چهارشنبه 26 می 10 | 12:23

نشد شمال شهر تهران را به عنوان جنبش ملت جا بزنیم

حسین قاضیان همکار عباس عبدی در موسسه افکارسنجی «آینده»، به سایت جرس گفت: جنبش سبز از گستردگی افقی و عمودی لازم برخوردار نیست. از نظر افقی به مناطق مهم کشور سرایت نکرد. این را مقایسه کنید با جنبش اعتراضی مردم که منجر به سرنگونی رژیم پیشین شد و دورترین نقاط کشور را هم در برگرفته بود. تازه در آن زمان سطح ارتباطات اجتماعی در مقایسه با روزگار ما بسیار نازل تر بود.


یکی از پژوهشگران مرتبط با حزب مشارکت و روزنامه های زنجیره ای، مدعیان فتنه سبز را دچار توهم و آرزو اندیشی توصیف کرد.

حسین قاضیان همکار عباس عبدی در موسسه افکارسنجی «آینده»، به سایت جرس گفت: جنبش سبز از گستردگی افقی و عمودی لازم برخوردار نیست. از نظر افقی به مناطق مهم کشور سرایت نکرد. این را مقایسه کنید با جنبش اعتراضی مردم که منجر به سرنگونی رژیم پیشین شد و دورترین نقاط کشور را هم در برگرفته بود. تازه در آن زمان سطح ارتباطات اجتماعی در مقایسه با روزگار ما بسیار نازل تر بود. از نظر عمودی هم این جنبش نتوانست طبقات مفروض اقتصادی را قاچ دهد در نتیجه مثلاً در تهران از نظر اجتماعی تا حد زیادی به مردم شمال خیابان انقلاب محدود ماند و در سطح کشور نیز مناطق محروم به ویژه مناطق حاشیه ای را که از قابلیت دو چندانی برخوردار بودند، متأثر نکرد.

این عنصر افراطی سپس به نشاندن آرزو جای واقعیت پرداخت و گفت: مدعای دوم این است که نمایش اجتماعی این موج چشمگیرتر از اندازه های عینی اش جلوه کرد. یعنی اگر بپذیریم که این جنبش از گستردگی افقی و عمودی لازم برخوردار نبوده، آن وقت این سوال پیش می آید که چرا اغلب به شدت باور شده است که گویا «مردم ایران علیه رژیم- آن هم به صورت یک پارچه و نه یه ذره کمتر- به پا خاسته اند». این موضوع البته بیشتر در بین ایرانیان خارج از کشور، در مقام ناظر شایع تر است تا در میان عاملان و بازیگران خود جنبش در داخل، مگر در ذهن کسانی که هنوز در دوره «جنگ ممسنی» به سر می برند.

قاضیان درباره این ادعای جرس که فعالان جنبش سبز دچار سرخوردگی نشده اند گفت: من واقعاً مطمئن نیستم چنین سرخوردگی ای رخ نداده باشد. این ادعا بیشتر به یک آرزو نزدیک است تا واقعیت.

به گزارش کیهان، وی با اذعان به پمپاژ تقلب و هیجان منفی به افکارعمومی در زمان برگزاری انتخابات نوشت: از نحوه حضور مخالفان در خیابان قبل از انتخابات به نظر می آمد که آنها هر نتیجه ای غیر از پیروزی نامزدهای خود را باور و تحمل نخواهند کرد. من در همان روز جمعه انتخابات، 3 پست پی در پی در وبلاگم منتشر و در یکی از آنها اشاره کردم که با وضعیت فعلی هر نتیجه ای که برای این انتخابات اعلام شود با اعتراض و عدم پذیرش روبرو خواهد شد!

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.