یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۰۷ مهر ۹۰ | ۱۳:۵۳

دهمين روز تظاهرات اشغال وال استريت

با وجود فضاي به شدت پليسي در وال استريت نيويورک، تظاهرات اعتراضي نسبت به سيستم اقتصادي امريکا و عملکرد صاحبان ثروت وارد دهمين روز خود شده است.


بر پايه اين گزارش، روز سه­‌شنبه تظاهرکنندگان بر آن­چه حرص و آز موسسات مالي و تاثيرات مخرب مراکز اقتصادي امريکا بر وضعيت کنوني اين کشور مي‌دانستند، تاکيد کردند.

جمعيت خشمگين که در منطقه اقتصادي منهتن نيويورک تجمع کرده بودند ضمن محکوم کردن سياست‌­هاي اقتصادي امريکا و تزريق مالي وال استريت براي نجات بانک‌ها از ورشکستگي، انعکاس خواسته‌هاي خود را خواستار شدند.

فعالان ضد صنوف سرمايه‌داري همچنين در اين تجمع اعتراضي که به “اشغال وال استريت” موسوم است، هر روزه به سوي ساختمان بورس اوراق بهادار نيويورک راهپيمايي کرده‌­اند.

يکي از معترضين شرکت کننده در اين راهپيمايي دراين­ باره به خبرنگار پرس تي‌­وي اظهار داشت: “مايلم قوانيني را که به بانک­‌ها اجازه داده است از روي حرص و آز وام­‌ها پرمخاطره بدهند و هم خود و هم زندگي اجتماعي افراد را به خطر بياندازند ببينم.”

گزارش‌­ها حاکي است، تظاهرکنندگان در فضاي ميان منطقه بسيار ثروتمند وال استريت و بخش­هايي که در اثر بحران مالي با مشکلات پيچيده‌­اي مواجه شده­‌اند تجمع کرده و هدف اصلي خود را وادار کردن رييس جمهور امريکا، باراک اوباما به تشکيل کميته‌­اي براي پايان دادن به تاثير پول­‌هاي سرمايه­ داران بر سياست‌­هاي واشنگتن اعلام کرده‌­اند.

گفته مي‌­شود، به دليل دخالت خشونت­ بار پليس، تا کنون دست‌کم 80 تن بازداشت و ده‌ها معترض ديگر مجروح شده­‌اند؛ با اين حال تظاهرکنندگان اعلام کرده‌­اند، تا تحقق خواسته‌هايشان به تجمعات ادامه خواهند داد.

در روز شنبه در يورش پليس به صف معترضان، نيروهاي امنيتي چندين نفر را بر کف پياده روها محاصره کرده و به آنان اسپري فلفل پاشيده‌­اند.

اين درحالي است که تظاهرکنندگان با ارسال تصاوير و عکس‌­هايي از صحنه‌­هايي که آن را رفتار خشونت ­آميز پليس مي‌­نامند، در تلاشند تا صداي جنبش اعتراضي ضددولتي خود را به گوش همگان برسانند.

فعالان معرض اعلام کرده­‌اند که خشونت پليس عزم آنان را براي رسيدن به اهداف و خواسته‌­هاي خود راسخ ­تر کرده است.

پليس نيويورک نيز براي پيشگيري از تسري اعتراضات به ديگر نقاط شهر برخي خيابان‌ها را مسدود و نيروهاي امنيتي را در سطح شهر مستقر کرده است.

برخي از معترضان ايده اشغال وال استريت را منشا گرفته از اعتراضات ضددولتي ماه‌هاي اخير و “بيداري اسلامي” در خاورميانه دانسته‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: