دوشنبه 24 می 10 | 12:56

ریزش و رویش‌های سال گذشته نشانه بلوغ سیاسی نسل جوان است

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: ریزش و رویش های سال گذشته همه نشانه بلوغ فرهنگی و سیاسی نسل جوان ماست.


به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، حجت الاسلام محمدیان رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها صبح امروز در همایش طلایه داران بصیرت که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: سوم خرداد یکی از روزهای تاریخی انقلاب اسلامی و روزی است که خونین شهر به دست فرزندان انقلابی به میهن عزیزمان بازگشت؛ یاد امام و شهدا گرامی باد؛ کسانی که موجب شدند که نسل ما بر تارک تاریخ بدرخشد.

وی ادامه داد: مطمئنم اگر چنین اتفاقی دوباره بیفتد، داوطلبان حضور در آن عرصه بیشتر خواهند بود؛ نسل جدید قطعا جلوتر و با بینشی عمیق تر و با همتی بلندتر از نسل اول به انقلاب حرکت می کنند. گاهی قدر این سرمایه ها را که در جای جای میهن به انقلاب خدمت می کنند، نمی دانیم؛ در حالی که از نظر بینش از نسل اول جلوتر هستند؛ که گوشه ای از آن را در حوادث سال گذشته دیدیم.

حجت الاسلام محمدیان تاکیدکرد: ریزش و رویش های سال گذشته همه نشانه بلوغ فرهنگی و سیاسی نسل جوان ماست. آنچه اینجا ارایه می شود تمام ظرفیت های تشکل های دانشجویی نیست. بلکه مشتی از چیزی است که ارایه می دهند.

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها گفت: شما جزو دغدغه داران دانشگاه ها هستید و انتظار می رود بیشترین استفاده را از این فرصت ها ببرید. این فرصت برای بروز و ظهور استعدادها در دانشگاه و انقلاب اسلامی استفاده کنید، فرصتی که امروز در جهان و فضای بین المللی رخ داده و شکاف های عمیقی که در دنیا به وجود آمده همه زمینه ای فراهم کرده که فعالان تشکل های دانشجویی بهترین بهره را ببرند. فرصت زندگی در یک حکومت اسلامی در دنیایی که طاغوت در همه جا خود را تثبیت کرده، بی نظیر است. در چنین فرصتی از تشکلی که در تراز انقلاب اسلامی حرکت می کند، انتظاراتی وجود دارد.

حجت الاسلام محمدیان در تشریح این انتظارات گفت: انتظار می رود که تشکل ها دارای اهداف روشن ، آرمانی و در عین حال منطقی و قابل دفاع باشند. آنچه به تشکل هویت می دهد، آرمان هایش است که هر چه آرمانی، انسانی و با نگاه های بلند باشد، تشکل پویاتر خواهد بود.

وی ادامه داد: مسوولان رهبری تشکل ها، بیش از هر چیز باید هویت خود را با آرمان ها بسنجند، و اگر بخواهیم تاثیر گذاری به نهایت برسد، باید از همین طریق عمل کرد.

نماینده نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها مهم ترین آرمان را عدالت دانست و گفت: عدالت گم شده بشر امروز است. عدالت آرمانی است که تشکل را پویا می کند و مبارزه با تبعیض ها از آرمان های انبیاء است.

وی تصریح کرد: انسجام داخلی و صمیمت در بین اعضا انتظار دوم است به جای رقابت های نفس گیر به روح اخوت و همدلی نیاز داریم و این است که تشکل اسلامی را به عطر معنویت معطر می کند همچنین روحیه تشکیلاتی و کار جمعی یک ضرورت است. پویایی و شادابی تشکل از طریق کار جمعی به دست می آید و این چیزی است که در سطح ملی هم به آن احتیاج داریم. ما بلدیم کار فردی بکنیم ولی تقسیم کار، پاسخگو بودن و مشورت کردن و تابع تصمیم جمعی بودن از خلاء های ماست. البته همه اینها حدودی هم دارد. یعنی نباید بدون چون و چرا در اختیار تشکیلات بود. تشکیلات باید نردبان ترقی ما باشد نه وسیله انحطاط ما .

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها گفت: قدرت نقد و تحلیل وضع موجود هم از ضروریات است، قدرت نقد یعنی جامع نگر بودن. بسیاری موارد تحلیل ها یک جانبه است و کارایی خود را از دست می دهد تقویت روح نقد با ویژگی جامع نگری تشکل ها را اعتلا می دهد. همچنین داشتن فرصت شناسی یک عنصر ضروری است بسیاری از فرصت ها به سرعت از دست می روند و گر پیش بینی نکنیم آن را از دست می دهیم. هر تشکلی که در بهترین زمان فرصت ها را بشناسد، موفق می شود. تعریف دیگر فرصت شناسی بصیرت است، همه بصر دارند ولی بصیرت ندارند. در حالی که عده ای پشت پرده ها را هم می فهمند.

حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: امکان بهره گیری از فرصت ها هم انتظار دیگر ما از تشکل هاست، تشکل ها زمانی تاثیر گذارند که بتوانند از فرصت ها بهره بگیرند یعنی صبر کافی داشته باشند تا گردنه ها آنها را خسته نکند.. همچنین باید توان خود انتقادی داشته باشند. تشکلی می تواند پیشرفت کند که بتواند خود انتقادی را نهادینه کند وبازنگری مستمر داشته باشد. اصلاح درونی هر تشکل از بایدهاست.

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: بر جذب نیروی جدید و جایگزینی نیروها هم باید دقت کرد، چون مجموعه های دانشجویی سیالند، و تربیت نیروی جدید و گردش نیرو نیاز به همت ویژه دارد. همچنین باید با پیشکسوتان و اساتید مجموعه در ارتباط بود چون تجارب آنها کار ساز است.

وی تعامل تشکل ها را ضروری دانست و گفت: هر چند تکثر تشکل ها فرصت است ولی در تعامل با هم توان فزاینده ای پیدا می کنند. نگاه جبهه ای داشتن به مجموعه هایی که مشترکات فراوان دارند حیات بخش است. همچنین باید رقبای اصلی خود را بشناسید چون انقلاب اسلامی به دلیل خلوص خود دشمنان سر سختی دارند و شناخت دشمنان باید یکی از اصلی ترین برنامه های شما باشد. دقت کنید که رقبا هم درونی هستند و هم بیرونی.

حجت الاسلام محمدیان توجه به جاذبه و دافعه در تشکل را ضروری دانست و گفت: توجه به دافعه و جاذبه بسیاری از خطوط کاری را ترسیم می کند. دیدید که کسانی که بیشترین حمله را درباره خودی و غیر خودی داشتند، وقتی نوبت به خودشان رسید، بدترین خط کشی ها را کردند و معلوم شد که بیرون مرزی ها محبوب ترند.

رییس نهاد رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: خلوص نیت و برای رضای خدا گام برداشتن مهم ترین راهبرد است. چون خدا به گام های کوچک برکت می دهد ولی اقدام های بزرگی هستند که به نتیجه نمی رسند انبیا چون با خلوص قدم برداشتند موفق شدند، خدا وعده داده که کسانی که برای دین برخیزیند را یاری می کند. اگر روح فعالیت ها، روح اخلاص باشد، از امدادهای الهی بهره می بریم.

وی در پایان سلام مقام معظم رهبری را به دانشجویان رساند و گفت: دعای خیر ایشان بدرقه راه شماست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.