگاه فعالین این جبهه این است که انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی وسیع در منطقه و جهان و در امتداد تلاش انبیا به ویژه نبی اکرم (ص) می‌باشد. جبهه فرهنگی انقلاب به دنبال تحقق فرصت‌ها و آرمانهای اسلام ناب محمدی برای مخاطبانش در اقصی نقاط جهان، در مقابل اسلام آمریکایی، اسلام طالبانی… می‌باشد. از ویژگی‌های این اسلام انقلابی عدالتخواهی، کفرستیزی، سازش ناپذیری و معنویت گرایی به صورت توامان با هم می‌باشد.

عناصر مولد این جبهه در سه ساحت اندیشه، هنر و رسانه به تولید محتوا می‌پردازند. سالهای ۵۷-۶۰ فعالین این سه ساحت به برکت انقلاب بسیار به هم نزدیک شدند که حاصل آن فعال شدن گفتمان فرهنگ انقلابی در اوایل انقلاب در مساجد، مدارس، کتابخانه‌ها، انجمن‌های اسلامی، پایگاه‌های بسیج، حوزه‌ها… بود. بعد‌ها به سبب آسیب‌هایی میان این سه ساحت فاصله‌هایی افتاد که اکنون این فاصله در حال کم شدن است.. از دغدغه‌های فعالین جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، رفع گسلهای موجود در این جبهه نظیر گسل معرفت دینی-هنر (تباین هنر و دین)، گسل رسانه-هنر (شکاف میان رسانه وهنر متعهد)، گسل نسلی (شکاف بین مخاطب و فعال فعلی با عقبه تاریخی، سیاسی و فرهنگی خود)، گسل تولید-مصرف (فاصله بین خروجی مولد جبهه فرهنگی انقلاب و مخاطب مصرف کننده این تولیدات)، گسل تولید گران و مدیران (شکاف میان فعالین جبهه ومدیران و نهاد‌های تصمیم گیرنده در کشور) می‌باشد که امید است این فاصله روز به روز ناچیز‌تر شود.

وحید جلیلی

وحید جلیلی متولد ۱۳۵۲ در مشهد مقدس است. او کار مطبوعاتی را از دوران دانشجویی و در نشریه تفکر بسیجی، نشریه داخلی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) آغاز کرد و در سال ۷۵ به مجله نیستان رفت و در آنجا با سید مهدی شجاعی نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی همکار بود. وی در سال ۷۶ عنوان بهترین مقاله نویس فرهنگی کشور را برای نوشتن مقاله‌ای با عنوان «چه نباید کرد؟» در نشریه نیستان کسب کرد. او پس از توقیف ماهنامه نیستان به روزنامه ابرار رفت و در سال ۸۱ سردبیر روزنامه ابرار شد. جلیلی پس از ابرار به حوزه هنری رفت و از اواخر سال ۸۱ سردبیری ماهنامه سوره را بر عهده گرفت و تا شماره ۳۰ در دوره جدید، نشریه را اداره کرد. مجله‌ای که پیش‌تر سید مرتضی آوینی عهده دار سردبیری آن بود. اما در اواخر همین سال، او و همکاران‌اش در تحریریهٔ چهارم سوره، به دلیل اختلاف با شیوهٔ مدیریت وقت حوزه هنری و سازمان تبلیغات اسلامی از سوره اخراج شدند. دلیل اصلی اخراج که به خودتوقیفی سوره نیز انجامید سرمقاله‌ای بود که جلیلی با عنوان «انقلاب فرهنگی منهای فرهنگ انقلابی!» نوشته بود که این مقاله بعدا در ویژه نامه «انقلاب» راه در اسفند ۸۵ منتشر شد.

پس از این اخراج، وی و همکاران اخراج شده‌اش، دفتر مطالعات جبههٔ فرهنگی انقلاب اسلامی را پایه گذاری کردند که یکی از اولین خروجی‌هایش انتشار نشریه راه بود.

Comments are closed.