سه شنبه ۰۸ شهریور ۹۰ | ۰۳:۳۹

بی‌خبری از سرنوشت ۵۰ هزار نفر در زندان‌های قذافی

رهبران مخالفان ليبي از سرنوشت 50 هزار نفر از مجموع 60 هزار نفري كه ظرف ماه‌هاي اخير از سوي نيروهاي قذافي زنداني‌ شده‌اند، اظهار بي اطلاعي كرده‌اند.


رهبران مخالفان ليبي از بابت سرنوشت حدود 50 هزار نفر که طي چند ماه گذشته توسط نيروهاي “معمر قذافي” زنداني شده‌اند، ابراز نگراني کرده‌اند و مي‌گويند که اين زندانيان ممکن است در مخيفگاه‌هاي زيرزميني در طرابلس زنداني شده باشند.

به گفته رهبران مخالفان از مجموع حدود شصت هزار زنداني، تا‌کنون فقط از سرنوشت يازده هزار نفر اطلاع در دست است و آنها درخواست کرده‌اند که اگر کسي از محل زندان‌هاي زيرزميني خبري دارد فورا به مقامات اطلاع دهد.

در همين حال شواهد و مدارک جديدي دال بر کشتار وسيع در ليبي مشاهده شده است و بيش از 50 جسد سوخته نيز در يک انبار کالا در نزديکي پايگاهي نظامي در جنوب پايتخت پيدا شده است.

روز جمعه گذشته هم اعلام شد كه بيش از 200 جسد متلاشي و تجزيه شده در بيمارستاني در يکي از مناطق طرابلس، پايتخت ليبي کشف شده است.

اجساد متعدد مردان، زنان و کودکان نيز در روي تخت‌ها و راهروهاي بيمارستان ابوسليم ديده شده است.

“واير ديويس” خبرنگار بي.بي.سي در طرابلس گفته است بيمارستان ابوسليم يکي از فجيع‌ترين صحنه‌هايي بوده که تاکنون ديده است.

هنوز معلوم نيست که قربانيان چه کساني هستند اما بخشي از آنها از غيرنظاميان هستند.

اين بيمارستان به دليل درگيري‌هاي شديد در اطراف و نيز فرار پزشکان و پرستاران بسته شد و بيماران به حال خود رها شدند تا جان دادند.

پيشتر سازمان ملل متحد از همه طرف ها در مناقشه ليبي خواسته بود گام‌هايي براي اطمينان از پرهيز از خشونت و انتقام جويي بردارند.

اين درحالي است که گزارش‌هايي از بدرفتاري و اعدام هاي ظاهرا بدون محاکمه توسط نيروهاي وفادار به قذافي منتشر شده است.

مخالفان ليبي در حال حاضر تقريبا کنترل کامل طرابلس، پايتخت ليبي را در اختيار دارند و تنها در چند منطقه با مقاومت طرفداران قذافي رو به رو شده‌اند.

هنوز کسي نمي‌داند رهبر ليبي در چه نقطه‌اي به سر مي‌برد، اما گفته مي‌شود که او هنوز در طرابلس پايتخت ليبي است.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: