سه‌شنبه 23 آگوست 11 | 16:11

ارتباط سازمان سیا و اپوزیسیون ونزوئلا

برخی نمایندگان پارلمان ونزوئلا معتقدند که اپوزیسیون این کشور با سازمان های اطلاعاتی آمریکا از جمله سیا در ارتباط هستند.


برخی نمایندگان پارلمان ونزوئلا تأکید کردند که گروه اپوزیسیون و مخالفان این کشور با احزاب سیاسی و سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا برای اهداف سیاسی ارتباط  دارند.

این نمایندگان این نظر خود را همزمان با انتشار بیانیه “راجر نوریگا” معاون وزیر امور خارجه آمریکا و برخی از نمایندگان آمریکا مبنی بر بازگرداندن ذخایر طلا از آمریکا به ونزوئلا مطرح کردند.

آنان تصریح کردند که ارتباط مستقیمی بین اپوزیسیون و سازمان سیای آمریکا وجود دارد که بر اساس آن می خواهند انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تحت تاثیر قرار دهند.

مجمع ملی این کشور در جلسه ای فوق العاده برای بازگرداندن ذخایر طلا از آمریکا، کانادا و اروپا که حدود 11 میلیون دلار ارزش دارند، برگزار کرد و چاوز نیز اطهار داشت که قانون آن را بزودی اعلام خواهد کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا هدف از این اقدام را افزایش ذخایر طلای و بالا بردن پشتوانه ملی کشور عنوان کرد.

نمایندگان پارلمان نیز معتقدند که نیاز دارند تا نظرات مثبت بیشتری را در مجلس جلب کنند، این در حالی است که هم اکنون از 65 نفر 28 نفر مخالف هستند.

کمک به نیروهای اپوزیسیون ونزوئلا پیش از این نیز به طور جدی از سوی دولتمردان ونزوئلا مورد انتقاد قرار گرفته بود.

اعضای سوسیالیست پارلمان ونزوئلا معتقدند که دولت آمریکا و سازمانهای اروپایی به احزاب راستگرای ونزوئلایی بالغ بر 57 ملیون دلار در سال 2010 برای رویارویی با “هوگو چاوز” پرداخت کرده اند.

آنها پیش بینی کردند که این کمک های مالی در سال 2011 نیز به همین مقدار بوده ولی سال آینده و با آغاز رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری افزایش خواهد یافت .

نمایندگان سوسیالیست ونزوئلا می گویند که امپراطوری آمریکا ضعیف شده و با بحران جدی مالی و اقتصادی روبرو است که این بحران تاثیر خود را در جهان گذاشته است.

این شرایط بحرانی ایجاد شده نه تنها ونزوئلا را تهدید می کند بلکه تمام منطقه و سرمایه های طبیعی منطقه آمریکای جنوبی را تهدید می کند، بنابراین سرمایه گذاری آمریکا برای کمک به اپوزیسیون کشورهای این منطقه بویژه ونزوئلا که دارای سرمایه های فراوانی است، امری طبیعی به شمار می رود که باید درباره آن هوشیار بود.

این کمک ها از طرف آمریکا به سازمان های ضد دولتی و رسانه های خصوصی راستگرا برای سرنگونی دولت چاوز در انتخابات پرداخت می شود؛ زیرا آنها می خواهند که نتیجه انتخابات آن چیزی که آنها می خواهند باشد و ادامه کار چاوز برای آنان هولناک است.

طبق اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس در فوریه 2010 سردبیر روزنامه ال ناسیونال “میگوئل انریکه اُترو” نیز در نشستی از ایالات متحده در خواست مالی برای کمک به روزنامه کرده است.

با توجه به این اسناد سردبیر روزنامه فوق گفته است که چنان چه اعتبار لازم به روزنامه تخصیص نیابد این روزنامه سقوط خواهد کرد و دولت چاوز نیز از این امر خوشحال خواهد بود.

همچنین رئیس کمپانی وان بی سی “مارسل پرانیر” در سال 2010 در طی نشستی با سفیر سابق آمریکا در ونزوئلا از وی خواهان حمایت از این کمپانی شده است که البته این حمایت مالی نبوده است بلکه درخواست او حمایت از طریق چند شبکه تلوزیون کابلی که در اصل مربوط به شرکتهای آمریکایی است، می شود.

این گزارش حاکی است باراک اوباما در خواست 5 میلیون دلار اضافی برای کمک به جریانات راستگرا و سازمانهای غیر دولتی در ونزوئلا کرده است.

این نمایندگان درادامه می افزایند که آمریکا تنها برای چند سال ذخایر نفت دارد و این در حالی است که ونزوئلا برای قرن ها ذخایر نفتی دارد و از همین جهت کشور برای آنها دارای اهمیت است و این زنگ خطری برای کشورهای منطقه است.

“ونزوئلا آنالیسیس”  نیز چندی پیش درخصوص فعالیت آمریکا برای رویارویی و از بین بردن دولت چاوز نوشت: سفارت آمریکا درخواست هایی را به منظور افزایش کمک های مالی به گروه های مخالف چاوز به وزارت خارجه، سیا و دیگر ارگان های دولتی ارسال کرده است .

بر اساس این گزارش، یکی از اسناد که مربوط به سال 2009 است درباره تخصیص 10میلیون دلار به سفارت آمریکا در کاراکاس به منظور تقویت NGO و گروه های سیاسی ضد چاوز، برگزاری همایش های اعتراضی در جهت  بی ثباتی و سرنگونی دولت کنونی است .

اما سند محرمانه دیگر مربوط به درخواست این سفارتخانه مبنی بر در یافت  3 الی7 میلیون دلار اضافه بر این مبلغ  به منظور ایجاد تغییراتی در “نقشه ی سیاسی” کشور است.

همچنین اسنادی یافت شده که بر اساس  آن تحت نظارت بخش “آزادی اطلاعات” وزارت خارجه ایالات متحده گروه ها و احزاب سیاسی ضد چاوز با کمک های مالی واشنگتن، تلاش هایی را در جهت تضعیف دولت ونزوئلا انجام داده اند.

سند دیگر مربوط به انتخابات نوامبر 2008 و  رفراندوم تعیین حکومت در سال 2009 است که با پیروزی چاوز در این انتخابات نقشه سیاسی جدیدی در این کشور ایجاد شد.

در این شرایط سفارت آمریکا تقاضای 3 میلیون دلار به منظور ایجاد نارضایتی عمومی به جهت بهره برداری از آن در انتخابات 2010 کرد.

بعد از سال ها هزینه های چندین میلیون دلاری، آمریکا در کشورهای آمریکایی توفیق خاص بدست نیاورده است .سناریوی اخیر آن ها نیز  وضع تحریم و تلاش برای تخطئه دولت چاوز است و در این راه سعی می کند با اقدام های تروریستی تصویر نادرستی را از این کشور به نمایش درآورد.

باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا خواستار تخصیص پنج میلیون دلار به گروه های مخالف ونزوئلایی در بودجه ملی 2012 امریکا شد. این برای اولین بار در تاریخ امریکاست که یک رئیس جمهوری ایالات متحده، آشکارا خواستار تخصیص بودجه ملی به گروه های مخالف در کشور دیگری می شود.

اوباما اختصاص دادن پول مالیات دهندگان امریکایی به براندازی دولت منتخب و مورد حمایت اکثریت چاوز را به سرمایه گذاری آن برای بهبود بهداشت و رفاه امریکایی ها ترجیح می دهد.

پنج میلیون دلار پول درخواست شده از سوی اوباما برای کمک به مخالفین چاوز تنها یک چهارم کل پولی است که برای کمک به مخالفین در انتخابات آتی ریاست جمهوری ونزوئلا تخصیص یافته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: