یکشنبه 18 سپتامبر 11 | 09:16

مردم كويت در تظاهراتی بزرگ خواستار بركناری نخست‌وزير شدند

مردم کویت در تظاهراتی خواستار اصلاحات سیاسی، برکناری نخست وزیر و انحلال پارلمان و انتخاب نخست وزیری شدند که به خاندان حاکم وابسته نباشد.


همزمان با مردم یمن و بحرین، صدها کویتی عصر روز جمعه طبق وعده قبلی علیه سیاست‌های دولت این کشور تظاهرات کردند.

پایگاه خبری «الان» کویت اعلام کرد که صدها کویتی در حالی که در حلقه امنیتی نیروی امنیتی کویت بودند، شعار «نه سنی نه شیعه، فقط وحدت ملی» سر دادند.

خبرگزاری فرانسه نیز نوشت که «صدها کویتی روز جمعه در تظاهراتی خواستار اصلاحات سیاسی و دولتی منتخب شدند».

بنا بر این گزارش، این تظاهرات بنا بر دعوت و فراخوان جمعینی به نام 16 سپتامبر برگزار شد که پس از انتشار با استقبال گروه‌ها و قشرهای مختلف سیاسی (معارض) و مردمی رو به رو شد.

معترضان کویتی این روز را «روز ملت» نامیدند و اعلام کردند که «مردم خواستار برکناری نخست وزیر [شیخ ناصر محمد الاحمد الصباح] هستند».

در حالی که جوانان بر اصلاحات ریشه‌ای در این کشور و انحلال پارلمان و دولت کنونی تاکید کردند، در ادامه تظاهرات فساد را در همه سطوح حاکمیتی کویت محکوم کردند.

همزمان با این تظاهرات، (به گزارش روزنامه السیاسه کویت) شماری از نمایندگان پارلمان کویت در درگیری لفظی مفاسد یکدیگر را بر ملا و حساب‌های بانکی تا حد 350 میلیون‌ دلار و مالکیت آپارتمان‌ها در لندن، عراق و مصر و در اختیار داشتن همسران متعدد صیغه‌ای را برای هم فاش کردند.

کویت تاکنون از تظاهرات مردمی گسترده در امان مانده بود ولی جوانان این کشور سرانجام روز گذشته بزرگ‌ترین تظاهرات ماه‌های اخیر را برگزار کردند.
وقد تجنبت الکویت حتى الان عدوى الثورات العربیة لکن شبانا کویتیین تظاهروا فی حزیران/یونیو للمطالبة باستقالة رئیس الوزراء، آخذین علیه سوء ادارته للشؤون العامة.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: