سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
یکشنبه ۲۰ شهریور ۹۰ | ۱۲:۳۳

هشدار آلبا درباره‌ مداخله‌ ناتو در سوريه

اتحاد بوليواري براي ملت‌هاي امريکاي ‌ما (آلبا)، درباره هرگونه دخالت نظامي ناتو در سوريه، هشدار داده و از مداخله اين سازمان نظامي در امور ليبي انتقاد کرده‌است.


به گزارش رويترز، وزيران امورخارجه آلبا پس از جلسه روز جمعه ( 18 شهريور) در کاراکاس پايتخت ونزوئلا، با صدور بيانيه‌اي، ازاقدام نظامي ناتو درليبي به عنوان ” روندي خطرناک” ياد کردند.

اتحاديه ‌کشورهاي امريکاي لاتين و منطقه کارائيب همچنين به سازمان نظامي ناتو درباره بهره برداري از مشکلات سياسي سوريه به عنوان بهانه‌اي براي حمله به اين کشور، هشداردادند.

ونزوئلا، ازاعضاي برجسته اين اتحاديه، همچنين اعمال تحريم‌هايي را ضد آندرس فوگ راسموسن دبيرکل ناتو، به دليل آن چه که اين کشور از آن به عنوان جنايات مقام‌هاي رسمي اين سازمان نظامي ياد کرد، خواستار شد.

هوگو چاوز رييس جمهوري ونزوئلا، خطاب به نمايندگان آلبا گفت: “دبيرکل ناتو را تحريم کنيد. وي را تحت تعقيب اينترپل قرار دهيد. آن‌ها به بمباران شهرها و کشتار کودکان ادامه مي‌دهند .آيا دليلي هست؟ آيا دليل مي خواهيد؟ آن‌ها خودشان مي‌گويند که در حدود 20 هزار نفر در ليبي کشته شده‌اند.”

چاوز همچنين ازماه‌ها مداخله نظامي ناتو در ليبي که در آن تعداد زيادي غير نظامي کشته شده‌اند به عنوان نمونه‌اي از تهاجم “امپرياليستي” ياد کرد.

چاوز همچنين با اشاره به اين که ناتو، سوريه و دنيا را هدف قرار داده‌ است، از اعضاي آلبا خواست تا “کميسيوني مشتکل از وزيران امورخارجه را به دمشق اعزام کنند.”

آلبا که در سال 2004 ميلادي تاسيس شد، کشورهايي از جمله ونزوئلا، کوبا، بوليوي ، نيکاراگوئه، اکوادورو جزاير آنتيگوآ و باربودا واقع درشرق درياي کارائيب، جمهوري دومينيکن و سنت وينسنت و گرنادينس را دربر مي‌گيرد.

سوريه در چند ماه اخير ناآرامي‌ها و تظاهراتي را که هردو طيف هواداران و مخالفان دولت بشار اسد رييس جمهور اين کشور را در بر مي‌گيرد، شاهد بوده است.

صدها نفر،از جمله نيروهاي امنيتي در جريان درگيري‌ها در سوريه که از نيمه‌هاي مارس آغاز شده ‌است، کشته شده‌اند.

مخالفان سوري، نيروهاي امنيتي را به دخالت در اين کشتارها متهم مي‌کنند، اين درحالي است که دولت گروه‌هاي شورشي مسلح را که از خارج حمايت مي‌شوند، عامل اين خشونت‌هاي مرگبار معرفي کرده است.

برچسب‌ها: ، ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: