شنبه 20 آگوست 11 | 13:39

تصرف کامل شهر البریقه؛ آغاز عملیات «عروس دریا» برای آزاد‌سازی طرابلس

مخالفان لیبی اعلام کردند، پس از تصرف زلیتن ، الزاویه و شهر ساحلی غریان، سپیده دم امروز شهر البریقه را کاملا به تصرف خود درآورده تا به سمت طرابلس حرکت کنند.


به نقل از الجزیره، پس از هفته‌های جنگ و درگیری شدید میان مخالفان با نیروهای قذافی اطراف شهر البریقه، مخالفان اعلام کردند که سپیده دم امروز موفق شدند، با تصرف بندر و تاسیسات نفتی البریقه این شهر را کاملا به تصرف خویش در آورند.

* تصرف کامل البریقه

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از سرهنگ احمد بانی، سخنگوی شورای انتقالی لیبی اعلام کرد که با تصرف بندر و پالایشگاه نفت البریقه که در 200 کیلومتری جنوب بنغازی قرار دارد، این شهر کاملا تحت کنترل مخالفان است.

* پیروزی مخالفان در جبهه‌های دیگر

این پیروزی درحالی برای مخالفان به ثبت می‌رسد که آنها طی روزهای گذشته موفق شده بودند، شهرهای استراتژیکی چون الزاویه در 50 کیلومتری غرب طرابلس و صرمان و صبراته و گذرگاه مرزی راس الجدیر را تصرف کرده و کمک‌ها ارسالی به نیروهای قذافی را قطع کنند.
غیر از آن مخالفان کنترل شهر غریان در 100 کیلومتری جنوب طرابلس و زلیتن در 160 کیلومتری شرق طرابلس را بدست گیرند.

* دفع حملات نیروهای قذافی

روز گذشته همچنین مخالفان موفق شدند، حمله نیروهای قذافی به شهر الزاویه را که چند روز گذشته کنترل آن را بدست گرفته بودند، دفع کنند. همان‌گونه که درگیری‌های شدیدی میان مخالفان با نیروهای قذافی در زلیتن که در 50کیلومتری غرب مصراته قرار دارد، روی داد.

* درگیری مخالفان در چندین منطقه از طرابلس

اما در راستای پیشروی سریع مخالفان لیبی در جبهه‌های غرب و جنوب و شرق و با حمایت ناتو از مخالفان شب گذشته خبرهایی مبنی بر درگیری مخالفان با نیروهای قذافی در چندین منطقه از طرابلس به گوش رسید.

* آغاز عملیات آزاد سازی طرابلس و آمادگی کامل مخالفان

پایگاه‌های اطلاع رسانی و اینترنتی مخالفان از آغاز عملیات آزاد سازی طرابلس معروف به “عروس دریا” توسط مخالفان سخن گفته‌اند.
همچنین برخی خبرها از آزادی اسرای زندان “ابو سلیم” پس از بمباران دروازه‌های ان توسط ناتو و روی دادن درگیری‌های مسلحانه در برخی از شهرک‌های طرابلس حکایت کرده‌اند.
به گفته این پایگاه‌های اطلاع رسانی مخالفان با تجهیزات کامل از منطقه “جبل الغربی” و همچنین شهرهای الزاویه و صرمان و صبراته به سمت طرابلس در حرکت هستند.
به گفته همین منابع گروه‌هایی از مخالفان به منطقه العزیزیه در 30 کیلومتری جنوب طرابلس رسیده‌اند که روز گذشته توسط جنگنده‌های ناتو بمباران شد و براثر آن خانه عبد الله السنوسی، داماد قذافی تخریب شد.
مصطفى عبد الجلیل، رئیس شورای انتقالی چند روز گذشته از نفوذ مخالفان در طرابلس و استقرار آنها در ساختمان‌های مهم و استراتژیک این شهر سخن گفته بود تا در زمان مناسب امنیت این ساختمان‌ها را تامین و در زمان مناسب در کنار مخالفان وارد عمل شوند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.