سه‌شنبه 25 می 10 | 10:24

نگاهی به بازخوردهای بیانیه تهران

اما ناراحتی و ناامیدی ایالات متحده از اقدامات ترکیه به حدی بود که به گفته مقامات ترک و آمریکایی، باراک اوباما روز چهارشنبه گذشته بیش از یک ساعت بطور تلفنی با رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه صحبت کرده و به وی توضیح داده که اقدام ترکیه در تناقض با تلاش‌های آمریکا برای منزوی‌سازی جمهوری اسلامی ایران بوده است.


تریبون مستضعفین

بشار اسد در دیدار با کوشنر:
بیانیه تهران درس خوبی به کشورهای غربی داده است

بشار اسد رییس‌جمهوری سوریه در دیدار روز یکشنبه خود با برنارد کوشنر وزیر امورخارجه فرانسه در دمشق تاکید کرد که بیانیه تهران درس خوبی از سوی کشورهای در حال توسعه به کشورهای غربی داده است.

بنابر این گزارش،‌ رییس‌جمهوری سوریه که کشورش طی 30 سال گذشته شریک راهبردی ایران محسوب می‌شود، افزود: بیانیه تهران نشان داد که چنانچه ایران مورد تهدید قرار نگیرد، گام‌های مثبتی برمی‌دارد.

برنارد کوشنر وزیر امورخارجه فرانسه در پایان دیدار خود از سوریه، برای دیدار با مقامات لبنان، به این کشور سفر کرد.

واشنگتن‌پست: ترکیه در بیانیه تهران آمریکا را به سخره گرفت

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی اختلاف آمریکا و ترکیه در مسئله هسته‌ای ایران را عامل افزایش‌ تنش‌ها در روابط این دو کشور دانست.

بر اساس این گزارش، باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا سال گذشته تاکید کرده بود که ایالات متحده و ترکیه می‌باید “با یکدیگر همکاری کنند تا بر چالش‌های کنونی غلبه نمایند”. این در حالی است که طی ماه اخیر این دو کشور همکاری‌های چندانی نداشتند.

ترکیه می‌خواهد در سیاست خارجه، مستقل از آمریکا عمل کند

گزارش واشنگتن‌پست می‌افزاید: میانجیگری ترکیه در توافق ایران برای تبادل اورانیوم کمتر غنی شده این کشور، تلاش‌های دولت اوباما برای دستیابی به اجماع در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را با تهدید مواجه کرده است.

این گزارش حاکیست، تیرگی روابط میان ترکیه و آمریکا و کشمکش‌ها بر سر مسئله هسته‌ای ایران پس از آن پدیدار شد که در اوایل سال جاری میلادی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا کشتار ارمنی‌ها توسط امپراطوری عثمانی در سال 1915 را یک “نسل‌کشی” خواند. در پاسخ به این اقدام، ترکیه سفیر خود را از واشنگتن فرا خواند و در نتیجه این اقدام نیز باراک اوباما با عقب‌نشینی از مواضع خود، طی اظهاراتش در ماه قبل از به کار بردن واژه “نسل‌کشی” در رابطه با کشتار ارمنی‌ها خودداری کرد.

در همین رابطه، “گاخان باسیک” کارشناس ترک مسائل بین‌الملل با اشاره به تفاوت دیدگاه‌های ترکیه و آمریکا در چگونگی مواجه با مسئله ایران، می‌گوید: سران ترکیه می‌خواهند تا بیش از پیش در سیاست‌های خارجی خود، مستقل از آمریکا عمل کنند.

ترکیه آمریکا را به سخره گرفته است

گزارش واشنگتن‌پست می‌افزاید: یک روز پس از آنکه ترکیه، برزیل و ایران بیانیه مشترک خود را اعلام کردند، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از توافق با اعضای دائم شورای امنیت برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر داد. که این اقدام شتابزده آمریکا در واقع نشانه‌ای از خشم و ناراحتی این کشور از ترکیه بود.

اما ناراحتی و ناامیدی ایالات متحده از اقدامات ترکیه به حدی بود که به گفته مقامات ترک و آمریکایی، باراک اوباما روز چهارشنبه گذشته بیش از یک ساعت بطور تلفنی با رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه صحبت کرده و به وی توضیح داده که اقدام ترکیه در تناقض با تلاش‌های آمریکا برای منزوی‌سازی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

گزارش واشنگتن‌پست در انتها با بیان این مطلب که ترک‌ها ایالات متحده را به سخره گرفته‌اند، می‌نویسد: حقیقت این است که ترکیه در حال کاهش روابط خود با آمریکا است.

بان‌کی‌مون:
بیانیه تهران یک اقدام بزرگ برای هموار کردن راه مذاکره است

بان کی مون دوشنبه شب به وقت نیویورک در جمع خبرنگاران اعلام کرد که پیشنهاد مبادله سوخت هسته‌ای از سوی ایران، یک اقدام بزرگ برای اعتمادسازی و هموار کردن راه مذاکره است.
بنا بر این گزارش، دبیرکل سازمان ملل ضمن اشاره به نامه روز دوشنبه تهران به آژانس در مورد بیانیه مشترک ایران، برزیل و ترکیه گفت: اگر پیشنهاد ایران پذیرفته شود و به اجرا در آید، می‌تواند به ‌صورت یک اقدام اعتمادساز و مهم عمل کند و راه حل مسالمت‌آمیزی از طریق مذاکره در خصوص موضوع هسته‌ای ایران گشوده شود.
خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود افزود: پیشنهاد ایران برای اجرایی شدن، باید به تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد برسد.

مکزیک: موضوع هسته‌ای ایران باید با گفتگو و در چارچوب آژانس حل شود

“پرتریسیا اسپینوسا” وزیر امور خارجه مکزیک در دیدار دوشنبه شب با منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بیانیه سه جانبه تهران در خصوص مبادله سوخت هسته‌ای را گامی مهم و ارزشمند دانست.

متکی: وظیفه اعضای غیردائم شورای امنیت مهم است

متکی با تاکید به اهمیت رایزنی دو کشور پیرامون روابط منطقه‌ای و بین‌المللی، مسئولیت مکزیک را به عنوان یک عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل، مهم توصیف کرد.

وزیر خارجه مکزیک: همواره مستقل عمل کردیم

وزیر امور خارجه مکزیک نیز با تاکید بر اینکه کشورش همواره در سیاست خارجی از سیاستهای مستقل پیروی می‌کند، مواضع مکزیک در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و مخالفت با حمله به عراق را به‌عنوان مصادیقی از این رویکرد برشمرد.

پاتریسیا اسپینوسا بیانیه سه‌جانبه تهران در خصوص مبادله سوخت را گامی بسیار مهم و ارزشمند دانست و با تاکید به اینکه این بیانیه باید مورد توجه قرار گیرد، بر ضرورت استفاده از راه‌های دیپلماتیک و گفتگو در خصوص مساله هسته‌ای در چارچوب آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تصریح کرد.
وی همچنین بر علاقه‌مندی مکزیک برای استمرار و افزایش رایزنی‌های بین دو کشور تاکید کرد و خواستار اطلاعات بیشتری از جزئیات بیانیه تهران شد.

اردوغان در تماس تلفنی با سارکوزی:
ترکیه از فرانسه انتظار حمایت از بیانیه تهران را دارد

دفتر ریاست جمهوری فرانسه دوشنبه شب با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نیکلا سارکوزی، ابتکار ایران در انتقال 1200 کیلوگرم اورانیوم ضعیف را برای غنی‌سازی به خاک ترکیه، یک حرکت سازنده خواند.

در اطلاعیه کاخ الیزه همچنین تاکید شده است که سارکوزی همچنین از تلاش‌های لولا داسیلوا در تحقق این بیانیه قدردانی کرد.

در همین حال، خبرگزاری ایرنا نیز دوشنبه شب گزارش داد که رییس‌جمهور فرانسه در یک تماس تلفنی، به رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفته است: بیانیه تهران گام بسیار مهمی است و جامعه بین‌المللی باید از شما تقدیر کند.

بنابر این گزارش، نخست‌وزیر ترکیه نیز در این تماس تلفنی، در ارتباط با بیانیه تهران و ارسال نامه ایران به آژانس با رییس‌جمهور فرانسه به‌عنوان عضو دائم شورای امنیت و گروه وین گفتگو کرده است.

اردوغان در این تماس تلفنی گفت: ترکیه انتظار دارد فرانسه به عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل و عضو گروه وین، از اجرایی شدن توافقات حاصل شده در بیانیه تهران حمایت کند.

به نقل از شبکه ایران

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.