جمعه 26 آگوست 11 | 21:41

برپایی مراسم روز جهانی قدس با حضور پر شور جوانان اکوادوری

مراسم روز جهانی قدس و همبستگی با ملت فلسطین با حضور پر شور جوانان و دانشجویان اکوادوری در پایتخت این کشور برگزار شد.


مراسم روز جهانی قدس با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی، سفرای کشورهای انقلابی، فعالان بین‌المللی حمایت از فلسطین، نمایندگان احزاب، سندیکاها و جوامع بومی و همچنین جوانان و دانشجویان اکوادوری در محل خانه فرهنگ مرکزی این کشور در کیتو برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با پخش سرود ملی فلسطین آغاز شد نماهنگ‌هایی با موضوع تجاوزات رژیم صهیونیستی به منازل و محل سکونت فلسطینیان به نمایش در آمد.

دکتر “خایمه گالارسا”، سخنران ابتدایی این مراسم و رئیس خانه فرهنگ اکوادور در سخنانی به تشریح عملکرد ضد بشری صهیونیسم در اقصی نقاط جهان پرداخت.

وی با اشاره مکمل بودن “صهیونیسم” و “امپریالیسم” تاکید کرد: امروز این دو نظام ضد بشری دنیا را در سراشیبی سقوط و نابودی قرار داده اند و تجاوز نظامی به لیبی که با هدف چپاول منابع زیر زمینی این کشور صورت گرفته است نمونه ای بارز از این رویکرد ضد انسانی است.

رئیس خانه فرهنگ اکوادور همچنین اظهار داشت: صهیونیستها حتی در منطقه آمریکای لاتین و در کشور ما، اکوادور، نیز مایه بدبختی بوده اند و حضور آنها نتیجه جز غارت کشورهای ما را در پی نداشته است.

دکتر گالارسا با قدردانی از مواضع انقلابی دولت اکوادور در حمایت از مبارزات ملت فلسطین خاطرنشان کرد: دولت کنونی اکوادور وارث تصمیمات غلط دولت وقت کشور در سال 1948 است که متاسفانه به موجودیت اسرائیل رای مثبت داد و ما هم‌اکنون تاوان این تصمیم غلط اسلاف خود را می پردازیم.

“مجید صالحی”، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کیتو سخنران دوم مراسم روز جهانی قدس در اکوادور بود. وی در ابتدای سخنان خود به تشریح ابتکار حضرت امام خمینی(ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان پرداخت.

صالحی در این باره اظهار داشت: به گفته امام خمینی(ره)، روز قدس تنها روز همبستگی با ملت مظلوم فلسطین نیست و ما در این روز با تمام مظلومین عالم ابراز همدردی می‌کنیم.

سفیر ایران با ارائه تحلیلی از تحولات خاورمیانه و بیداری اسلامی در این منطقه گفت: نظام سلطه جهانی به دلیل هراس آنچه که در خاورمیانه و شمال آفریقا اتفاق افتاده است و با دو هدف کنترل تحولات در این کشورها و همچنین بهره‌برداری اقتصادی و سیاسی اقدام به دخالت نظامی در کشور لیبی کرده است که این اقدام از نظر ما مضموم و محکوم است.

وی در پایان سخنان خود همه آزاداندیشان مسلمان و غیر مسلمان را به دفاع و همراهی با ملت مظلوم فلسطین دعوت کرد.

در ادامه مراسم روز جهانی قدس، نمایندگان حزب حاکم اکوادور، احزاب چپ و سندیکاها و فعالان بین المللی حمایت از فلسطین سخنرانی کردند.

در پایان مراسم نیز حاضران با در دست گرفتن مشعل و پرچم فلسطین به راهپیمایی در خیابان های پایتخت اکوادور پرداختند. راهپیمایان همچنین ماکتی کوچک از یک کشتی را برای گرامی‌داشت شهدای کاروان آزادی و کشتی کمک های انسان دوستانه “ماوی مرمره” که سال گذشته مورد تجاوز نظامیان صهیونیست قرار گرفت با خود حمل کردند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.