شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۲ شهریور ۹۰ | ۱۰:۱۹
با تبرئه رژيم صهيونيستي از قتل 9 فعال صلح تبعه تركيه

سازمان ملل محاصره ۱/۵ميليون ساكن غزه را قانونی اعلام كرد

كميته تحقيق سازمان ملل درباره حمله اسرائيل به كشتي مرمره و كشتار 9 تبعه تركيه، محاصره غزه را اقدام قانوني اسرائيل دانست و با تبرئه تل‌آويو از اين اقدام تروريستي تنها اعلام كرد كه تل‌آويو در مقابله با كاروان آزادي افراط به خرج داده است.


روزنامه آمريكايي “نيويورك‌تايمز” بخش‌هايي از گزارش سازمان ملل متحد درباره حمله رژيم صهيونيستي به كاروان امدادرسان آزادي و كشتي مرمره آبي در سال 2010 را منتشر كرد.

اين گزارش سرانجام پس از چند بار تعويق منتشر شد اما كاملا با استقبال رژيم صهيونيستي و محكوميت حماس روبه‌رو شد. يك نماينده پارلمان اسرائيل و عضو كميسيون امور خارجي كنست از آن استقبال كرد زيرا اين گزارش، حمله ارتش اسرائيل به فعالان صلح و كشتن دست‌كم 9 تبعه كشور تركيه را اشتباه يا جنايت ندانست و با بيان اينكه محاصره آبي غزه كاملا قانوني است، به گفتن اين جمله كه اسرائيل در اقدام خود افراط به خرج داده است، بسنده كرد.

يك و نيم ميليون انسان عادي و غيرنظامي در غزه هم‌اكنون بيش از پنج سال است كه در محاصره آبي، خاكي و هوايي به سر مي‌برند.

بنا بر اعلام نيويورك تايمز، در اين گزارش كه توسط كميته حقيقت ياب سازمان ملل به رياست “جفري پالمر” تنظيم شده، آمده است: شيوه‌اي كه نيروهاي اسرائيلي براي ورود به كشتي مرمره از آن استفاده كردند، كاملا افراطي و غيرمنطقي بوده است.

انتظار مي‌رفت اين گزارش كه انتشار آن چندين بار به تعويق افتاده است، روز جمعه به وقت آمريكا يعني اواخر امروز منتشر شود اما بخش‌هايي از آن توسط روزنامه نيويورك تايمز منتشر شده است.

بنا بر تصريح اين گزارش كه تنها بخش‌هايي از آن منتشر شده است، نيروهاي اسرائيلي كه وارد كشتي مرمره آبي شده بودند، در استفاده از زور زياده‌روي كرده و كاملا نامعقول رفتار كرده‌اند.

گزارش سازمان ملل همچنين تأكيد كرده است: تلفات جاني در اين حمله غيرقابل قبول است و رفتار بعدي نيروهاي اسرائيلي با سرنشينان اين كشتي نيز كاملا افراطي و توهين آميز بوده است.

اين گزارش 105 صفحه‌اي كه يك نسخه از آن در اختيار روزنامه نيويورك تايمز قرار گرفته است ماهها پيش كامل شده بود، اما انتشار آن بنا به دلايلي كه برخي كارشناسان آن را به دليل اصلاح آن به سود اسرائيل دانستند، به تأخير افتاد.

اين گزارش افزود: در آن زمان كه اين گزارش كامل شده بود، تركيه و اسرائيل به دنبال احياء روابط تيره شده خود بودند و اين اميد وجود داشت كه شايد از انتشار اين گزارش ممانعت به عمل آيد. مقامات هر دو طرف اعلام كرده بودن كه معتقدند انتشار اين گزارش روابط طرفين را تيره تر خواهد كرد.

در اين گزارش با تأكيد بسيار از رژيم صهيونيستي خواسته شده است تا پشيماني خود را رسما ابراز كرده و بابت اين واقعه غرامت پرداخت كنند، اما ترك‌ها معتقدند كه اين امر نخواهد توانست اين جريان را جبران كند.

بنا بر اعلام نيويورك تايمز، در بخش‌هايي از اين گزارش آمده است: محاصره دريايي غزه هم قانوني و هم مقتضي زمان حال است.

ظاهرا گزارش سازمان ملل مدعي است: تهديدي حقيقي براي امنيت اسرائيل از جانب گروه‌هاي شبه نظامي در غزه وجود دارد. بنابراين، محاصره تحميل شده بر نوار غزه يك اقدام قانوني امنيتي است تا از ورود سلاح و تجهيزات نظامي به غزه از طريق دريا جلوگيري شود.

اين در شرايطي است كه محاصره نوار غزه، زندگي يك و نيم ميليون انسان عادي و غيرنظامي را با بحران روبه‌رو كرده است و حتي كمك‌هاي امدادي شامل مايحتاج ضروري مردم اين منطقه نيز اجازه عبور از اين محاصره را ندارند.

گزارش سازمان ملل همچنين اعلام كرده است كه دولت تركيه سعي كرده است تا سازمان‌دهندگان اين كاروان را از تقابل با نيروهاي صهيونيستي منع كند، اما تأكيد مي‌كند كه آنكارا اقدامات بيشتري را مي‌توانسته در اين خصوص انجام دهد.

تا اين لحظه وزراي خارجه تركيه و رژيم صهيونيستي از هر گونه اظهارنظر در رابطه با اين گزارش خودداري كرده و اعلام كرده‌اند كه ترجيح مي‌دهند تا انتشار رسمي اين گزارش صبر كنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: