جمعه ۰۱ مهر ۹۰ | ۱۹:۲۴

خشم مردم فلسطين از سخنان اوباما

مردم فلسطين پس از حمايت باراک اوباما رئيس جمهور امريکا از رژيم اسرائيل در مجمع عمومي سازمان ملل، مقابل دفتر اين سازمان در شمال نوار غزه تظاهرات کرده‌اند.


معترضان خشمگين با سردادن شعار و حمل پلاکارد در شهر غزه، از سياست‌هاي دوگانه واشنگتن در خاورميانه و تلاش براي محروم کردن فلسطينيان از آزادي انتقاد کردند.

معترضان همچنين از طرح پيشنهادي تشکيلات خودگردان فلسطين براي به رسميت شناختن کشور مستقل فلسطيني در روز جمعه (اول مهر) در سازمان ملل حمايت کردند.

اين درحالي است که اوباما روز چهارشنبه (30 شهريور) در سخنراني خود در شصت و ششمين نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک بار ديگر تاکيد کرد با طرح فلسطينيان براي عضويت در سازمان ملل مخالف است و مدعي شد که اسرائيل از سوي همسايگان متخاصم محاصره شده است.

اوباما گفت: “صلح از طريق صدور بيانيه و قطع‌نامه در سازمان ملل به دست نمي‌آيد، اگر به اين سادگي صلح حاصل مي‌شد، تاکنون اين مسأله تحقق يافته بود.”

وي با حمايت از طرح صلح دو کشوري و زير سؤال بردن حق مردم فلسطين در برابر سرزمين‌هاي اشغال شده، گفت: “در نهايت، اين اسرائيلي‌ها و فلسطينيان هستند که بايد در کنار هم زندگي کنند.”

اوباما پس از سخنراني در مجمع عمومي سازمان ملل در ديدار با محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين تاکيد کرد واشنگتن پيشنهاد تشکيل کشور مستقل فلسطيني را وتو خواهد کرد.

وليد عواد يکي از مقامات جنبش خلق در غزه در گفت‌وگو با پرس تي‌وي گفت: “سخنان اوباما تحريک کننده بود. واکنش ما به وي اين است که ما به مبارزه از طريق مقاومت مردمي ادامه خواهيم داد. ما از رهبران‌مان مي‌خواهيم که در برابر فشارهاي امريکا و اسرائيل تسليم نشوند.”

عمل حمد يکي از مقامات جنبش فتح فلسطين در کرانه باختري نيز گفت: “ما با عباس هستيم. حق داريم که کشوري مستقل داشته باشيم و اين کشور از سوي سازمان ملل به رسميت شناخته شود. ما به مواضع جانب‌دارانه سازمان ملل در حمايت از اسرائيل عادت کرده‌ايم.”

مصطفي عابد الاتي از فعالان حقوق بشر گفت: “ما از سخنراني اوباما کاملا نااميد شديم. امريکا و اسرائيل به خاطر سياست‌هاي تجاوزکارانه خود، به منفورترين کشورها تبديل شده‌اند. 18 سال مذاکرات صلح به اشغال‌گري اسرائيل پايان نداده است.”

بر اساس اين گزارش، اوباما همچنين از آغاز مجدد مذاکرات ميان تشکيلات خودگردان و تل آويو حمايت کرده و گفته است: “در نهايت اين اسرائيلي‌ها و فلسطيني‌ها هستند، نه ما، که بايد درباره اين مسئله به توافق برسند.”

الاتي خاطر نشان کرد: “دموکراسي امريکايي، دروغي بزرگ است.”

در شهر رام الله در کرانه باختري هزاران فلسطيني تظاهراتي عليه واشنگتن و تل آويو برگزار کردند. معترضان فرياد مي‌زدند: “جاي شرمساري است که امريکا از اشغال‌گري حمايت مي‌کند.”

در شهر نابلس در شمال کرانه باختري نيز صدها معلم تظاهرات کردند. معترضان پارچه­نوشته­هايي حمل مي‌کردند که روي آن نوشته شده بود “امريکا شريک اسرائيل در اشغال‌گري و تروريسم است” ، “اوباما مي‌خواهد با خون فلسطينيان، راي بخرد” و “شرم بر آن‌هايي که وانمود به دموکراتيک بودن مي‌کنند.”

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: