جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۰۳ شهریور ۹۰ | ۱۵:۳۶

کوبا اقدام مداخله جویانه غرب در سوریه را محکوم کرد

نماینده کوبا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار احترام به حق حاکمیت سوریه شد و اقدامات مداخله جویانه برخی دولتها در مسائل کشورهای دیگر را محکوم کرد.


در نشست سازمان ملل برای بررسی مسائل سوریه، “رِیس” نماینده کوبا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که مسائل داخلی کشورها باید توسط گروهها و احزاب داخل هر کشور حل و فصل شود و دخالت کشورهای دیگر در این مسائلی توجیهی ندارد.

وی اضافه کرد: مردم کشورها باید خودشان در مورد سرنوشتشان تصمیم بگیرند و دیگران باید تنها تضمین کننده امنیت آنها باشند نه این که با دخالت های بیجا باعث گرفته شدن جان انسانهای بیگناه شوند.

نماینده کوبا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ادامه داد: نظر کوبا به شدت با نظرات ایالات متحده آمریکا که با دخالت در امور سوریه از رئیس جمهور این کشور تقاضای بر کناری می کند، متفاوت و در تضاد است.

در این نشست نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز در سخنانی اظهار داشت که وقت آن رسیده است تا بشار اسد استعفا دهد.

وی اقدامات دولت سوریه در برخورد با معترضان را محکوم و خاطرنشان کرد که ایالات متحده آمریکا اجازه نمی دهد که این گونه اقدامات اتفاق بیافتد.

سفیر آمریکا که کشورش در ماههای اخیر با همکاری نیروهای ناتو باعث کشته شدن هزاران نفر در لیبی شده است،  ادامه داد: ما خواهان رعایت خقوق بشر و شفافیت هستیم. تنها در هفته گذشته در درگیری های لیبی صدها نفر جان خود را از دست داده اند.

در عین حال “ماركوس رودريگز” معاون وزير امور خارجه كوبا از نوع برخورد شوراي امنيت با وضعيت این روزهای سوريه كه تحت فشار قدرت هاي غربي صورت گرفته است، به شدت ابراز نگراني كرد.

رودريگز افزود: هاوانا به توانايي دولت و مردم سوريه براي حل و فصل مشكلات داخلي شان بدون نياز به دخالت خارجي اطمينان دارد و خواستار احترام كامل به حاكميت و استقلال اين كشور است.

قطعنامه سازمان ملل درباره سوریه با اکثریت آراء به تصویب رسید و از 47 کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل 33 هیئت نمایندگی از این سند حمایت کردند.

در این قطعنامه بر ضرورت انجام تحقیقات بین المللی و مستقل در رابطه با نقض حقوق بشر در سوریه که می‌تواند جنایت علیه بشریت تلقی گردد، تاکید شده بود.

همچنین “جرمن موندارین” نماینده ونزوئلا در سازمان ملل متحد قدرتهای هژمونیک را مسئول درگیری های سوریه خواند.

در طی نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در باره مسائل سوریه “موندارین” نگرانی دولت بولیواری  ونزوئلا را از نقض حقوق بشر به واسطه قدرتهای امپریالیسم اعلام کرد.

این دیپلمات ونزوئلایی اضافه کرد: ما معتقدیم مردم سوریه دارای این ظرفیت هستند که خود بیتوانند به صلح پایدار در کشورشان برسند و دخالت نیروهای خارجی فقط شرایط را وخیم تر می کند.

نماینده دولت سوریه  نیز اعلام کرد که در حال حاضر در این کشور، گروههای تروریستی وجود دارند که از خارج سوریه حمایت می شوند.

از آغاز درگیری ها در سوریه  تا به حال بارها مردم سوریه در شهرهای مختلف به دفاع از بشار اسد به خیابانها آمده اند.

در حالی آمریکا و شورای امنیت امنیت سازمان ملل موضع سرسختانه‌ای علیه سوریه اتخاذ کرده‌اند و در صدد هستند که دولت این کشور را به دادگاه جرایم بین‌المللی ارجاع دهند که کشورهای غربی در مقابل سرکوبگری‌های بحرین و آل خلیفه علیه مردم بحرین و حتی خشونت‌های دولت انگلیس علیه جنبش محرومین لندن سکوت اختیار کردند.

“بشار جعفری” نماینده سوریه در سازمان ملل متحد نیز پس از برگزاری نشست اعلام کرد که آمریکا به همراه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد یک جنگ دیپلماتیک و به اصطلاح  بشردوستانه علیه سوریه  به راه انداخته‌اند.

وی گفت: تمامی جنگ‌ها و خشونت‌هایی که از جانب این شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همگی بر اساس دروغ بوده است. سلاح‌های کشتار جمعی عراق راه را برای شورای امنیت سازمان ملل برای حمله به عراق باز کرد.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد اظهار داشت: این سلاح‌های کشتار جمعی یک دروغ بزرگ بود که همانطور که ما می‌دانیم توسط “کالین پاول” وزیر خارجه سابق آمریکا مورد تأئید قرار گرفته بود.

جعفری ادامه داد: بنابراین زمانی که مسائل مربوط به فعالیت‌های این اعضای با نفوذ شورای امنیت می‌شود که از شورای امنیت بعنوان ابزاری برای توجیه اقدامات غیرقانونی استفاده می‌کنند، چیزی جز دروغ حاصل نمی‌آید.

همچنین مقامات روسی با اشاره به قظعنامه سازمان ملل علیه سوریه،  بر این نکته تاکید کردند که اوضاع در سوریه باید توسط خود مردم سوریه و بدون دخالت از خارج و بر اساس گفت‌وگوهای گسترده بین طرفین مناقشه حل و فصل شود و وظیفه جامعه بین الملل باید تلاش برای کمک به حل و فصل سیاسی مناقشه در سوریه باشد.

وزارت خارجه روسیه ابراز داشت، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی از سوی هیئت نمایندگی لهستان از طرف اتحادیه اروپا، جنبه سیاسی و یک بعدی داشته و اقدامات اخیر رهبران سوریه در جهت ایجاد ثبات در این کشور، انجام اصلاحات و برقراری وفاق ملی را در نظر نگرفته است.

هیئت روسی همچنین مخالفت شدید خود با استفاده سیاسی از ارگان‌های بین المللی برای دخالت در امور داخلی کشورها و دستیابی به اهداف سیاسی که مغایر با منشور سازمان ملل است را اعلام کرد که یکی از اساسی‌ترین اصول آن احترام به استقلال و تمامیت ارضی کشورهاست.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: