یکشنبه ۰۳ مهر ۹۰ | ۱۸:۲۶

سران امريکای لاتين خواستار لغو حق وتو

کشورهاي امريکاي لاتين خواستار لغو حق وتو براي 5 عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل شده‌اند.


در شصت و ششمين نشست مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک، رهبران کشورهاي امريکاي لاتين درباره تغييرات عمده در شوراي امنيت سازمان ملل به سوء استفاده اعضاي شوراي امنيت از حق وتوي خود در جلوگيري از تصويب هرگونه قطعنامه مغاير با منافعشان، اشاره کردند و لغو آن را خواستار شدند.

امريکا، انگليس، فرانسه، روسيه و چين که همگي از قدرت‌هاي اتمي هستند، پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل به شمار مي‌آيند.

به گفته ناظران بين‌المللي، از مناطق مهم جعرافيايي و سازمان­هاي نژادي نظير منطقه امريکاي لاتين، آفريقا و جهان اسلام هيچ نماينده‌اي در 5 عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل ديده نمي‌شود.

شوراي امنيت سازمان ملل 10 عضو غيردائم از مناطق مختلف جهان دارد که با راي مجمع عمومي براي دوره‌اي دو ساله انتخاب مي‌شوند.

ديلما روسوف رئيس جمهور برزيل در سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل گفت: “شوراي امنيت با کمبود نمايندگي روبروست و همين مسأله اعتبار آن را زير سؤال مي‌برد؛ جهان نيازمند شورايي با اعضاي جديد است، برزيل براي قبول مسئوليت به عنوان عضو دائم آماده است.”

کريستينا فرناندز کرشنر رئيس جمهور آرژانتين نيز خواستار لغو عضويت دائم و حق وتوي اين کشورها شد و آن را مانع روند برقراري ثبات در جهان دانست.

اگر يکي از اعضاي دائم شوراي امنيت سازمان ملل قطع‌نامه‌اي را وتو کند، اين قطعنامه رد مي‌شود، حتي اگر 14 عضو ديگر اين شورا به آن راي مثبت داده باشند.

دخالت‌هاي يک جانبه اخير سازمان ملل در ليبي، سران کشورهاي امريکاي لاتين را بر آن داشته تا خواستار تغيير قوانين سازمان ملل با توجه به چند جانبه گرايي، حقوق بشر و احترام به حاکميت کشورها شوند.

در ميان 5 عضو دائم شوراي امنيت، امريکا بيش از ديگران از حق وتوي خود استفاده مي‌کند و اغلب قطع‌نامه‌هايي را که در محکوميت جنايات جنگي و نقض حقوق بشر عليه رژيم اسرائيل صادر مي‌شوند، وتو مي‌کند. از سال 1972 تاکنون، امريکا بيش از 40 قطع‌نامه شوراي امنيت را که عليه رژيم اسرائيل بوده، وتو کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: