شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۳۰ شهریور ۹۰ | ۲۱:۰۹

نژادپرستی در آمریکا هنوز کاملا زنده است

“مورگان فریمن” بازیگر و کارگردان مشهور آمریکایی در اظهاراتی از زنده بودن نژادپرستی و تبعیض نژادی در آمریکا خبر داد.


“مورگان فریمن” بازیگر و کارگردان صاحب ‌نام آمریکایی که از مدت‌های طولانی در حال مبارزه با تبعیض افراطی است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه در اظهاراتی اعلام کرد: «نژادپرستی در آمریکا هنوز به خوبی زنده و پویا است اما من اطمینان دارم که با گذر زمان ریشه‌کن کردن آن امکان‌پذیر است.»

وی که در فیلم “شکست ناپذیر” (Invictus) به کارگردانی “کلینت ایستوود” نقش “نلسون ماندلا” فعال برجسته مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی را بازی کرد، افزود: «نژادپرستی هنوز در آمریکا به خوبی زنده است و این تنها مختص جنوب شرق آمریکا نیست.»

بنا بر اعلام مدیر جامعه فیلمبرداران سینمای آمریکا، همکاری مورگان فریمن در پروژه‌هایی با موضوع برده‌داری، نژاد پرستی و فهرست سیاه هالیوود، بازتاب تمایل او به تغییر جهان با هنر سینماست.

طبق اطلاعات موجود، فریمن معتقد است که تنها راه پایان دادن به تبعیض نژادی، صحبت نکردن درباره آن است.

مورگان فریمن بازیگر و کارگردان آمریکایی صاحب جایزه اسکار است که از حامیان پیشنهاد شکست خورده تغییر پرچم ایالت می‌سی‌سی‌پی محسوب می‌شود؛ پرچمی که در برگیرنده نبرد متفقین است.

نژادپرستی در ایالات متحده آمریکا با تاریخ این کشور از بدو تأسیس و برده‌داری و حتی قبل از تأسیس و زمان مستعمره بودن گره خورده است به طوری که “جورج بوش” رئیس‌جمهور سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود می‌نویسد “برده‌داری در آمریکا بزرگترین جنایت تاریخ بشریت است”.

بیشترین تأثیر نژادپرستی در آمریکا روی سیاه پوستان، سرخ‌پوستان، افراد لاتین‌تبار و مکزیکی‌ها، آسیایی‌ها، یهودیان و آمریکایی‌های ایتالیایی‌تبار بوده است.

عمده‌ترین ساختارهای نژادپرستانه در آمریکا شامل برده‌داری، جداسازی نژادی، مدارس جداگانه برای سرخ‌پوستان و اردوگاه‌های بزرگ بازداشت پناهجویان خارجی بوده است.

همچنین تمایلات و رفتارهای نژادپرستانه حتی در زمان کنونی در تعداد بسیار زیادی از آمریکائیان وجود دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: