سه شنبه ۲۲ شهریور ۹۰ | ۱۱:۰۲
تزلزل ارکان امنیت اسرائیل

تل آویو در مسیر انزوای روزافزون جهانی

یک نشریه غربی اقدام جوانان انقلابی مصر در تسخیر سفارت رژیم صهیونیستی را سبب متزلزل شدن ستونهای امنیت و انزوای روزافزون این رژیم در صحنه بین المللی قلمداد کرده است.


روزنامه “زوددویچه سایتونگ”در تحلیلی نوشت : به ندرت “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل را تا این حد مسالمت جو دیده بودیم. هجوم جوانان مصری به سفارت اسرائیل در قاهره سردمداران این رژیم را به شدت دستپاچه کرده است و با توجه به اینکه، این حادثه، یک زمین لرزه سیاسی شدید و تاریخی برای اسرائیل به شمار می رود، دولتمردان این رژیم اکنون راهکار آرامش و وظیفه شناسی را سر لوحه سیاست خود قرار داده اند.

نویسنده در ادامه اظهار داشت : اما اسرائیل خیلی دیر به فکر افتاد. مدت طولانی است که تقریبا تمام ستونهایی که امنیت این رژیم روی آن بنا شده است به لرزه افتاده است. مصر از اسرائیل روی برگردانده است. اردن نیز وضعیت خوبی ندارد. ترکیه نیز دیگر دوست رژیم صهیونیستی نبوده و به یکی از مخالفان سرسخت این رژیم در منطقه تبدیل شده است.

در این میان روابط اسرائیل با آمریکا و کشورهای اروپایی به دلیل برخی اختلاف نظرها به تیرگی گراییده است. به این ترتیب اسرائیل گرفتار انزوایی روزافزون شده است . این در حالی است که رژیم صهیونیستی در شرایطی که فلسطین برای به رسمیت شناخته شدن در سازمان ملل متحد تلاش می کند به داشتن شرکای بیشتر نیاز دارد.

البته اسرائیل تنها خود در به وجود آمدن چنین شرایط تهدید آمیزی مقصر نبوده است، بلکه بهار عربی نیز در این راستا نقش مهمی داشته است. دولت یهود در جهان عرب یک پروژه ای محسوب می شود که خطاها و غفلتهای خود را در نظر نمی گیرد. در خیابانهای کشورهای عربی از قاهره گرفته تا عمان و تونس به ندرت می توان کسی را یافت که اسرائیل را درباره به وجود آمدن هر گونه بدبختی در جهان مسئول نداند.

این در حالی است که نتانیاهو در دو سال و نیم حکومتش بر سرزمینهای اشغالی همواره گرایش صلح با فلسطینیها را در سایه شهرک سازیهای غیر قانونی خود در کرانه باختری خدشه دار کرده است. وزیر امور خارجه وی نیز اقدامات ناشیانه ای را در ارتباط با دوست و دشمن خود در پیش گرفته است.

زوددویچه در ادامه نوشت : آمریکا و اروپا نیز روز به روز بیشتر از سیاستهای اسرائیل آشفته می شوند، پس از تحرکات ضد اسرائیلی در قاهره حالا نتانیاهو موضع نرمی را در پیش گرفته است. وی به جای اینکه از حمله به سفارتش در مصر عصبانی باشد از این کشور با کلماتی ملایم تشکر می کند.

نتانیاهو همچنین تاکید می کند که قرارداد صلح بین مصر و اسرائیل بسیار مهم و مورد علاقه هر دو طرف است. وی همچنین قول می دهد که دیپلماتهای فراری خود را دوباره به مصر بفرستد.

“زوددویچه” همچنین به تشکر و قدردانی نتانیاهو از اوباما به دلیل تلاش آمریکا  در راستای حل مناقشات بین اسرائیل و مصر اشاره کرد و نوشت : این سخنان و موضع نرم نتانیاهو نشان می دهد که سردمداران اسرائیل به دنبال یک راه نجات فوری برای خود می گردند. اینکه اسرائیل چه تعداد از دوستان خود را از دست داده است به زودی در مجمع عمومی سازمان ملل و زمان رای گیری درباره به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطینی مشخص می شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: