پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۲ شهریور ۹۰ | ۱۷:۳۹

هاشمی: همگانی شدن توجه به جنایات اسرائیل حاصل مطالعه کتاب من بود

کتابی را که در سال ۴۲ و در فرار از سربازی درباره فلسطین ترجمه کردم بسیار مورد توجه امام قرار گرفت و به بسیاری از علماء خواندن آن را توصیه فرمودند که حاصل آن همگانی شدن توجه به جنایات اسرائیل در ایران اسلامی شد


به گزارش تریبون مستضعفین آیت الله هاشمی رفسنجانی به مناسبت روز جهانی قدس یادداشتی منتشر کرد.

وی در این یادداشت با ذکر خاطره‌ای همگانی شدن توجه به جنایات اسرائیل در ایران اسلامی را حاصل مطالعه کتاب خود عنوان کرده است!

هاشمی رفسنجانی در بخشی از این یادداشت آورده است:

«اینجانب که درآغاز دهه ۴۰ به خاطر تلاش برای تهیه مقاله‌ای جهت انتشار درنشریه مکتب تشیع در آثار موجود آن روز تحقیق می‌کردم، به حسب تصادف و با کمک دوستی به نام “کمره‌ای” با کتاب “القضیه الفلسطینه” اثر ارزشمند یک نویسنده اردنی به نام “اکرم زعیتر” آشنا شدم که اتفاقاً در آن سالها سفیر کشور متبوغ خویش در ایران بود. بعد از قضایای ۱۵ خرداد ۴۲، رژیم پهلوی برای در تنگنا قرار دادن امام(ره) قانون منع سربازی طلبه‌ها را لغو کرد که من نیز جزو طلبه‌های سرباز شدم که پس از مدتها ازپادگان گریختم و درایام متواری بودن، اقدام به ترجمه کتاب مذکور کردم که ازهمان سال تاکنون بارها و بارها با عنوان “سرگذشت فلسطین” یا «کارنامه سیاه استعمار» منتشر شده است.»

هاشمی رفسنجانی در ادامه‌ی این یادداشت هدف از نگارش این جملات را اینگونه بیان کرده است که ماحصل توصیه امام به علما برای مطالعه‌ی این کتاب، همگانی شدن توجه به جنایات اسرائیل در ایران اسلامی بوده است!

«بعد از انتشار کتاب امام(ره) آن را مطالعه فرمودند وبه علمایی که آن روز مخالف پرداختن مبارزه به مسئله فلسطین بودند، پیشنهاد مطالعه دادند که حاصل آن همگانی شدن توجه به جنایات اسرائیل در ایران اسلامی شد که تا آن روز رژیم پهلوی به خاطر ارتباطاتی که با رژیم صهیونیستی داشت، سعی در کتمان مسئله فلسطین در ایران داشت.»

درحالی در بخش دیگری از این یادداشت هاشمی خود را به عنوان یک کارشناس با سابقه‌ی طولانی ۵۰ ساله در مورد جنایت اسرائیل و چگونگی شکل‌گیری این رژیم جعلی و مدافع حقوق فلسطینیان معرفی کرده است که سکوت معنادار وی در مقابل حوادث تلخ روز جهانی قدس سال ۸۸ و شعارهای انحرافی فتنه گران در این روز هنوز از خاطره‌ها فراموش نشده است.

 1. ميثم
  ۳ شهریور ۱۳۹۰

  سلام . به جناب رفسنجاني رو بديم ، خود رو آفرينده امام و انقلاب هم معرفي ميكنه . نميدونم اين آقا اگه نبود ما چه خاكي بايد تو سرمون ميريختيم . پررويي … هم حد و حدودي داره . خجالت بكش .

 2. سيد مصطفي
  ۳ شهریور ۱۳۹۰

  كلاً همه چيز را آقاي هاشمي به امام ياد داد!

 3. ناشناس
  ۴ شهریور ۱۳۹۰

  سلام
  البته نمي تونيم بگيم چون الان اقاي رفسنجاني مبهم عمل مي كنه اون موقع هم ادم انقلابي نبوده يادتون نره كه امام (ره) فرموده اند حال اكنون انسان ها مهمه.خيلي ها بودند كه اول انقلابي بودند و بعد خيلي از سختي ها رو فراموش كردند و يادشون رفت كه چه سختي هايي كشيده شد تا به اين استقلال و ازادي رسيديم . منصفانه نظر بديم حال الان اقاي رفسنجاني هر چي هست ولي اولش اين اقا هم انقلابي بوده ولي حالا چي شده كه در موارد بسياري مبهم عمل ميكنه و اصولي رو يادش رفته خدا عالمه

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: