پنج‌شنبه 02 جولای 09 | 11:51

معلم موج سبز کیست؟

خبرنگاران آسوشيتدپرس در ادامه با اشاره به ارجاع اعضاي برخي وب‌سايت‌هاي حامي موسوي كه ” سراسر با رنگ سبز تزيين شده‌اند “، به كتاب شارپ و همچنين نوشته‌هاي برخي مجريان انقلاب‌‌هاي مخملي در چگونگي استفاده از ايده‌هاي آمريكايي براي ايجاد انقلاب، مي‌نويسند: شارپ گفته است كه ترجمه فارسي كتاب راهنماي او هزاران بار از طريق پايگاه اينترنتي بنياد ” آلبرت انيشتين “، در بوستون،‌ دانلود شده است. و اين در حالي است كتاب ديگري از شارپ كه نسخه خلاصه‌تري از چگونگي نبرد و تقابل صلح‌آميز است، بطور قانوني در ايران منتشر شده است.


آسوشیتدپرس با اعتراف به آموزش مستقیم گروه‌های مخالف ایرانی توسط آمریكا به كتاب مورد ارجاع مخالفین ایرانی برای سازمان‌دهی انقلاب مخملی اشاره كرد.

به گزارش فارس، پس از آنكه گروه‌های مخالف دولت ایران از رسیدن به اهداف خود مایوس شدند تصمیم به همفكری با شخصی گرفتند كه سابقه ایجاد انقلاب‌های نرم را در اروپای شرقی داشت؛ آنها به كتابی توجه كردند كه در واقع چگونگی سرنگونی حكومت‌ها را آموزش می‌داد و توسط یك پژوهشگر بازنشسته آمریكایی نوشته شده بود، كسی كه در خارج از دایره فعالین سیاسی كمتر شناخته شده بود.

” سباستین ابت ” و ” كاترینا كراتوراك “، نویسندگان ” آسوشیتدپرس ” در ابتدای گزارشی كه در این نشریه منتشر شده است با بیان این مطلب خاطرنشان ساختند: نام این پژوهشگر و ارجاعاتی به كتاب وی بصورت همهمه‌واری در میان وب‌سایت‌های گروه‌های مخالف و شبكه‌های اجتماعی پخش شد. بطوریكه سال گذشته ایران اقدام به انتشار فیلمی كرد كه در آن نسبت به طرح‌ریزی‌های ” جین شارپ “، نویسنده 81 ساله كتاب مذكور و افرادی از جمله سناتور ” جان ‌مك‌كین ” و ” جورج سورس “، میلیاردر آمریكایی برای ایجاد یك ” انقلاب مخملی ” در ایران هشدار می‌داد.

دو تحلیل‌گر آسوشیدپرس در ادامه با اشاره به اغتشاشاتی كه به واسطه اقدامات برخی نامزدهای شكست خورده در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران رخ داده است می‌نویسند: مقامات ایرانی اقدام به طرح اتهاماتی علیه برخی طرفداران میر‌حسین موسوی، كسی كه ادعا كرده بود در انتخابات ایران تقلب رخ داده، مطرح ساختند. از سوی دیگر شارپ هرگونه نقل خود در اغتشاشات خیر ایران را رد كرده است اما با این حال اظهار داشت: خوشحال می‌شود اگر كارهایش كمكی به ایرانیان برای اجرای یك مقاومت صلح‌آمیز كرده باشد.

اظهارات شارپ در حالی بیان شده است كه به گفته نویسندگان آسوشیتدپرس، ارجاعات مختلفی به نوشته‌ اولیه شارپ یعنی ” از دیكتاتوری تا دموكراسی “، در سایت اینترنتی ” تویتر ” و همچنین اتاق‌های گفتگوی اینترنتی وجود دارد كه تبدیل به خط زندگی جنبش‌ معترض ایران شده است.

خبرنگاران آسوشیتدپرس در ادامه با اشاره به ارجاع اعضای برخی وب‌سایت‌های حامی موسوی كه ” سراسر با رنگ سبز تزیین شده‌اند “، به كتاب شارپ و همچنین نوشته‌های برخی مجریان انقلاب‌‌های مخملی در چگونگی استفاده از ایده‌های آمریكایی برای ایجاد انقلاب، می‌نویسند: شارپ گفته است كه ترجمه فارسی كتاب راهنمای او هزاران بار از طریق پایگاه اینترنتی بنیاد ” آلبرت انیشتین “، در بوستون،‌ دانلود شده است. و این در حالی است كتاب دیگری از شارپ كه نسخه خلاصه‌تری از چگونگی نبرد و تقابل صلح‌آمیز است، بطور قانونی در ایران منتشر شده است.

بنابراین گزارش، شارپ كه سابقه هدایت حركت‌های ضد دولتی كه منجر به ایجاد انقلاب‌های قرمز و نارنجی در گرجستان و اوكراین شده‌اند را دارد، اعطای كمك‌های مالی از سوی دولت آمریكا به گروهش را تایید كرده كه همین امر نیز می‌تواند بخشی از اتهاماتی باشد كه ایران به آمریكا و برخی كشورهای دیگر در رابطه با هدایت پشت صحنه مخالفین، وارد ساخته است.

آسوشیتدپرس سپس با بیان محتوای كلی كتاب منتشر شده از سوی شارپ می‌نویسد: كتاب تقریبا 80 صفحه‌ای شارپ، 198 روش مختلف غیرخشونت‌آمیز را بیان می‌كند كه معترضان با استفاده از آنها می‌توانند به مامورین امنیتی یك رژیم فشار وارد سازند؛ بطوریكه این روش‌ها از تعیین ” یك رنگ نمادین ” تا ” برگزاری اعتصابات سراسری ” را شامل می‌شود. بطوریكه شارپ با توصیه نسبت به استفاده از این روش‌ها می‌گوید در صورت استفاده از تعداد قابل توجهی از این روش‌ها كه با دقت انتخاب شده‌اند، می‌توان هر رژیمی را دچار مشكل كرد.

این نشریه آمریكایی در ادامه با اشاره به شكست اقدامات مخالفین در سرنگونی دولت ایران نوشت: شارپ و دیگر متخصصان مقاومت‌های بدون خشونت می‌گویند: معترضان ایرانی می‌بایست روش‌های خود را از برگزاری صرف اعتراضات خیابانی فراتر برند. زیرا اعتراضات خیابانی كه در ابتدا صدها هزار نفر را بلافاصله پس از انتخابات به خود جذب كرده بود، با گذشت زمان كمی به اعتراضات صدها نفری تبدیل شد.

نویسندگان آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود با تایید اظهارات وزیر اطلاعات ایران در رابطه با آموزش نیروهای مخالف ایرانی از سوی آمریكا می‌نویسند: ” پیتر آكرمن “، بنیانگذار ” مركز بین‌المللی مبارزات بدون خشونت ” در واشنگتن با اشاره به اقدامات گروه‌های مخالف ایرانی می‌گوید: ” اگر این جنبش به عنوان اعتراضات خیابانی علیه پلیس كه ممكن است منجر به خشونت بشود یا نه، تعریف شده باشد، این حركت مخالفان، شكست خواهد خورد “؛ نویسندگان آسوشیتدپرس سپس با اذغان به دخالت مستقیم آمریكا در آموزش برخی فعالین سیاسی ایرانی اظهار داشتند: آكرمن كسی است كه سال 2005، دو كارگاه فوق محرمانه را در دبی برای فعالین ایرانی برگزار كرد كه البته برخی از آنان پس از بازگشت به ایران، بازداشت شدند.

بنابراین گزارش، هدایت مخالفین داخلی از سوی منابع خارج از ایران به حدی است كه ” سدجا پپویچ “، بنیانگذار مقاومت دانشجویی صربستان، با راهنمایی گروه‌های مخالف ایرانی برای استفاده از روش‌های ” كم خطر “، فراخوانی صورت گرفته در سایت تویتر كه از معترضان می‌خواست تا چراغ‌های اتومبیل‌های خود را روشن كرده و در حالی كه قرآن بدست دارند در برابر نیروهای امنیتی بایستند، را شروعی خوب ارزیابی و خواستار استفاده از تكنیك‌های بیشتری شد. وی همچنین از برخی روش‌های دیگر مخالفین داخلی ایران نیز تمجید كرد و تاكید كرد كه استفاده از پوشش سبز به عنوان رنگ نمادین اسلام و فریاد زدن شعارهای یادآور انقلاب اسلامی سال 1979ایران، روش‌های مناسبی هستند.

این گزارش در ادامه با اشاره به تفاوت‌های بنیادین جامعه ایران با كشورهای دیگری از جمله اوكراین و گرجستان كه پیش از این صحنه انقلاب‌های مخملی بوده‌اند، انجام اقدامات مشابه در ایران را ناموفق خواند و با نامعلوم ارزیابی كردن آینده اطرافیان موسوی نوشت: رهبری كه مخالفین گرجستان وی را سال 2003 مجبور به استعفا كردند، ” ادوارد شواردنادزه “، بود كه با استعفای وی یك رهبر حامی غرب به قدرت رسید اما ” رهبری ایران كسی مانند شواردنادزه نیست كه واقعا ضعیف باشد؛ آنها افرادی قدرتمند هستند كه اوضاع را تحت كنترل دارند. همچنین ارتش و نظامیان ایران نیز بر خلاف اوضاع گرجستان، شورش نكردند. “

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.