جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۲۷ شهریور ۹۰ | ۰۹:۲۵

اصلاحات سياسی تنها راه نجات عربستان است

فعالان در عربستان سعودي خواستار ايجاد جنبش اصلاح سياسي شده‌اند تا از بروز بحران جدي در داخل کشور ممانعت به عمل بياورند.


حزب ملت مسلمان در عربستان اعلام کرد، دستگيري‌هاي غيرقانوني، نقض گسترده حقوق بشر و صرف سرمايه‌هاي عمومي براي معاملات مشکوک نظامي برخي از عواملي هستند که عربستان را به سوي بحران پيش مي‌برد.

حزب ملت مسلمان معتقد است اصلاحات سياسي، اقتصادي و اجتماعي براي تغيير وضعيت موجود در کشور ضروري است.

همزمان دکتر محمد سعيد طيب، از فعالان سياسي عربستان، ادعاي اخير پادشاه عربستان را مبني بر ارائه طرح اصلاحات سياسي در کشورهاي حوزه خليج فارس رد کرد و آن را سرپوشي براي آرام کردن موج نارضايتي‌ها در عربستان خواند؛ چرا که در اين کشور پادشاهي تاکنون هيچ مقام رسمي از طرح اصلاحات سياسي سخن به ميان نياورده بود.

دکتر محمدسعيد طيب در ادامه هشدار داد، اگر مسئولان عربستاني مي‌خواهند از قيام عمومي مردم، مانند آن‎چه در ساير کشورهاي عربي نظير بحرين رخ داده است در امان باشند، بايد قدم‌هاي جدي براي انجام اصلاحات سياسي بردارند که در گذشته قول آن را داده بودند.

حکومت عربستان سعودي سال‌هاي طولاني است که به عنوان سرکوب‌کننده‌ترين حکومت جهاني شناخته مي‌شود و اين در حالي است که از سوي امريکا و ساير کشورهاي غربي که ادعاي حمايت از آزادي و دموکراسي را دارند، حمايت مي‌شود.

بسياري از گروه‌ها و افراد حامي حقوق بشر در دنيا از جمله ديدبان حقوق بشر و سازمان عفو بين‌الملل بارها حکومت عربستان را به خاطر نقض آشکار حقوق بشر محکوم کرده‌اند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: