چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
پنج شنبه ۱۰ شهریور ۹۰ | ۱۸:۵۵

معترضان بحرینی به میدان «لؤلؤ» باز می‌گردند

ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوريه بحرين خواستار ادامه تظاهرات در ايام عيد فطر با عنوان “هفته بازگشت به ميدان” شد.


صدها نفر از جوانان بحرینی روز گذشته تلاش کردند خود را به ميدان اللؤلؤ منامه برسانند، اما با ممانعت نيروهاي امنيتي مواجه شدند.

ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوريه بحرين با انتشار بيانيه اي در شبکه هاي ارتباطات اجتماعي ، اعلام کرد : هدف از این فراخوان ،شکستن محاصره امنيتي و زمينه سازي براي برپايي تظاهرات در ميدان اللؤلؤ در 24 سپتامبر همزمان با انتخابات ميان دوره اي مجلس است.

گروههاي مخالف در بحرين با اين دليل که مجلس نمايندگان اختيارات واقعي ندارد، انتخابات ميان دوره اي را تحريم کرده اند.

ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوريه بحرين درخواست کرد روز پنجشنبه در منامه و مناطق اطراف آن تظاهراتي با شعار “حق بازگشت به ميدان” برپا شود؛ اين ائتلاف همچنين خواستار برپايي تظاهرات گسترده در روز جمعه شد.

اين در حالي است که تعدادي از مناطق بحرين روز گذشته تظاهرات اعتراض آميز با درخواست اصلاحات فراگير در کشور و استعفاي نخست وزير برپا شد که در درگيري معترضین با نيروهاي امنيتي شماري زخمي شدند.

در جزيره ستره ،نيروهاي امنيتي براي متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و بمب هاي صوتي استفاده کردند که بر اثر آن شماري از تظاهرکنندگان زخمي شدند.

در تظاهرات صدها نفری جوانان در مناطق الديه و السنابس در غرب منامه نیز درگيري هاي شديدي ميان تظاهرکنندگان و نيروهاي امنيتي رخ داد.

در منطقه بني جمره در غرب منامه تظاهرات اعتراض آميز با درخواست تشکيل دولتی منتخب و پارلمانی با اختيارات کامل، دستگاه قضائي مستقل و پايان دادن به تبعيض فرقه اي در کشور برپا شد و نيروهاي امنيتي براي متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور و گلوله هاي پلاستيکي استفاده کردند.

در تظاهرات در دو منطقه سماهيج و الدير در شرق منامه هم که جوانان خواستار کناره گیری نخست وزیر شده بودند، نيروهاي امنيتي از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کردند.

نيروهاي امنیتی بحرين اخيرا در منامه به علت برپايي تظاهرات اعتراض آميز شمار زيادي از معترضان و همچنين شماري از پزشکان و پرستاران را بازداشت کرده اند.

دولت بحرين براي آرام کردن اوضاع و پايان دادن به موج اعتراضات تدابيري اتخاذ کرد و از تصميم خود براي افزايش حقوق کارکنان کشوري و لشگري و بازنشستگان خبر داد؛ همچنين تصميمي براي ارجاع مسائل معترضان به دادگاههاي مدني عادي صادر کرده است.

اما مخالفان بحريني هشدار دادند که اين گونه اقدامات مردم خشمگين را راضي نخواهد کرد و تظاهرات اعتراض آميز در سراسر کشور ادامه خواهند داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: