سه‌شنبه 25 می 10 | 09:03

برخورد پلیسی با مقوله حجاب به هیچ وجه درست نیست

من نمی دانم که بعضی افراد با چه نیتی دوست دارند این طبقه را در مقابل حاکمیت تعریف کنند و با برخوردهای نابخردانه برخی را در مقابل دولت و نظام قرار دهند. سوال من اینست که این افراد با کدام معیار فاسد خوانده می شوند که باید منتظر برخورد پلیسی با خود باشند. من بارها اعلام کردم؛ اگر مسئولین موانع ازدواج را که مهمترین آن مسکن است حل کنند در عمل هیچ کس احتیاج به خودنمایی کاذب پیدا نمی کند.


دکتر “ابراهیم فیاض” استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: متاسفانه ما شاهد برخوردهای دوگانه در مقوله فرهنگ از سوی افرادی هستیم که تنها هدف خود را به چالش کشیدن دولت خدمتگذار می دانند و این طبیعی است که از هر مقوله برای رسیدن به هدف خود استفاده کنند.

فیاض در گفتگو با ایرنا با ارائه تبیینی جامعه شناسانه گفت: البته دولت هم در جهت معرفی برنامه های فرهنگی خود به نحو مطلوبی عمل نکرده است و همین امر به بد خواهان این اجازه را می دهد تا با دروغ دولت را فاقد برنامه فرهنگی مشخص بدانند و هر برنامه ای را تفسیر به رای کنند.

وی با اشاره به رسالت اصلی حوزه های علمیه ادامه داد: جامعه از علمای بزرگوار انتظار دارد تا معیارهای اصلی حجاب را نشان دهند و آقایان به جامعه بگویند کدام پوشش مد نظر اسلام است.

فیاض درهمین زمینه ادامه داد: اگر آقایان بتوانند مرزهای حقیقی حجاب و بی حجابی را نشان دهند آنگاه می توانیم دراین حوزه به یک ملاک معلوم برسیم. جای خالی افرادی مثل شهید مطهری در جامعه ما بشدت احساس می شود تا با تلاش روشن گرانه خود ملاک های اصلی را در مقوله حجاب نشان دهند.

وی افزود: البته اینکه عده ای تلاش کنند از هر نقطه ای دولت را به چالش بکشند در جوامع دمکرات طبیعی است اما حجاب یک مقوله دینی است و نباید با آن برخوردی صرفا سیاسی شود.

وی ادامه داد: به نظر من برخورد پلیسی با مقوله حجاب به هیچ وجه درست نیست چرا که مسوولیت قوای قهریه مقابله با “افساد” است. من به جرات می گویم خیلی از مصادیق بی حجابی در نزد افراد مدعی به هیچ وجه مصداق افساد نیستند.

وی ادامه داد: من در دانشگاه و محافل علمی که حضور دارم با یک اصل مواجه می شوم و آن هم خود نمایی بعضی از بانوان و آقایان است نه با هدف افساد، بلکه اکثر این افراد در پی یافتن همسر دست به آرایش می زنند.

فیاض با بیان دلایل خودنمایی بانوان و آقایان ادامه داد: اگر شما به این افراد لقب فاسد را بدهید با برخورد تند آنها مواجه می شوید چرا که اکثر این افراد انسان های موجه و حتی به نظر خود با حجاب هستند.

وی ادامه داد: من نمی دانم که بعضی افراد با چه نیتی دوست دارند این طبقه را در مقابل حاکمیت تعریف کنند و با برخوردهای نابخردانه برخی را در مقابل دولت و نظام قرار دهند. سوال من اینست که این افراد با کدام معیار فاسد خوانده می شوند که باید منتظر برخورد پلیسی با خود باشند.

وی ادامه داد: من بارها اعلام کردم؛ اگر مسئولین موانع ازدواج را که مهمترین آن مسکن است حل کنند در عمل هیچ کس احتیاج به خودنمایی کاذب پیدا نمی کند.

فیاض در ادامه با بیان مشکلات اصلی جامعه در زمینه اقتصادی گفت: ما امروز با خیل بانوان بی سرپرست، دختران بی همسر و پسران مجرد جویای کار در جامعه مواجه هستیم و زمانی که علت یابی می کنیم به دلیلی به جز مشکلات اقتصادی پیش روی جوانان جهت ازدواج بر نمی خوریم در این وضعیت اگر به درمان علل روی نیاوریم و تنها به خود پدیده بد حجابی بپردازیم به جز کار غیر عقلانی فعل دیگری را مرتکب نشدیم.

وی در پایان گفت: اگر دولت سیاست خود را بر ساخت واحدهای مسکونی با متراژ پایین، مثلا ده متری برای جوانان قرار دهد مطمئن باشید خیلی از مشکلات جنسی جامعه در تمام سطوح حل می شود چراکه جوان با ازدواج سالم و سر وقت دیگر دلیلی برای انحراف اخلاقی نخواهد داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.