شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۰۷ مهر ۹۰ | ۱۲:۴۲

تلاش رژیم سعودی برای جلوگیری از رسوایی بزرگ

يک کارشناس سياسي و پژوهشگرعربستاني گفت که اصلاحات اعلام شده از سوی شاه عربستان، اقدامی برای بهبود چهره رژیم سعودی و جلوگیری از یک رسوایی سیاسی بزرگ است.


” حمزه الحسن ” روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه خبري العالم با اشاره به دستورات “عبدالله بن عبدالعزیز” برای فراهم شدن امکان شرکت زنان عربستانی در شوراهای شهر و حق رای به آنان در انتخابات آینده، گفت که این اقدامات برای جلوگیری از یک رسوایی بزرگ است.

این فعال سیاسی عربستانی تصریح کرد:پیش بینی ها تاکید می کند که مشارکت مردم در انتخابات آینده عربستان بسیار کم و در حقیقت این کشور با یک انتخابات از پیش شکست خورده مواجه است.

وی خاطرنشان کرد:شهروندان عربستاني در انتخابات آینده شرکت نخواهند کرد زيرا مردم تحريمي فراگير را ضد اين انتخابات اعمال کرده اند و به همين سبب پادشاه سعودی به دنبال فريب دادن مردم عربستان و  بویژه زنان است.

این کارشناس عربستانی تاکید کرد که مردم این کشور اطمینان دارند، عربستان با حضور آل سعود شاهد اصلاحات واقعی نخواهد بود.

الحسن درباره حقوق زنان در عربستان گفت : رانندگي ساده ترين حق از حقوق زنان است اما جناح تندرو موجود در نظام سعودی درصدد آن بود که به جهان نشان دهد طرح پادشاه براي اصلاحات حتي از سوي بخشی از این نظام پذيرفته شده نيست.

وي افزود : جناح تندرو مذهبي و سياسي نظام سعودی که شاهزاده نايف و شخصيت هاي وهابي و شيوخ سعودي صحنه گردان آن هستند ، درصدد آن بودند که پيامي ضد رويکرد پادشاه سعودی به جهان برسانند به همين دلیل، زني که اقدام به رانندگي کرده بود را محکوم به تحمل مجازات شلاق کردند.

اين پژوهشگر سياسي سعودي تاکيد کرد: اصلاحات بايد از طريق برگزاري انتخابات شهرداري و انتخابات مجلس و تدوين قانون اساسي جدید صورت بگيرد و آنچه اينک در دستور کار قرار گرفته تنها تلاشي براي بهبود چهره مخدوش نظام سعودی و سرپوشي بر سیاست سرکوبگري و اختناق ايجاد شده توسط وزارت کشور عربستان است.

حمزه الحسن خاطر نشان کرد : زنان عربستاني با افزایش تحرکات خود   توانسته اند تابوها را شکسته و ثابت کنند که اين نظام تغييری را  نخواهد پذيرفت و برای اصلاحات واقعی اقدام نمی کند بنابراين مردم بايد خود براي اصلاحات در عربستان اقدام کنند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: