جمعه ۲۵ شهریور ۹۰ | ۲۰:۰۰
خونی تازه در رگهای بهارعربی

اردن آتش زیر خاکستر

فراخوان احزاب اردني براي تظاهرات روز جمعه و درخواست تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در این کشور، خوني تازه در رگ های ” بهار انقلاب هاي عربي” جاری خواهد ساخت.


” عريب الرنتاوي ” مدير مرکز مطالعات سياسي اردن روز پنج شنبه در گفت وگو با شبکه خبري العالم اظهار داشت : بخش گسترده اي از جامعه اردن، مخالف توافقنامه صلح ميان اسراييل و اردن (وادی عربه)است و اين نخستين بار نيست که به منظور مطالبه قطع روابط با اسراييل در اردن تظاهرات برگزار مي شود.

وی افزود : مردم اردن در سال هاي گذشته بارها در مقابل سفارت اسراييل در امان تظاهرات کرده اند و اخراج سفير اسراييل و بستن سفارت اين رژيم را خواستار شده اند.

الرنتاوی افزود : بهار انقلاب هاي عربي، به اين درخواست رنگ تازه اي بخشيد به طوري که اينک طيف فراگيري از جامعه اردني با يک شعار واحد که متضمن مخالفت با سازش اسراييل و اردن است، به اجماع رسيده اند.

مدير مرکز مطالعات سياسي اردن با بيان اينکه پيش بيني تحولات روز جمعه و تظاهرات ضد اسراييلي مردم اردن، غيرممکن است؛ خاطر نشان کرد : مردم تعيين خواهند کرد که سرنوشت اين اعتراضات به چه نتيجه اي منجر خواهد شد و نوع برخورد نيروهاي امنيتي رويکرد حوادث را مشخص خواهد کرد.

عريب الرنتاوي با تاکيد بر اینکه تظاهرات روز جمعه يکي از مهم ترين موقعيت هاي تاريخي اردن از هشت ماه گذشته تاکنون به شمار مي رود، افزود : گمان ما بر اين است که تلاش دولت براي جلوگيري از ورود تظاهرکنندگان به سفارت اسراييل، پيامدهاي مهمي را در پی خواهد داشت.

**اردن آتشی زیر خاکستر

” شاکر الجوهري ” رييس جمعيت مطبوعات الکترونيکي اردن نيز در گفت وگو با شبکه العالم با تاکيد بر اینکه تحولات در اردن به مرحله جوشش رسیده است، تاکيد کرد : آتش زير خاکستر در اردن بسيار مستعد شعله ور شدن شده است؛ بنابراين هرگونه تعامل با اوضاع بايد با نرمخويي و در چارچوب هاي تعريف شده باشد.

وي افزود : نيروهاي امنيتي اجازه نخواهند داد تظاهر کنندگان وارد سفارت اسراييل شوند؛ اما مشخص نيست درگيري احتمالي تظاهر کنندگان با نيروهاي امنيتي بر سر ورود به سفارت چه پيامدهايي خواهد داشت.

الجوهري با تاکيد بر اينکه تعطیلی سفارت اسراييل در امان به خواسته برگشت ناپذير مردم اردن تبديل شده است، تاکيد کرد : همه اشتباهات سياسي که قرار است تحت عنوان اصلاحات سياسي در اردن اصلاح شوند ، نتيجه معاهده صلح اردن و اسراييل است و بزرگ ترين عامل اختلال در روابط دولت و ملت اردن همين است.

وي سپس با بيان اينکه نظام حاکم خواهان صلح با اسراييل و مردم مخالف آن هستند ، خاطرنشان کرد : نظام حاکم براي اينکه اين اختلاف ديده نشود ، سطح آزادي هاي عمومي را بشدت پايين آورد؛ اما اينک اوضاع در اردن به مرحله اي تعيين کننده رسيده است و سرنوشت اين مساله در ميدان تعيين خواهد شد.

رييس جمعيت مطبوعات الکترونيک اردن سپس فراخواني سفير اردن از تل آويو را خواستار شد و گفت : اسراييل کاملا درک مي کند که روابطش با جهان عرب در حال حاضر در بدترين شرايط از زمان امضاي توافقنامه کمپ ديويد تاکنون است و ديگر هيچ جا به جز امان سفير ندارد.

الجوهري در پايان ادامه داد : سفارت اسراييل در قاهره بسته شده و فعاليت دفاتر نمايندگي اسراييل در بسياري از کشورهاي عربي متوقف شده است و ديگر فقط در امان سفارت دارند؛ بنابراين ما از دولت مي خواهيم براي خودداري از قرار گرفتن در برابر مردم ، تدابيري آرام کننده اتخاذ کند.

این در حالی است که سفیر رژیم صهیونیستی و دیگر دیپلمات های این رژیم از ترس تظاهرات گسترده مردم اردن از این کشورگریخته اند و سفارت این رژیم در امان نیز از روز چهارشنبه تعطیل شده است.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: