یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۳۰ شهریور ۹۰ | ۲۲:۴۰

صدها هزار عربستانی خواستار تغيير هستند

علي الاحمد، رئيس مؤسسه امور خليج فارس در گفت‌وگو با شبکه پرس تي‌وي گفت، شمار فعالاني که خواهان تغيير حکومت آل سعود هستند، ده برابر تعداد زندانياني است که در اسارت اين رژيم به سر مي­برند.


بيش از 30 هزار فعال سياسي صرفا به دليل ابراز عقيده، در زندان­هاي کشور پادشاهي عربستان سعودي به سرمي‌برند.

الاحمد رسيدن بهار عربي به عربستان سعودي را زمان‌بر دانست و گفت که براي ديکتاتوري‌ها مقاومت در برابر مردم اگر غيرممکن نباشد، اما واقعا دشوار است.

وي با اشاره به حمايت و سکوت غرب و امريکا در قبال اقدامات رژيم آل سعود در عربستان گفت: “واکنشي قابل توجه به اقدامات سعودي‌ها وجود ندارد. به عنوان مثال در انتخابات شهرداري سعودي، زنان نمي­توانند شرکت کنند. در زمان آپارتايد وقتي اين اتفاق افتاد در عناوين خبري جهان به عنوان بحراني بزرگ مطرح شد، حال آن که هم اکنون نيز زنان سعودي از حق شرکت در انتخابات محروم هستند، اما جامعه بين‌المللي و کشورهاي برجسته مدعي دموکراسي چيزي در اين باره نمي‌گويند. آنها پادشاهي سعودي و سياست‌هايش را تحسين مي‌کنند.”

به گفته فعالان عربستان سعودي، رياض تعداد زيادي از متفکران سياسي را بدون محاکمه و يا اين که اتهامي عليه آن?ها ثابت شده باشد و صرفا به دليل آن که مظنون بوده‌اند، زنداني کرده ‌است.

گفته مي شود، تعدادي از اين زندانيان، قرار است بدون محاکمه بيش از 16 سال زنداني باشند.

تلاش براي تحريک افکار عمومي عليه نظام پادشاهي و همکاري با عوامل خارجي از جمله اتهاماتي هستند که عليه ناراضيان سياسي در عربستان سعودي، مطرح مي‌شود.

خانواده‌هاي زندانيان سياسي بارها از رژيم پادشاهي خواسته‌ا‌ند، دست‌کم محاکمه­اي عادلانه‌ براي بستگانشان برگزار شود، اما به درخواست آن‌ها توجهي نشده است.

فعالان سعودي در ماه‌هاي گذشته با برگزاري اعتراضات ضد دولتي در استان الشرقيه، اصلاحات و آزادي فوري زندانيان سياسي را خواستار شده‌اند.

اين در حالي است که مبارزات آن‌ها براي اصلاحات در زمينه حقوق بشر، آزادي بيان و اصلاحات سياسي پيامد غيرمنتظره تشديد قانون ضد ترور را به همراه داشته است.
اين قانون به قدرت?هاي مافوق در وزارت کشور اجازه مي‌دهد مظنونان را تا بيش از 120 روز که البته تا زمان نامشخصي نيز قابل تمديد هست، در سلول‌هاي انفرادي زنداني کنند.

مطابق با اين قانون، هر اقدامي که اتحاد ملي را به مخاطره افکند، جرايم تروريستي تلقي مي‌شود و اين تعريف مبهم مي‌تواند اعتراضات آرام را نيز در اين دسته بندي جاي دهد .

ديده بان حقوق بشر اعلام کرده ‌است نيروهاي عربستان سعودي در راستاي سرکوب اعتراضات ضد رژيم از فوريه تا کنون بيش از 160 ناراضي سياسي را بازداشت کرده‌اند.

به گزارش جامعه اول حقوق بشر عربستان، بازداشت‌شدگان در اين کشور از نظر فيزيکي و رواني، مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: